Մակրոնի կուսակցությունը հաղթել Է խորհրդարանի ընտրություններում, բայց ոչ բացարձակ մեծամասնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլի հաղթողը, ինչպես եւ խոստացել Էին կանխատեսումները, դարձել Է «նախագահ Էմանուել Մակրոնի կողմնակիցների «Միասի՛ն» կոալիցիան՝ Ազգային ժողովում ստանալով 245 պատգամավորական տեղ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս տվյալները լույս հունիսի 20-ի գիշերը հրապարակել Է Figaro թերթը: Ավելի ուշ պետք Է լինի ՆԳ նախարարության պաշտոնական հաղորդագրությունը: Դրա հետ մեկտեղ Մակրոնի կողմնակիցները բացարձակ մեծամասնություն չեն հասել Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատում, ինչի համար անհրաժեշտ Էր 577-ից 289 մանդատ: «Նոր ժողովրդական բնապահպանական եւ սոցիալական միությունը՝ (Nupes)՝ ձախ կուսակցությունների եւ «կանաչների» դաշինքը Ժան Լյուկ Մելանշոնի առաջնորդությամբ, նույնպես կանխատեսելիորեն երկրորդն Է դարձել՝ իր համար Ազգային ժողովում ապահովելով 131 տեղ եւ նոր գումարման ստորին պալատում երաշխավորելով առաջատար ընդդիմադիր ուժի դերը: Այս ընտրություններն իսկական հաջողություն են դարձել Մարին լե Պենի «Ազգային միավորման» համար:
Ֆրանսիացի ազգայնականներն ստացել են 89 պատգամավորական տեղ, ինչն զգալիորեն ավելի շատ Է, քան նրանց համար կանխորոշել Էին հետազոտական կենտրոնների վերջին հարցումները: «Գոլլիզմի» հետնորդները՝ աջկենտրոնամետ «Հանրապետականները», հաղթած 64 մանդատներով մոտավորապես համապատասխանում են հրապարակված կանխատեսումներին:
Քվեարկությունն անցել Է շատ ցածր մասնակցությամբ. ընտրություններն անտեսել Է ընտրողների շուրջ 54 տոկոսը: Ֆրանսիական ԶԼՄ-ները եւ դիտորդները նշել են, որ քվեարկության դե-ֆակտո արդյունքները Մակրոնի եւ նրա զինակիցների համար լուրջ դժվարությունների նախանշանակ են. հարկ կլինի, որ նրանք փոխզիջումների գնան մյուս կուսակցությունների հետ, քանի որ առանց դաշնակիցների խորհրդարանում այժմ անհնար կդառնա առաջ քաշել Ֆրանսիայի նախագահի նախընտրական ծրագրի բազմաթիվ Էլեմենտներ: Figaro-ն իր կայքում քվեարկության արդյունքները համարել Է Մակրոնի կողմնակիցների դե-ֆակտո պարտություն եւ նախազգուշացնում Է «անկառավարելի Ֆրանսիայի» ռիսկի մասին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Коалиция Макрона победила на выборах в парламент, но без абсолютного большинства
Победителем второго тура парламентских выборов во Франции, как и обещали прогнозы, стала коалиция "Вместе!" сторонников президента Эммануэля Макрона с результатом 245 депутатских мест в Национальном собрании.
Эти данные опубликовала в ночь на понедельник газета Figaro. Позднее должно быть официальное коммюнике МВД.
Вместе с тем сторонники Макрона не добились абсолютного большинства в нижней палате французского парламента, для чего необходимо 289 мандатов из 577.
"Новый народный экологический и социальный союз" (Nupes) - блок левых партий и "зеленых" под предводительством Жан-Люка Меланшона также предсказуемо стал вторым, обеспечив себе 131 место в Национальном собрании и гарантировав роль ведущей оппозиционной силы в нижней палате нового состава,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Настоящим успехом стали эти выборы для "Национального объединения" Марин Ле Пен. Французские националисты получили 89 депутатских мест, что значительно больше, чем прочили им последние опросы исследовательских центров.
Наследники "голлизма", правоцентристские "Республиканцы" с 64 выигранными мандатами примерно соответствуют публиковавшимся прогнозам.
Голосование прошло при очень низкой явке: выборы проигнорировали около 54% избирателей.
Французские СМИ и наблюдатели отмечают, что итоги голосования де-факто - предвестники серьезных трудностей для Макрона и его соратников: им потребуется идти на компромиссы с другими партиями, так как без союзников в парламенте теперь станет невозможно продвигать много элементы предвыборной программы французского президента. Figaro на своем сайте называет итоги голосование де-факто поражением сторонников Макрона и предупреждает о риске "неуправляемой Франции".