Դեսպան Մկրտչյանը կիպրական Financial Mirror-ին է ներկայացրել Հայաստանի վերականգնման հինգ մարտահրավերները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հետ հարցազրույցի հիման վրա կիպրական հեղինակավոր Financial Mirror լրատվականը պատրաստել է «Հայաստանի վերականգնման հինգ մարտահրավերները» վերնագրով հոդվածը։ Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունը հոդվածի թարգմանությունը տեղադրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է թարգմանությունն ամբողջությամբ։
«Խորհրդային Միության փլուզմանը հաջորդած երեք տասնամյակների անկախությունից հետո փոքրիկ Հայաստանը բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների, և ոչ առանց իր հարևանների թշնամական մտադրությունների պատճառով:
Երկրի հեղինակությունը բարձրացնելու և պատերազմների պատճառով տուժած տնտեսությունը վերականգնելու համար ունենալով սահմանափակ ռեսուրսներ, հարաբերություններն ամրապնդելու և նոր գործընկերություններ կառուցելու համար Երևանն ընտրում է դիվանագիտության ուղին, հատկապես ավանդական դաշնակիցներ Հունաստանի և Կիպրոսի հետ:
«Կան հինգ մարտահրավերներ, և դրանք շատ ակնհայտ են»,- նշում է Աթենքում ՀՀ նոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը։
Առաջին հերթին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդարացի և ազնիվ լուծումն է։ [2020թ.] Պատերազմում պարտությունից հետո հակառակ կողմում գտնվող ադրբեջանցիները փորձում են շահարկել իրավիճակը, ինչպես նաև՝ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը, բանակցություններում հնարավորինս շատ բան կորզելու համար։
Սա երկու հարթություն ունի` հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման քննարկումների և, ամենակարևորը, Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի վերաբերյալ: Երբ խոսում ենք բանակցություններին վերադառնալու մասին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում (որը ներառում է Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան), ուկրաինական հակամարտության հետ կապված այժմ հասկանալիորեն տարաձայնություններ կան, մի կողմում Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն են, մյուս կողմում՝ Ռուսաստանը։
«Մենք մեծ հույս ունենք, որ միջազգայնորեն լիազորված այս ձևաչափը կվերսկսի իր աշխատանքը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը լուծում գտնելու ուղղությամբ։ Այնպես որ, այս շրջանակում հակամարտությանն արդար լուծում գտնելու համար բանակցություններին վերադառնալը ամենամեծ մարտահրավերն է», - Financial Mirror-ին տված հարցազրույցում ասաց դեսպանը։
«Երկրորդ, իհարկե, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը անկախ գործընթաց է, և դրա մասին հստակ ասվել է Անկարային։ Թուրքական կողմը ներգրավվել է այս բանակցություններում այն ենթադրությամբ, որ մենք առանց որևէ նախապայմանի գնում ենք սահմանների երկայնքով հարաբերությունների կարգավորմանը»։
Մկրտչյանն ասաց, որ երրորդ ամենամեծ մարտահրավերը «շարունակել հարաբերություններ կառուցել մեր մտերիմ գործընկերների՝ ԵՄ-ի և Արևմուտքի, ԱՄՆ-ի հետ, դաշնակիցների հետ, ինչպիսիք են՝ Ֆրանսիան, Հունաստանը և Կիպրոսը»: Եվ խորացնել այդ հարաբերությունները։
«Մյուս մարտահրավերը, որը մեզանից կախված չէ, Ուկրաինայում ծավալվող պատերազմն է և դրա բացասական ազդեցությունը տարածաշրջանի և ընդհանրապես աշխարհի վրա։ Մենք ցանկանում ենք հնարավորինս քիչ կորստով դուրս գալ այս ամենից, հաշվի առնելով այն փաստը, որ Ուկրաինայում ունենք շուրջ 500,000 հայ՝ հակամարտության երկու կողմերում»:
Վերածնունդ
Դեսպանը, ում նախորդ նշանակումը Բալթյան երկրներում էր, ասաց, որ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության հինգերորդ հիմնական մարտահրավերը Հայաստանը տնտեսապես վերականգնելն է։ «Այս ամենն ունի որոշակի ներքաղաքական հարթություններ. մենք Հայաստանում բողոքի ցույցեր ենք տեսնում սահմանազատման բանակցությունների, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ջանքերի կամ տնտեսության իրավիճակի դեմ։ Որոշներին, ընդդիմությանը դուր չի գալիս, թե ինչպես է իշխանությունը վարում այդ գործընթացները։ Երբ վարչակազմը որոշակի հաջողությունների հասնի այս բոլոր հարթություններում, ներքին իրավիճակը կհանդարտվի»։
Նա ասաց, որ այս հաջողության գրավականը հայկական սփյուռքի կարևոր դերն է։ Ներկայացնելով 3 միլիոնանոց փոքր պետություն` Հայաստանը և նրա դիվանագիտական անձնակազմը մշտապես պետք է հավասարակշռեն իրենց հարաբերությունները։
Դեսպան Մկրտչյանն ասաց, որ իր աշխատանքին օգնում է երեք գործոն.
