Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լյուքսեմբուրգի վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության վարչապետ Քսավյե Բետտելին՝ ազգային օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության կայքէջից, ուղերձում նշված է.
«Ձերդ գերազանցություն, թանկագին Քսավյե,
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ Լյուքսեմբուրգի ազգային օրվա կապակցությամբ։ Հայաստանի կառավարությունը և հայ ժողովուրդը հատուկ վերաբերմունք ունեն Ձեր հիասքանչ երկրի և բարեկամ ժողովրդի նկատմամբ։
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հոբելյանական տարում ուրախությամբ կարող ենք արձանագրել, որ մեր երկու երկրների միջև վստահության, փոխադարձ հարգանքի և գործնական շահերի վրա հիմնված երկկողմ քաղաքական հարաբերություններն այսօր գտնվում են բարձր մակարդակի վրա։ Լիահույս եմ, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում մեզ կհաջողվի նոր խթան հաղորդել նաև երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը։
Հայաստանում մենք երախտագիտությամբ ենք հիշում Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդած ժամանակահատվածում Ձեր կառավարության և Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի սկզբունքային, հստակ դիրքորոշումը և բացառիկ համերաշխությունը։ Բարձր ենք գնահատում նաև Լյուքսեմբուրգի կառավարության ակտիվ մասնակցությունն Արցախի տեղահանված բնակչության սոցիալական կարիքները լուծելուն ուղղված միջազգային կազմակերպությունների հումանիտար ծրագրերին, ինչպես նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների հայրենադարձմանը, Ադրբեջանի՝ հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման քաղաքականության կասեցմանն ու դատապարտմանն ուղղված միջազգային ջանքերին։
Եվս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ այս կարևոր օրվա կապակցությամբ՝ մաղթելով քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ լյուքսեմբուրգցի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։

YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the Prime Minister of the Grand Duchy of Luxembourg Xavier Bettel on the occasion of National Day, the Armenian PM’s Office said.
“Your Excellency, dear Xavier,
I heartily congratulate you on the occasion of the National Day of Luxembourg. The Armenian Government and the Armenian people have a special attitude towards your wonderful country and its friendly people.
In the jubilee year of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, we can happily state that the bilateral political relations between our two countries, based on trust, mutual respect and practical interests, are at a high level today. I am full of hope that as a result of joint work we will be able to give a new impetus also to the development of bilateral trade and economic relations.
In Armenia, we remember with gratitude the firm and clear position and exceptional solidarity of Your Government and the Chamber of Deputies of Luxembourg during the 44-day war unleashed by Azerbaijan against the civilian population of Artsakh, and the subsequent period. We highly appreciate the active participation of the Government of Luxembourg in the humanitarian programs of international organizations aimed at addressing the social needs of the displaced population of Artsakh, as well as in the international efforts to repatriate the Armenian prisoners of war illegally kept in Azerbaijan, and condemn and stop Azerbaijan’s policy of destruction of Armenian cultural heritage.
I once again warmly congratulate you on this important day, wishing you good health and new success, and peace and prosperity to the friendly people of Luxembourg”.