Այստեղ ես տեսա նաև իմ ընտանիքի պատմությունը. Արտեմ Փաթափությանը գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում
Այստեղ ես տեսա նաև իմ ընտանիքի պատմությունը. Արտեմ Փաթափությանը գրառում է
կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայազգի գիտնական, առողջապահության և ֆիզիոլոգիայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակակիր, պրոֆեսոր Արտեմ Փաթափությանը հունիսի 16-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկանում ենք Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տարածած հաղորդագրությունից։
Հյուրին դիմավորել և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունն է ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Էդիտա Գզոյանը: Նա ներկայացրել է նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
Արտեմ Փաթափությանը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև նրան ուղեկցողները ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Ներկաները Էդիտա Գզոյանի ուղեկցությամբ շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացել մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին, որից հետո Արտեմ Փաթափությանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում, նշելով, որ այստեղ նա տեսավ նաև իր ընտանիքի պատմությունը, որը Ցեղասպանության տարիներին ևս ենթարկվել էր բռնագաղթի:
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ Էդիտա Գզոյանը հայազգի գիտնականին է նվիրել վերջերս իր աշխատասիրությամբ ՀՑԹԻ հրատարակությամբ լույս տեսած «Հալեպի փրկության տուն. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների 1464 վկայություն» գիրքը:

Здесь я увидел историю и моей семьи: Артем Патапутян сделал запись в Книге памяти Музея геноцида армян
Здесь я увидел историю и моей семьи: Артем Патапутян сделал запись в Книге памяти
Музея геноцида армян
Лауреат Нобелевской премии в области физиологии и медицины, профессор Артем Патапутян 16 июня посетил Мемориал памяти жертв Геноцида армян в Цицернакаберде.
«Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение, распространенное Музеем-институтом Геноцида армян.
Приветствуя гостя, заместитель директора по научной работе Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян представила историю создания мемориала. Она рассказала и историю о трех хачкарах, установленных в районе Цицернакаберда, которые посвящены памяти армян, погибших во время этнических чисток армянского населения в Азербайджане в конце прошлого века.
Артем Патапутян возложил венок к Мемориалу жертв Геноцида армян и цветы к вечному огню и почтил минутой молчания память невинных жертв Геноцида армян.
В сопровождении Эдиты Гзоян он осмотрел музей Геноцида армян и сделал запись в Книге почетных гостей, отметив, что увидел историю и своей семьи, бежавшей во время Геноцида.
Выразив признательность за визит, Эдита Гзоян подарила ученому книгу «Дом спасения Алеппо. 1464 свидетельства армян, переживших Геноцид».