«Նախ՝ մեր իմիջի հիանալի աջակցությունը. Հայաստանը ժողովրդավարության կղզի է, որը հիմնականում, ոչ ամբողջությամբ, շրջապատված է ոչ այդքան ժողովրդավարական պետություններով։ Հայաստանի ընտրած ճանապարհը՝ շարունակական ժողովրդավարացումն ու բարեփոխումները, մեր արևմտյան գործընկերների կողմից բարձր է գնահատվում։
«Այնուհետև, մենք ունենք մարդկային ռեսուրսներ և գիտական նոու-հաու, տասնամյակների զարգացում, նույնիսկ խորհրդային ժամանակներից, երբ Հայաստանը համարվում էր ԽՍՀՄ Սիլիկոնային հովիտը: Այս նոու-հաուն դեռ կա, և այն ավելի է զարգացել: Մենք բազմաթիվ հաջողություններ ենք գրանցում տարբեր ոլորտներում, առաջին հերթին՝ ՏՏ ոլորտում։ Եվ երրորդն այն է, որ հայերը «համաշխարհային ազգ» են, որոնց սփյուռքն ավելի մեծ է, քան Հանրապետությունում է»։
«Անկախության այս երեք տասնամյակների ընթացքում մենք ուղիներ ենք փնտրել մեր սփյուռքի հետ օրինակելի համագործակցության բանալին գտնելու համար: Մենք դեռ երկար ճանապարհ ունենք անցնելու։ Ակնհայտ է, որ ես չեմ ուզում համեմատել մեզ ամուր և բարձր ինստիտուցիոնալ կապերի հետ, որոնք Իսրայելն ու Հունաստանն ունեն իրենց համապատասխան սփյուռքների հետ, բայց ռեսուրսն առկա է: Ելնելով այս երեք գործոններից՝ կարծում եմ, որ Հայաստանը հաջողության, վերածնվելու հնարավորություն ունի այն աղետալի պատերազմից, որին ականատես եղանք 2020 թվականին»։
Դեպի ծով ելք չունեցած
Շրջապատված լինելով թշնամական Թուրքիայով և Ադրբեջանով, իսկ հարավում՝ Իրանով, դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանը դարավոր կապեր է ունեցել Կովկասի իր հյուսիսային հարևանի հետ, որոնք հաճախ համարվում են եղբայրական, երբեմն նաև մրցակցային:
«Բացի ընդհանուր պատմությունից, Վրաստանն ու Հայաստանը ունեն ընդհանուր արժեքներ և համոզմունքներ։ Մենք նաև ընդհանուր մոտեցումներ ունենք մեր ժողովրդավարական ապագայի վերաբերյալ: Եվ սա ահռելի ռեսուրս է, որի վրա հենվում են երկու կառավարությունները, ինչը վկայում է վերնախավերի միջև վստահության մասին»:
«Միանշանակ, Վրաստանի հայ համայնքը մեծ դեր է խաղում երկու ուղղափառ քրիստոնյա ժողովուրդների ցանկացած մերձեցման գործում։ Մենք միասին ենք նաև Եվրոպական միության Արևելյան գործընկերության համագործակցության շրջանակներում. շատ ընդհանուր բաներ կան, որ մենք կիսում ենք: Տնտեսական առումով հարավից հյուսիս, հարավից Եվրոպա երթուղիները հաշվի են առնում, որ Հայաստանը կարող է լինել այլընտրանքային առևտրային ճանապարհ, և այդ երթուղին անցնում է Վրաստանով։ Ուստի Վրաստանը վճռորոշ դեր ունի նաև Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում։ Մենք պետք է հասկանանք այս աշխարհատնտեսական դերը»։
«Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Վրաստանի հետ հարաբերությունները խորացել են. հուսով եմ, որ մեր եղբայրության առաջխաղացման համար խոչընդոտներ չեն լինի, քանի որ մենք նախընտրում ենք մեր հարաբերությունները «եղբայրական» կոչել»:
