Ճանաչողական այցով Գյումրիում է գտնվում Հարավային Կովկասում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր խորհրդականը
Ճանաչողական այցով Գյումրիում է գտնվում Հարավային Կովկասում ՄԱԿ-ի մարդու
իրավունքների հարցերով գլխավոր խորհրդականը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանը հյուրընկալել է ճանաչողական այցով Գյումրիում գտնվող Հարավային Կովկասում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր խորհրդական Վլադիﬕր Շկոլնիկովին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են մարզպետարանից, հանդիպման ժամանակ կողմերն անդրադարձել են մարդու իրավունքներին և ժողովրադավարությանն առնչվող հարցերի։
«Մարդու իրավունքներին վերաբերող հարցերն իմ աշխատանքային կարևոր ուղղությունն են եղել։ Դեռ օրենսդիրում աշխատանքի ժամանակ եղել եմ մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովում և իմ աշխատանքի թիրախում այս բնագավառում առկա հիմնախնդիրներն էին, հիմա էլ, որպես գործադիրի ներկայացուցիչ, ջանքերս մարդկանց հիմնախնդիրների լուծմանն են միտված։ Ուրախ եմ ձեզ հանդիպելու և քննարկելու այս ոլորտին վերաբերող հարցեր»,- նշել է Շիրակի մարզպետը։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են տարածքային կառավարման մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների համագործակցությանը, խոցելի խմբերի ներկայացուցիչների հոգսերն, ինչպես նաև՝ Արցախից տեղահանվածների խնդիրներն ու հետպատերազմյան շրջանի հումանիտար ու գերեվարվածների ընտանիքների հիմնահարցերը։
Վլադիﬕր Շկոլնիկովը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ուրախությամբ նշել, որ մարզպետի առանձնակի ուշադրության կենտրոնում են մարդու իրավունքները՝ կարևորելով մարզային մակարդակում իրականացվելիք բարեփոխումներն ու ձեռնարկվող քայլերը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխգործակցության արդյունքում համակողմանի մոտեցում ցուցաբերել առկա խնդիրների լուծմանը։

С ознакомительным визитом в Гюмри находится Верховный комиссар ООН по правам человека на Южном Кавказе
С ознакомительным визитом в Гюмри находится Верховный комиссар ООН по правам
человека на Южном Кавказе
Губернатор Ширака Назели Багдасарян приняла Верховного комиссара ООН по правам человека на Южном Кавказе Владимира Школьникова, который находится в Гюмри с ознакомительным визитом. Как сообщили «Арменпресс» в областной администрации, в ходе встречи стороны коснулись вопросов, касающихся прав человека и демократии.
«Вопросы прав человека были основным направлением моей работы. Служа в законодательной власти, я была в Комиссии по защите прав человека, в центре моей работы были существующие в этой сфере проблемы, а сейчас мои усилия, как представителя исполнительной власти,  направлены на решение проблем людей. Рада встрече с Вами и возможности обсудить вопросы, связанные с этой сферой», - сказала губернатор Ширака.
В ходе встречи обсуждались вопросы сотрудничества между территориальными органами и неправительственными организациями, проблемы представителей уязвимых групп, вынужденных переселенцев из Арцаха и семей пленных.
Владимир Школьников поблагодарил за теплый прием и отметил, что в центре особого внимания губернатора находятся права человека, подчеркнул значение реформ и предпринимаемых на региональном уровне шагов. Была достигнута договоренность о совместном решении существующих проблем.