Բարեկամությունը պարտավորեցնում է խորացնել մարտահրավերներին դիմակայելու համար ՀՀ-Հունաստան փոխգործակցությունը. Խարդալիաս
Բարեկամությունը պարտավորեցնում է խորացնել մարտահրավերներին դիմակայելու
համար ՀՀ-Հունաստան փոխգործակցությունը. Խարդալիաս
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ընդունել է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի տեղակալ Նիկոս Խարդալիասի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել պաշտպանական ոլորտում հայ-հունական համագործակցության ներկա մակարդակը և կարևորել հատկապես ռազմատեխնիկական ուղղությամբ փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, Նիկոս Խարդալիասը հաստատել է համագործակցությունը զարգացնելու հունական կողմի պատրաստակամությունը և նշել, որ երկու երկրների միջև առկա ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները պարտավորեցնում են առավել խորացնել փոխգործակցությունը` առկա մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Արցախում 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և առկա սպառնալիքները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ նույն օրը Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանը: Քննարկվել են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:

Friendship obliges to deepen the Armenia-Greece cooperation to face the challenges. Nikolaos Chardalias
Friendship obliges to deepen the Armenia-Greece cooperation to face the challenges. Nikolaos
Chardalias
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. Defense Minister of Armenia Suren Papikyan received the delegation led by the Deputy Minister of National Defense of Greece Nikolaos Chardalias.
The Armenian Minister of Defense highly assessed the current level of the Armenian-Greek cooperation in the defense sphere, stressed the necessity of developing the cooperation especially in the military-technical direction.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the Defense Ministry, Nikolaos Chardalias expressed the readiness of the Greek side to develop cooperation, noting that the warm, friendly relations between the two countries oblige to further deepen the cooperation for facing the existing challenges.
Issues related to regional security were also discussed during the meeting. The Minister of Defense presented the security situation following the 44-day war in Artsakh and the existing threats.
On the same day, the Deputy Minister of Defense of the Republic of Armenia Karen Brutyan received the delegation led by the Deputy Minister of National Defense of Greece. The possibilities of developing cooperation in the military-technical sphere were discussed.