Դեսպան Մկրտչյանն ասաց, որ Թբիլիսին 20-րդ դարի սկզբի Կովկասի ինտելեկտուալ կենտրոնն էր։ Այնտեղ էր, որ 1918 թվականին հռչակվեց Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը, իսկ Հայաստանի առաջին կառավարությունը ստեղծվեց և որոշ ժամանակ գործում էր Թբիլիսիից։
«Թբիլիսին մեզ համար Երևանից հետո երկրորդ կարևոր քաղաքն է».
Բաց վերք
Բայց Լեռնային Ղարաբաղի 44-օրյա պատերազմը բաց վերք է թողել ողջ հայության մեջ, հատկապես կապված մեծ թվով կարուստների և գերիների հետ, որոնք Ադրբեջանը գերեվարել է և հրաժարվում հանձնել նրանց մի մասին:
«Ըստ Ադրբեջանի՝ նրանք ռազմագերի չեն։ Արևմուտքի կողմից այս մեկնաբանությունը չի ընդունվում։ Դա ոչ մեկի կողմից չի ընդունվում, և նրանք պետք է հնարավորինս շուտ վերադարձվեն»,- ասաց Մկրտչյանը։
«Մինչ մենք խոսում ենք, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարություն արեց, որտեղ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը նախագահ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հիշեցրեց ձերբակալվածներին վերադարձնելու անհրաժեշտության մասին։ Հայտարարությունը վերաբերում է «վերջին դրական զարգացումներին և ապագա կոնկրետ քայլերին Հարավային Կովկասում խաղաղության ճանապարհին, ներառյալ սահմանագծումը, տրանսպորտային և հաղորդակցական կապերի բացումը և մնացած հայ կալանավորների ազատումը: Սա մեր օրակարգի ամենակարևոր հարցերից մեկն է։
«Հավանաբար, Հայաստանի իշխանությունն ամեն օր բացեիբաց չի խոսում այս մասին, քանի որ երբեմն մեր մտադրությունների հրապարակայնացումը կարող է անպայման նույն արդյունքն ու ազդեցությունը չունենալ։ Դիվանագիտությունն անպայմանորեն չի նշանակում գաղտնիություն. Քանի որ հանրային հաղորդակցության միջոցները երբեմն օգտագործվում են որոշակի արդյունքի հասնելու համար, ուստի դիվանագիտությունը նույնպես ունի աշխատանքի այս տարրերը, նաև գաղտնիության, և երբեմն նաև հրապարակայնորեն աշխատելու կողմը»:
Մկրտչյանն ասաց, որ Հայաստանի դեսպան լինելը մարտահրավեր է, և դա պահանջում է եռակի կամ քառակի ջանքեր, քան սովորական այլ դեսպանական աշխատանքը։
«Աշխատանքը պետք է կազմակերպվի կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ արդյունքներով: Եվ հաշվի առնելով հայկական սփյուռքի ռեսուրսներն ու ներուժը»։
Սփյուռքի հետ առողջ հարաբերություններ
«Ես բախտավոր եմ եղել իմ նախկին պաշտոնում Բալթյան երկրներում, իսկ այժմ Հունաստանում և Կիպրոսում, որտեղ մենք առողջ հարաբերություններ ունենք սփյուռքի խմբերի հետ: Ես դա ի վերուստ տրված չեմ համարում և կշարունակեմ մեծ ջանքեր գործադրել՝ սփյուռքի մեր ներկայացուցիչների հետ առողջ և արդյունավետ համագործակցություն պահպանելու համար»։
Աջակցության համար դեսպանն ասաց, որ Հայաստանը դիմել է պատվավոր հյուպատոսությունների հիմնադրմանը՝ Սալոնիկում և Լիմասոլում։
