Ինչ կտա Starlink արբանյակային ինտերնետ կապը Հայաստանին, ինչ փոփոխություններ են անհրաժեշտ. պարզաբանում է ԲՏԱ նախարարությունը
Ինչ կտա Starlink արբանյակային ինտերնետ կապը Հայաստանին, ինչ փոփոխություններ
են անհրաժեշտ. պարզաբանում է ԲՏԱ նախարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Starlink արբանյակային ինտերնետ մատակարարի քարտեզի համաձայն Հայաստանում Starlink ինտերնետ կապը հասանելի կլինի 2023 թվականին։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան, թե ինչ կտա այն Հայաստանին,  ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից հայտնել են, որ Starlink արբանյակային ինտերնետ կապը Հայաստանի համար կարող է հանդիսանալ լրացուցիչ, իսկ որոշ դեպքերում՝ նաև այլընտրանքային ինտերնետ կապի տեսակ։ Starlink արբանյակային ինտերնետ կապը թույլ կտա մարդկանց օգտվել ինտերնետից հեռավոր վայրերում, որտեղ բացակայում են գծային և շարժական ինտերնետ կապի ծառայությունները:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ արբանյակային ինտերնետի տրամադրումը կատարվում է ռադիոհաճախականությունների միջոցով, անհրաժեշտ է որոշակի փոփոխություններ իրականացնել Հայաստանի Հանրապետության հաճախականությունների բաշխումների աղյուսակում և մի շարք իրավական ակտերում՝ արբանյակային ինտերնետից օգտվողներին ապահովելով այդ հաճախականությունների առանց թույլտվության շահագործման պայմաններ»,-հայտնել են նախարարությունից:
Starlink-ը գլոբալ արբանյակային համակարգ է, որը տեղակայված է SpaceX-ի կողմից՝ ապահովելու գերարագ լայնաշերտ, մատչելի արբանյակային ինտերնետ հասանելիություն ամբողջ աշխարհում։
Ամերիկացի միլիարդատեր, SpaceX ընկերության հիմնադիր Իլոն Մասկին պատկանող Starlink-ի համացանցն այսօր հասանելի է ավելի քան 30 երկրում, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում, Կանադայում, Ավստրալիայում, Բրազիլիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Ավստրիայում, Նիդերլանդներում, Իսպանիայում, Իտալիայում և այլն:
Starlink-ն այս պահի դրությամբ SpaceX ընկերության Falcon 9 կրող հրթիռի միջոցով մերձմոլորակային ուղեծիր է դուրս բերել ավելի քան 2500 արբանյակ: Մասկի ղեկավարած ընկերությունը մտադիր է ուղեծիր դուրս բերել ավելի քան 40 հազար արբանյակ: Ներկայում, սակայն, SpaceX-ը ԱՄՆ Կապի դաշնային ծառայության կողմից թույլտվություն է ստացել ուղեծիր դուրս բերել 12 հազար արբանյակ:
Starlink-ի բաժանորդները սարքավորումը կարող են ձեռք բերել 499 ԱՄՆ դոլարով, իսկ ծառայության ամսական վճարը կկազմի 99 դոլար:

Что даст Армении спутниковый интернет Starlink и какие изменения необходимы? Поясняет Министерство ВТП
Что даст Армении спутниковый интернет Starlink и какие изменения необходимы?
Поясняет Министерство ВТП
ЕРЕВАН, 20 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Согласно карте провайдера спутникового интернета Starlink, интернет-связь Starlink будет доступна в Армении в 2023 году.
В ответ на запрос «Арменпресс» о том, что это даст Армении, Министерство высокотехнологичной промышленности РА сообщило, что спутниковое интернет-соединение Starlink может быть дополнительным, а в некоторых случаях и альтернативным видом интернет-соединения для Армении. Спутниковое подключение к Интернету Starlink позволит людям пользоваться Интернетом в отдаленных районах, где нет услуг линейного мобильного интернета.
"Принимая во внимание тот факт, что спутниковый Интернет предоставляется радиочастотами, необходимо внести определенные изменения в таблицу распределения частот Республики Армения, в ряд правовых актов, предоставляющих пользователям спутникового Интернета условия для работы на этих частотах», — говорится в сообщении министерства.
Интернет Starlink, принадлежащий американскому миллиардеру, основателю компании SpaceX Илону Маску, сегодня доступен более чем в 30 странах, включая США, Канаду, Австралию, Бразилию, Великобританию, Германию, Австрию, Нидерланды, Испанию, Италию и другие.
На данный момент Starlink вывела на околоземную орбиту более 2500 спутников с помощью ракеты-носителя Falcon 9 компании SpaceX. Компания под руководством Маска намерена вывести на орбиту более 40 тысяч спутников. Однако в настоящее время SpaceX получила разрешение Федеральной службы связи США вывести на орбиту 12 тысяч спутников.
Абоненты Starlink могут приобрести оборудование за 499 долларов, а ежемесячная плата за услугу составит 99 долларов.