«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հատուկ ծրագրով կանդրադառնա Արցախյան 44-օրյա պատերազմին. կներկայացվի տարբեր երկրների կողմից նկարահանված 5 ֆիլմ
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հատուկ ծրագրով կանդրադառնա
Արցախյան 44-օրյա պատերազմին. կներկայացվի տարբեր երկրների կողմից
նկարահանված 5 ֆիլմ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը 2022-ին կինոարվեստի երկրպագուներին հնարավորություն կտա  ծանոթանալու հատուկ ծրագրի, որի շրջանակում կներկայացվեն ֆիլմեր, որոնք անդրադառնում են Արցախյան 44-օրյա պատերազմին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը՝ նշելով, որ 44-օրյա պատերազմի մասին ֆիլմերից մեկը նկարահանված է հույների կողմից, մյուսը՝ արգենտինացիների, հաջորդը՝ եգիպտացիների: Թեմային առնչվող մեկական ֆիլմ էլ ներկայացրել են ռեժիսորներ Հայաստանից և Արցախից:
«Մեղադրանքները, որ փառատոնն անտեսում է Արցախը, կամ՝ ինչ-ինչ ուժերի ազդեցության ներքո խուսանավում է այդ թեմայից՝ առնվազն մերկապարանոց են, քանի որ մեղադրողներն անգամ չեն տեսել փառատոնի ծրագիրը, որը դեռևս հրապարակված չէ: Ցանկացած փառատոնային ընտրանի ենթադրում է ցանկացած թեմայի շուրջ ընտրված և ցավոք՝ չընտրված ֆիլմեր: «Ոսկե ծիրանը» բացառություն չէ, ինչպես և բացառություն չէ այն, որ այս փառատոնը իր երկրի համար ամենակարևոր թեմայի հանդեպ հատուկ ուշադրություն է դարձնում: Դա պատերազմական և հետպատերազմյա շրջանն է: Ավելին՝ 19-րդ «Ոսկե ծիրանի» փակման ֆիլմը հայկական անդրադարձ է 44-օրյա պատերազմին»,-շեշտում է Ավետիսյանը:
Ավելի վաղ համացանցում գրառում էր տարածվել այն մասին, որ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը մերժել է Արցախի մասին պատմող «Ապրելու ցանկություն» (The Desire to live) վավերագրական ֆիլմը, որի հեղինակը կինոբեմադրիչ Մարիամ Ավետիսյանն է, պրոդյուսերը՝ Փիթեր Փահլավանյանը:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը 2022-ին կանցկացվի հուլիսի 10-17-ը: Այն կհյուրընկալի կինոարվեստի հանրահայտ ներկայացուցիչների աշխարհի տարբեր երկրներից: Փառատոնի շրջանակում կցուցադրվի շուրջ 100 ֆիլմ:

Golden Apricot Yerevan International Film Festival to have special program on 2020 Artsakh War
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. The Golden Apricot Yerevan International Film Festival 2022 will introduce movie fans on a special program during which films touching upon the 2020 Artsakh War will be presented, Artistic Director of the Festival Karen Avetisyan said, adding that one of the films has been shot by Greeks, the other by Argentines and the next one by Egyptians. There are also two films relating to the topic by director from Armenia and Artsakh.
“The accusations that the Festival ignores Artsakh or avoids this topic under the influence of some forces are at least nonsense as those who accuse have not even seen the program of the Festival which is not published yet. Any festival selection supposes selected and unfortunately, non-selected films on any topic. Golden Apricot is not an exception, and the fact that this Festival pays special attention to the most important topic for its country is not an exception as well. That is the war and post-war period. Moreover, the closing film of the 19th Golden Apricot is an Armenian reference to the 44-Day War”, he said.
Earlier reports were spread that the Golden Apricot Yerevan International Film Festival has denied the documentary about Artsakh “The Desire To Live”.
Golden Apricot Yerevan International Film Festival will take place from July 10 to 17, 2022. Around 100 films will be screened during the Festival.