«Մենք դա արել ենք նաև իմ նախորդ պաշտոնավարման ընթացքում: Մենք պատվավոր հյուպատոսություն բացեցինք Լիտվայի Կաունաս քաղաքում, և ես սկսեցի պատվավոր հյուպատոս նշանակելու գործընթացը նաև Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում։ Դա չափազանց օգտակար է, քանի որ դա նման է խոշոր քաղաքում գրասենյակ ունենալուն: Բայց հիմնական նպատակը տնտեսական դիվանագիտությունը խթանելու գործում դեսպանությանն աջակցելն է։ Մենք դեռ այդքան տնտեսական կցորդներ չունենք, միայն մի քանի մայրաքաղաքներում: Մեզ բոլոր մայրաքաղաքներում անհրաժեշտ է ավելի մեծ տնտեսական ներկայություն»։
Անդրադառնալով Աթենքի հետ ջերմ հարաբերություններին՝ Մկրտչյանն ասաց, որ Ադրբեջանից բնական գազի Տրանսադրիատիկ գազատարի (TAP) բացումը չի վնասել Երևանի հետ Հունաստանի կապերին։
«TAP-ը չի կարող փոխարինել Ռուսաստանի կողմից Եվրոպային տրամադրվող գազի ծավալը։ Այն չունի այդ ֆիզիկական կարողությունը. դա այլընտրանքներից մեկն է: Առաջինը, կա չափազանցվածություն TAP-ի կարողությունների և ադրբեջանական գազի պաշարների կարողությունների վերաբերյալ: Երկրորդ, դա բազմազգ նախագիծ է. այն պատկանում է մի քանի ընկերությունների և պատրաստվում է անցնել մի քանի երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի տարածքով: Հունաստանը չի դառնում կախված և չի կարող կախվածություն ունենալ ադրբեջանական բնական գազից։ Եվ երրորդ, այն փաստը, որ դուք գնում եք որոշակի քանակությամբ և ոչ մեծ քանակությամբ էներգառեսուրսներ որևէ երկրից, չի խանգարում ձեզ խոսել այդ երկրում մարդու իրավունքների չարաշահման, ժողովրդավարության պայմանների մասին կամ շարունակել աջակցել ձեր պատմական ամենամոտ բարեկամներից մեկին՝ Հայաստանին: Մենք պետք է հասկանանք այս բաները»։
«Երբ մենք տեսնում ենք ադրբեջանական քարոզչական խաղը, թե «մենք ձեզ ենք տալիս TAP, հետևաբար մենք ձեր ընկերներն ենք, և դուք մեզ չպետք է քննադատեք», այս տրամաբանությունը չափազանց պարզունակ է, և այն չի աշխատի։ Չեմ կարծում, որ TAP-ի առումով նման համագործակցությունը կլինի Հունաստան-Հայաստան համագործակցության և բարեկամության գնով։ Ավելին, մենք բարձրացնում ենք Հունաստանի և Հայաստանի հարաբերությունների մակարդակը, և հուսով ենք, որ մոտ ապագայում կունենանք արդյունքներ»»։

Ambassador Mkrtchyan presents five challenges to Armenia's recovery to Cypriot Financial Mirror
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Based on an interview with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Greece Tigran Mkrtchyan, the Cypriot Financial Mirror prepared an article entitled "Five Challenges of Armenia's Recovery". The Armenian Embassy in Greece posted the translation of the article on its Facebook page. ARMENPRESS presents the translation in full.
After three decades of independence following the collapse of the Soviet Union, tiny Armenia faces a plethora of challenges, not least because of hostile intentions from its neighbours.
