ԵԱՏՄ-ի երկրները համաձայնության են եկել զարգացնելու եվրասիական տրանսպորտային երթուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) մասնակիցները պատրաստ են ակտիվացնելու եվրասիական տրանսպորտային միջացքների եւ երթուղիների զարգացման աշխատանքը: Ինչպես եղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 21-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչն՝ ամփոփելով Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի արդյունքները:
Ընդունվեց որոշում՝ նպատակաուղղված տրանսպորտային ենթակառուցվածքի, այդ թվում եվրասիական տրանսպորտային միջացքների եւ երթուղիների զարգացման աշխատանքի ակտիվացմանը»,- նշել Է Մյասնիկովիչը:
Մասնավորապես, նրա խոսքով՝ կա առաջարկություն «գցելու Հարավային երկաթուղի Հայաստանում, վերակառուցելու Մ-1 ավտոմոբիլային ճանապարհը՝ Եվրոպա - Արեւմտյան Չինաստան ավտոմոբիլային երթուղու զարգացման համար՝ դեպի Բելառուսի Հանրապետություն ճյուղավորմամբ, կառուցելու Եվրոպա - Արեւմտյան Չինաստան երկաթուղի եւ Չինաստան – Ղրղզստանի Հանրապետություն – Ուզբեկստան երկաթուղի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. The member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) are ready to boost the activities on developing the Eurasian transportation corridors and routes, Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission (EEC) Mikhail Myasnikovich told reporters summing up the results of the session of the Eurasian Intergovernmental Council held in Minsk, Belarus.
“A decision was adopted aimed at boosting the work on developing the transportation infrastructure, including the Eurasian transportation corridors and routes”, he said.
He said that there is a proposal to “build a Southern railway in Armenia, reconstruct the M-1 highway for the development of Europe-Western China highway branching to Belarus, build Europe-Western China railway and China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway”.