Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են հարկաբյուջետային քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում
քննարկվել են հարկաբյուջետային քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են հարկաբյուջետային քաղաքականությանը և հարկային բարեփոխումների օրակարգին վերաբերող հարցեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից, ներկայացվել է Ֆինանսների նախարարության վերլուծությունը՝ հարկային եկամուտների կառավարման հայեցակարգի, 2023-2025թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի վերանայված նախագծի և 2022թ. առաջին եռամսյակում պետական բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ:
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է հարկային եկամուտների կառուցվածքին, մի շարք հարկատեսակների բարեփոխման նպատակադրումներին և դրանով պայմանավորված հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության բարելավման հնարավորություններին: Զեկուցվել է 2023-2025թթ. ՄԺԾԾ ծախսային չափաքանակների և գերատեսչությունների կողմից ներկայացված հայտերի գնահատման գործընթացի մասին, որն իրականացվել է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրի, ոլորտային ռազմավարությունների, իրավակարգավորումների, ծախսակազմումների և հայտերի իրատեսականության հիման վրա:  Նշվել է, որ 2023-2025թթ. ՄԺԾԾ հարկաբյուջետային շրջանակի վերանայումը պայմանավորված է նաև միջազգային տնտեսական իրավիճակով և գործընկեր երկրների տնտեսական աճի վերաբերյալ կանխատեսումներով: Ներկայացվել են մակրոտնտեսական ցուցանիշների, տնտեսական աճի, ընթացիկ և կապիտալ ծախսերի գծով Կառավարության թիրախների իրագործման հնարավորությունների, ռիսկերի վերաբերյալ կանխատեսումները:
Քննարկման առարկա է դարձել 2022թ. առաջին եռամսյակում պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը: Վարչապետին ներկայացվել է եկամուտների և ծախսերի կատարողականը ըստ գերատեսչությունների: Նշվել է, որ արդյունքների հիման վրա գնահատվել է մակրոտնտեսական ազդեցությունը, մշակվել են ծախսային գործընթացի բարելավման առաջարկներ:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են Կառավարության ծրագրով նախատեսված ծրագրերին, բարեփոխումներին առնչվող հարցեր:
Վարչապետը պատասխանատուների ուշադրությունը հրավիրել է 2022թ. պետբյուջեով նախատեսված ծախսերի կատարման վրա և հանձնարարել հետևողական լինել, որպեսզի թե՛ ընթացիկ, թե՛ կապիտալ ծախսային ծրագրերն իրականացվեն լիարժեքորեն: Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է՝ չի եղել ծրագիր, որը չի իրագործվել ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառով, և Կառավարությունը շարունակելու է այս մոտեցումը: Միևնույն ժամանակ պետք է ուշադրության կենտրոնում պահել ծրագրերի բովանդակությունն ու աշխատանքի որակը, ինչպես նաև մյուս ուղղություններով բարեփոխումները:

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна обсуждены вопросы фискальной политики
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы фискальной политики и повестки налоговых реформ.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, был представлен анализ министерства финансов по концепции управления налоговыми поступлениями, пересмотренному проекту  среднесрочной программы расходов на 2023-2025 годы и исполнении государственного бюджета в первом квартале 2022 года.
Министр финансов Тигран Хачатрян коснулся структуры налоговых поступлений, целей реформирования ряда видов налогов и возможностей улучшения соотношения налога к ВВП. Было доложено о расходах в рамках среднесрочной программы расходов на 2023-2025 годы и процессе оценки представленных заявок, реализованных на основе программы правительства на  2021-2026 годы, отраслевых стратегий, регулирований и рациональности заявок. Было отмечено, что пересмотр фискальной рамки среднесрочной программы расходов обусловлен также международной экономической ситуацией и прогнозами экономического роста стран-партнеров. Были представлены прогнозы макроэкономических показателей, экономического роста, возможности и риски выполнения целей правительства по части капитальных расходов.
Был обсужден отчет об исполнении госбюджета за первый квартал 2022 года. Премьер-министру были представлены показатели исполнения доходов и расходов по ведомствам. Было отмечено, что на основании результатов проведена оценка макроэкономического влияния и разработаны предложения по совершенствованию процесса расходования средств.
В ходе обмена мнениями были обсуждены вопросы, связанные с программами и реформами, предусмотренными программой правительства.
Премьер-министр обратил внимание ответственных лиц на выполнение предусмотренных госбюджетом расходов и поручил быть последовательным, чтобы как текущие программы, так и программы капитальных расходов были выполнены в полном объеме. Никол Пашинян отметил, что не было ни одной программы, которая не была бы реализована из-за нехватки средств, и правительство продолжит такой подход. В то же время необходимо держать в центре внимания содержание программ и качество работы, а также реформы в других областях.