With limited natural resources to enhance the country’s image and help rebuild an economy hampered by wars, Yerevan is turning to diplomacy to strengthen relations and build new partnerships, especially with traditional allies Greece and Cyprus.
“There are five challenges, and they are very obvious,” said Tigran Mkrtchyan, the country’s new ambassador in Athens.
“First and foremost is the just and fair solution to the Nagorno Karabakh conflict.
“Following the loss of the war [in 2020], the Azeris on the other side are trying to exploit the situation, and the situation in Ukraine, to gain as much as possible in their negotiations.
“This has two dimensions on the Armenian-Azerbaijani border delimitation discussions and, most importantly, the future status of Nagorno Karabakh itself.
“When talking about the return to negotiations, within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs (which includes Russia, USA, and France), there is now understandably friction with respect to the Ukraine conflict – on the one hand, you have France and the United States, on the other you have Russia.
“We hope very much that this internationally mandated format will resume its work in finding a solution to the conflict of Nagorno-Karabakh.
“So, returning to negotiations within this framework to find a just solution to the conflict is the biggest challenge,” he told the Financial Mirror in an interview.
“Second, of course, the normalisation of Armenia-Turkey relations is an independent process, and this has been clearly signalled to Ankara.
“The Turkish side has gotten involved in these negotiations on this assumption that we are proceeding to normalise relations along the borders without any preconditions.”
Mkrtchyan said the third biggest challenge is “to keep up building relations with our close partners, with the EU and the West, with the US, allies such as France and Greece, and Cyprus. And deepen those relations.
“Another challenge that is not dependent on us is the war in Ukraine and its negative impact on the region and the world in general.
“We want to come out of this with as little damage as possible, given the fact that we have around 500,000 Armenians in Ukraine, on both sides of the conflict.”
Regeneration
The ambassador, whose previous posting was in the Baltics, said the fifth major challenge for Nikol Pashinyan’s government is to regenerate Armenia economically.
“All this has certain internal political dimensions; we see protests in Armenia against the delimitation talks, Armenia-Turkey normalisation efforts or the state of the economy.
“Some people, the opposition, do not like the way the government is running those processes.
“When the administration achieves some success in all of these dimensions, the internal situation will calm down.”
He said the key to this success is the critical role of the Armenian diaspora.
Representing a small state of 3 mln, Armenia and its diplomatic corps constantly need to balance their relations.
Ambassador Mkrtchyan said three factors help his work.
“First, the excellent support of our image – Armenia is an island of democracy surrounded by mainly, not all, so democratic states.
“The path that Armenia has chosen, one of ongoing democratisation and reforms, is highly valued by our western partners.
“Then, we have the human resources and scientific know-how and development over decades, even from Soviet times, when Armenia was considered the Silicon Valley of the USSR.
“This know-how is still there, and it’s been developed further. We are registering a lot of successes in various sectors, and foremost in IT.”
And third is that Armenians are a ‘global nation’ with a diaspora bigger than in the Republic.
“Over these three decades (of independence), we have been looking for ways to find the key to exemplary cooperation with our diaspora. We still have a long way to go.
“Clearly, I do not want to compare us with the strong and highly institutionalised ties that Israel and Greece enjoy with their respective diasporas, but the resource is there.
“Based on these three factors, I think Armenia has a chance of success, of regeneration from the catastrophic war we witnessed in 2020.”
Landlocked
Surrounded by hostile Turkey and Azerbaijan, and with Iran to its south, landlocked Armenia has had centuries-old ties with its northern Caucasus neighbour, often regarded as brotherly to sometimes rivalry.
“Apart from a common history, Georgia and Armenia share common values and beliefs.
“We also share common approaches to our democratic future. And this is a great resource on which both governments are relying, indicative of the trust between the elites.
“Definitely, the Armenian community in Georgia is playing a major role in any rapprochement between the two Orthodox Christian nations.
“We have also been together as part of the Eastern Partnership Cooperation of the European Union; there’s a lot we share and a lot in common.
“Economically, the routes running from the south to the north, from the south to Europe, take into account that Armenia can be an alternative trade route, and this route runs through Georgia.
