Թումոյի «42 Երևան» դպրոցը Համաշխարհային լավագույն 100 նորարարական համալսարանների ցանկում 8-րդ տեղում է
Թումոյի «42 Երևան» դպրոցը Համաշխարհային լավագույն 100 նորարարական
համալսարանների ցանկում 8-րդ տեղում է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թումոյի «42 Երևան» ծրագրավորման անվճար դպրոցն ընդգրկվել է Համաշխարհային լավագույն 100 նորարարական համալսարանների 2022 թ. ցուցակում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ MIT-ի, Սթենֆորդի և Բերքլիի համալսարանների հետ նույն շարքում «42 Երևանը» 8-րդ տեղում է։
Ծրագրավորման դպրոցը նաև առաջինն է WURI-ի «Թոփ 50 Էթիկական արժեք ունեցող համալսարանների» վարկանիշային ցուցակում: Իրական ազդեցություն ունեցող աշխարհի համալսարանների հանձնաժողովը գնահատում է իրական ներդրումները հասարակության մեջ և կարևորում հետազոտական ու կրթական ծրագրերի նորարարական մոտեցումները:
42 Երևանը ծրագրավորման անվճար դպրոց է, որի նպատակն է կրթել ոլորտի ապագա լավագույն մասնագետներին: Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող ԵՄ Թումո ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրի գլխավոր նախագծերից մեկի` Թումո լաբորատորիաների մաս կազմող կենտրոնն իր տեղն է գտել ֆրանսիական առաջատար 42 ծրագրավորման դպրոցների ցանցում, որում արդեն իսկ ընդգրկված են Սեուլը, Ռիո դե Ժանեյրոն, Մոսկվան, Ամստերդամը և 26 այլ քաղաքներ ամբողջ աշխարհում:
«42» կրթական ծրագիրը հիմնված է խաղային դիզայն ունեցող, ինքնուսուցողական պլատֆորմի վրա, որտեղ ուսանողները իրականացնում են գործնական առաջադրանքներ և կատարելագործում իրենց հմտությունները:
Ուսումնական պլանն առաջարկում է 150-ից ավելի նախագիծ, որոնք անընդհատ թարմացվում են` համապատասխանեցվելով ոլորտի նորագույն պահանջներին:

Школа программирования ТУМО «Ереван 42» в списке 100 лучших инновационных университетов мира занимает 8-е место
Бесплатная школа программирования ТУМО «Ереван 42» включена в список 100 самых инновационных университетов мира 2022 года. Как передает «Арменпресс», «Ереван 42» в списке таких университетов как MIT, Стэнфорд и Беркли находится на 8-м месте.
Школа программирования также является первой в рейтинге 50 лучших университетов WURI «Топ-50 университетов с этической ценностью». Комиссия университетов мира, оказывающая реальное влияние, оценивает реальные инвестиции в общество и придает важность инновационным подходам к исследовательским и образовательным программам.
«Ереван 42» - бесплатная школа программирования, целью которой является обучение будущих лучших специалистов этой области. Центр, входящий в состав лабораторий TUMO, одного из главных проектов комплекса инженерных и прикладных наук, финансируемого Европейским союзом, занял свое место и в сети 42 ведущих французских школ программирования. В нее входят школы Сеула, Рио-де-Жанейро, Москвы, Амстердама и 26 других городов по всему миру.
Образовательная программа «42» основана на игровом дизайне, платформе для самообучения, на которой учащиеся выполняют практические задания и совершенствуют свои навыки.
Учебная программа предлагает более 150 проектов, которые постоянно обновляются в соответствии с последними требованиями сферы.