ԵԱՏՄ-ի երկրները համաձայնության են եկել զարգացնելու եվրասիական տրանսպորտային երթուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) մասնակիցները պատրաստ են ակտիվացնելու եվրասիական տրանսպորտային միջացքների եւ երթուղիների զարգացման աշխատանքը: Ինչպես եղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 21-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչն՝ ամփոփելով Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի արդյունքները:
Ընդունվեց որոշում՝ նպատակաուղղված տրանսպորտային ենթակառուցվածքի, այդ թվում եվրասիական տրանսպորտային միջացքների եւ երթուղիների զարգացման աշխատանքի ակտիվացմանը»,- նշել Է Մյասնիկովիչը:
Մասնավորապես, նրա խոսքով՝ կա առաջարկություն «գցելու Հարավային երկաթուղի Հայաստանում, վերակառուցելու Մ-1 ավտոմոբիլային ճանապարհը՝ Եվրոպա - Արեւմտյան Չինաստան ավտոմոբիլային երթուղու զարգացման համար՝ դեպի Բելառուսի Հանրապետություն ճյուղավորմամբ, կառուցելու Եվրոպա - Արեւմտյան Չինաստան երկաթուղի եւ Չինաստան – Ղրղզստանի Հանրապետություն – Ուզբեկստան երկաթուղի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Страны ЕАЭС договорились развивать евразийские транспортные маршруты
Участники Евразийского экономического союза (ЕАЭС) готовы активизировать работу по развитию евразийских транспортных коридоров и маршрутов. Как передает Арменпресс, об этом сообщил журналистам во вторник председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович по итогам заседания Евразийского межправительственного совета.
"Принято решение, направленное на активизацию работы по развитию транспортной инфраструктуры, в том числе, евразийских транспортных коридоров и маршрутов", - отметил Мясникович.
В частности, по его словам, есть предложение "проложить Южную железную дорогу в Армении, реконструировать автомобильную дорогу М-1 для развитию автомобильного маршрута Европа - Западный Китай с ответвлением на Республику Беларусь, построить железную дорогу Европа - Западный Китай и железную дорогу Китай - Кыргызская Республика - Узбекистан.