“Therefore, Georgia has a crucial role in the development of Armenia’s economy, as well.
“We have to understand this geo-economic role.
“Relations with Georgia have been deepening over the last few years; I hope there won’t be any hurdles towards the furtherance of our brotherhood, as we prefer to refer to our relations as ‘brotherly’.”
Ambassador Mkrtchyan said Tbilisi was the intellectual centre of the Caucuses at the beginning of the 20th century. It was where the first Republic of Armenia was declared in 1918, while the first government of Armenia was established and was functioning for some time from Tbilisi.
“Tbilisi, for us, after Yerevan, is the second most important city.”
Open wound
But the 44-day war over Nagorno Karabakh has left an open wound throughout the Armenian nation, particularly with the high number of casualties and the prisoners that Azerbaijan captured and refused to hand over some of them.
“According to Azerbaijan, these people are not prisoners of war.
“This interpretation is not accepted by the West. It is not accepted by anybody, and they should be returned as soon as possible,” Mkrtchyan said.
“While we speak, the US State Department made a statement, where Secretary of State, Anthony Blinken, during a phone call with President Aliev, reminded about the necessity of returning the detainees.
“The statement referred to ‘recent positive developments and future concrete steps towards the path of peace in the south Caucuses, including the border demarcation, opening transport and communication links and the release of the remaining Armenian detainees’.”
“This is one of the most important issues on our agenda.
“Perhaps, the Armenian government is not talking openly about this every day because sometimes publicising our intentions may not necessarily have the same result or effect.
“Diplomacy doesn’t necessarily mean secrecy.
“Because the means of public communications are sometimes used to achieve a certain result, so too, diplomacy has both these elements of work, the aspect of secrecy and sometimes also working publicly.”
Mkrtchyan said that being an Armenian ambassador is challenging, and it requires triple or quadruple efforts than other usual ambassadorial work.
“The work needs to be strategised into short term, medium- and long-term results. And taking into consideration the resources and potential of the Armenian diaspora.
Healthy diaspora relations
“I’ve been lucky in my previous capacity in the Baltics and now in Greece and Cyprus, where we have a healthy relationship with the diaspora groups.
“I am not taking it for granted and will continue to exert a lot of effort to maintain healthy and fruitful cooperation with our diaspora representatives.”
To assist, the ambassador said that Armenia has resorted to establishing Honorary Consulates, one in Thessaloniki and one in Limassol.
“We also did this in my previous posting.
“We opened an Honorary Consulate in Kaunas, Lithuania, and I started the process of appointing an Honorary Consul in Riga, Latvia, as well.
“It’s extremely helpful because it’s like having an office in a major city.
“But the main aim is supporting the embassy in promoting economic diplomacy.
“We don’t have that many economic attachés yet, just in a handful of capitals. We need a bigger economic presence in all capitals.”
Regarding the warm relations with Athens, Mkrtchyan said the opening of the natural gas Trans-Adriatic Pipeline (TAP) from Azerbaijan has not been to the detriment of Greece’s ties with Yerevan.
“TAP cannot replace the amount of gas Russia provides to Europe. It doesn’t have that physical capacity; it’s one of the alternatives.
“Firstly, there is over-exaggeration about TAP’s capacity and Azeri gas resources capacity.
“Secondly, it’s a multinational project; it’s owned by several companies and is going to run through several countries, including Turkey.
“Greece is not becoming and cannot become dependent on Azerbaijani natural gas.
“And third, the fact that you’re buying a certain amount and not the biggest amount of energy resources from any country does not decapacitate you to talk about abuse of human rights, democracy conditions, in that country, or to continue to support one of your historically closest friends – Armenia.
“We need to understand these things.
“When we see the Azeri propaganda game, that ‘we are giving you TAP, therefore we are your friends, and you should not criticize us’, this logic is extremely simplistic, and it’s not going to work.
“I don’t think that such cooperation in terms of TAP will be at the cost of Greece-Armenia cooperation and friendship.
“Moreover, we are upgrading the relations between Greece and Armenia, and hopefully, we will have results in the near future.”