Բարեկամությունը պարտավորեցնում է խորացնել մարտահրավերներին դիմակայելու համար ՀՀ-Հունաստան փոխգործակցությունը. Խարդալիաս
Բարեկամությունը պարտավորեցնում է խորացնել մարտահրավերներին դիմակայելու
համար ՀՀ-Հունաստան փոխգործակցությունը. Խարդալիաս
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ընդունել է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի տեղակալ Նիկոս Խարդալիասի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել պաշտպանական ոլորտում հայ-հունական համագործակցության ներկա մակարդակը և կարևորել հատկապես ռազմատեխնիկական ուղղությամբ փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, Նիկոս Խարդալիասը հաստատել է համագործակցությունը զարգացնելու հունական կողմի պատրաստակամությունը և նշել, որ երկու երկրների միջև առկա ջերմ, բարեկամական հարաբերությունները պարտավորեցնում են առավել խորացնել փոխգործակցությունը` առկա մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Արցախում 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված անվտանգային իրավիճակը և առկա սպառնալիքները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ նույն օրը Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանը: Քննարկվել են ռազմատեխնիկական բնագավառում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները:

Дружба обязывает еще более углублять взаимодействие с целью противостояния существующим вызовам: Хардалиас
Дружба обязывает еще более углублять взаимодействие с целью противостояния
существующим вызовам: Хардалиас
Министр обороны Армении Сурен Папикян 2 июня  принял делегацию во главе с заместителем министра национальной обороны Греции Никосом Хардалиасом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, Сурен Папикян высоко оценил текущий уровень армяно-греческого сотрудничества в оборонной сфере и особо подчеркнул необходимость развития взаимодействия в военно-техническом направлении.
Никос Хардалиас подтвердил готовность греческой стороны развивать сотрудничество и отметил, что теплые, дружественные отношения между двумя странами обязывают еще более углублять взаимодействие с целью противостояния существующим вызовам.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы региональной безопасности. Министр обороны представил ситуацию с безопасностью в Арцахе после 44-дневной войны и существующие угрозы.
В тот же день делегацию во главе с заместителем министра национальной обороны Греции принял заместитель министра обороны Республики Армения Карен Брутян. Были обсуждены возможности развития сотрудничества в военно-технической сфере.