Հայաստանում Չինաստանի դեսպանը կարևորում է Շիրակի մարզի հետ համագործակցությունն ամենատարբեր ոլորտներում
Հայաստանում Չինաստանի դեսպանը կարևորում է Շիրակի մարզի հետ
համագործակցությունն ամենատարբեր ոլորտներում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգը հունիսի 24-ին առաջին անգամ պաշտոնական այցով եղել է Շիրակի մարզում, հանդիպել մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանի հետ:
Շիրակի մարզից  առաջին տպավորությունները լրագրողների հետ է կիսում դեսպանը, նշում է, որ շատ է հավանել Գյումրին, տեղի կլիման ավելի հով է, քան Երևանում:
«Կարծում եմ, որ երբ չին զբոսաշրջիկները գան Շիրակի մարզ, նույն տպավորությունները կունենան, ինչպես ես»,-ասաց Ֆան Յոնգը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում դեսպանը կարևորեց երկու երկրների միջև համագործակցությունը ամենատարբեր՝ մասնավորապես  կրթության , առևտրաշրջանառության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության ոլորտներում:
«Ամենակարևորը, կարողանանք Շիրակի մարզի արտադրանքը՝  որակյալ արտադրանքը արտահանել Չինաստան, որպեսզի չինացիները էլ ավելի լավ ճանաչեն հայկական արտադրանքը և Հայաստանը»,-ասաց դեսպանը, կարևորելով Գյումրու և Չինաստանի մյուս քաղաքների հետ  համագործակցությունը:
Շիրակի մարզպետ   Նազելի Բաղդասարյանի հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հետագա համագործակցության հեռանկարներին:
« Շիրակի մարզի պատվիրակությունը Չինաստանի Հայնան նահանգում 2019 թվականին ստորագրել է համագործակցության, փոխըմբռնման հուշագիր, որն արդեն իսկ գործնական քայլ է երկու մարզերի միջև սերտ հարաբերությունների հաստատման առումով, այսօր մենք հնարավորություն ունենք այդ հարաբերություններն առավել զարգացնել»,-նշեց մարզպետը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Շիրակի մարզում չինական Կոնֆուցիոսի դասարանի  բացմանը, չինարեն լեզվի ուսուցմանն առնչվող հարցերին։ Մարզպետը վստահեցրել է, որ ինքը կլինի առաջիններից մեկը՝ չինարեն սովորելու առումով։
Դեսպան Ֆան Յոնգը շնորհակալություն է հայտնել Նազելի Բաղդասարյանին ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ հայ-չինական դիվանագիտական հարաբերությունների անցած 30 տարիները բավական արդյունավետ էին։
Շիրակի մարզ առաջին պաշտոնական այցի շրջանակներում Ֆան Յոնգն այցելել է նաև Գյումրու համայնքապետարան, որտեղ նրան ընդունել է  փոխհամայնքապետ Դավիթ Առուշանյանը։ Այնուհետ դեսպանն այցելել է Գյումրու մարզային գրադարան, որտեղ 2018 թվականին Մշակույթի նախարարության և Հայաստանում Չինաստանի դեսպանության ջանքերով գործարկվել է շարժական գրադարան  և համայնքապետարանի ենթակայության տակ գործող «Ժպիտ» նախակրթարան, որի մասնաշենքը  2019 թվականին Չինաստանի դեսպանատան միջոցներով վերանորոգվել է:

YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Republic of China Fan Yong paid an official visit to the Shirak Province on June 24 and met with Governor Nazeli Baghdasaryan.
The Ambassador shared his first impressions of the Shirak Province with journalists, noting that he liked Gyumri very much, the local climate is cooler than in Yerevan.
"I think that when Chinese tourists come to the Shirak Province, they will have the same impressions as I do," said Fan Yong.
In a conversation with ARMENPRESS, the Ambassador attached importance to the cooperation between the two countries in various spheres, particularly in the spheres of education, trade, tourism, agriculture.
"The most important thing is to be able to export the products of the Shirak Province to China, so that the Chinese people can better recognize the Armenian products and Armenia," said the Ambassador, attaching importance to the cooperation between Gyumri and  Chinese cities.
During the meeting with the Governor of Shirak Nazeli Baghdasaryan, the prospects of future cooperation were touched upon.
"The delegation of Shirak Province signed a memorandum of cooperation and mutual understanding in China's Hainan province in 2019, which is already a practical step in terms of establishing close relations between the two regions. Today we have the opportunity to further develop those relations," said the Governor.
During the meeting, reference was made to the opening of the Chinese Confucius classroom in the Shirak Province, issues related to the teaching of the Chinese language. The Governor assured that she will be one of the first in terms of learning Chinese.
Ambassador Fan Yong thanked Nazeli Baghdasaryan for the warm reception, noting that the past 30 years of Armenian-Chinese diplomatic relations have been quite productive.
Within the framework of his first official visit to Shirak Province, Fan Yong also visited Gyumri Municipality, where he was received by Deputy Mayor David Arushanyan. The Ambassador then visited the Gyumri regional library, where in 2018, thanks to the efforts of the Ministry of Culture, the Chinese Embassy in Armenia, a mobile library was launched and "Smile" preschool, the building of which was renovated in 2019 with the help of the Chinese Embassy.