Երևանի և Լիոնի քաղաքապետարանների միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան և Լիոն քաղաքների միջև դեռևս 1992թ. սկիզբ առնող հարաբերությունները գործնական նոր փուլ կտեղափոխվեն: Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության չորրորդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Լիոնում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանդիպել է գործընկերոջ՝ Գրեգորի Դուսեի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի լրատվության վարչությունից:
Ողջունելով երևանյան պատվիրակության անդամներին՝ Լիոնի քաղաքապետը նշել է, որ Երևանն առանձնակի նշանակություն ունի իրենց գործընկեր քաղաքների շարքում: Գրեգորի Դուսեն համոզմունք է հայտնել, որ համաժողովը երկու քաղաքների գործակցությունը գործնական նոր փուլ տեղափոխելու գործում նոր հեռանկարներ ու հնարավորություններ կբացի:
«Բարեկամական ու գործընկերային այն հարաբերությունները, որոնք ձևավորվել են երկու քաղաքների միջև, վստահ եմ, հնարավորություն կտան իրականացնել փոխշահավետ նոր ծրագրեր: Բոլոր խոշոր քաղաքների խնդիրները գրեթե նույնանման են, և նախաձեռնվող բարեփոխումների փուլում պատրաստ ենք օգտակար լինել գործընկեր Երևանին՝ փոխանցելով մեր հաջողված փորձը»,- նշել է Լիոնի քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ Երևանի քաղաքապետն իր հերթին կարևորել է առարկայական ծրագրերի իրականացումն ու փորձի փոխանակումը:
«Մեզ համար շատ կարևոր է քաղաքային տնտեսության կառավարման բնագավառում Լիոնի հետ փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացումը: Կարծում ենք, որ կարող ենք կոնկրետ գործակցություն ունենալ տրանսպորտի, երթևեկության կառավարման և ուրբանիզմի ոլորտներում: Երևանն իսկապես շահագրգիռ է հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման և զարգացման գործում, և այստեղ մեծ հեռանկարներ ենք տեսնում: Մենք այսօր մասնակցում ենք հերթական համաժողովին, որը քաղաքների միջև գործընկերային կապերի հաստատման և ամրապնդման առումով մեծ նշանակություն ունի»,- նշել է Երևանի քաղաքապետն ու Լիոնի գործընկերոջը փոխադարձ այցով հրավիրել Երևան: Հրաչյա Սարգսյանը նկատել է, որ այն լավ առիթ կլինի 2023թ. մեկնարկող եռամյա ծրագիր մշակելու առաջարկը միասին քննարկելու տեսակետից:
Պաշտոնական հանդիպման ժամանակ Երևանի և Լիոնի քաղաքապետարանների միջև ստորագրվել է Փոխըմբռնման հուշագիր: Ստորագրված փաստաթղթով կողմերը պարտավորվել են համատեղել ջանքերը կրթության ոլորտում՝ աջակցելով Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնի զարգացմանը։ Մասնավորապես, կիրագործվի Արհեստների և որակավորումների կամպուսի վերակազմակերպման ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա ընդլայնել կենտրոնի շենքային պայմաններն ու կյանքի կոչել աշխատաշուկայում պահանջարկ ունեցող կրթական նոր ծրագրեր:
Հարկ է նշել, որ Ֆրանս-հայկական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնում այժմ մասնագիտական կրթություն է ստանում շուրջ 200 սան, շենքային պայմանների բարելավումը հնարավորություն կտա ընդունել ավելի մեծ թվով երիտասարդների:

Между мэриями Еревана и Лиона подписан Меморандум о взаимопонимании
Отношения между городами Ереван и Лион, начавшиеся в 1992 году, перейдут на новый практический этап. Мэр Еревана Грачья Саркисян, находящийся в Лионе для участия в четвертом Форуме армяно-французского децентрализованного сотрудничества, встретился со своим коллегой Грегори Дусе. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации мэрии Еревана.
Приветствуя членов ереванской делегации, мэр Лиона отметил, что Ереван среди городов-побратимов имеет для них особое значение. Грегори Дусе выразил уверенность, что форум откроет новые перспективы и возможности для перехода партнерства двух городов на новый практический этап.
«Уверен, что дружеские и партнерские отношения, установившиеся между нашими двумя городами, позволят реализовать новые взаимовыгодные проекты. Проблемы всех крупных городов практически одинаковы. Мы готовы помочь нашему партнеру Еревану на этапе реформ, поделившись нашим успешным опытом», - сказал мэр Лиона.
Выразив признательность за теплый прием и за приглашение, мэр Еревана, в свою очередь, отметил важность реализации предметных программ и обмена опытом.
«Для нас очень важно реализовать программы обмена опытом с Лионом в сфере управления городским хозяйством. Мы считаем, что у нас может быть конкретное сотрудничество в области транспорта, управления дорожным движением и градостроительства. Ереван действительно заинтересован в расширении и развитии армяно-французского децентрализованного сотрудничества, здесь мы видим большие перспективы. Сегодня мы участвуем в очередном форуме, который имеет большое значение с точки зрения установления и укрепления партнерских отношений между нашими городами », - сказал мэр Еревана и пригласил своего лионского коллегу посетить Ереван с взаимным визитом. Грачья Саркисян отметил, что это будет хороший повод для совместного обсуждения трехлетней программы, начинающейся в 2023 году.
В ходе официальной встречи между муниципалитетами Еревана и Лиона был подписан Меморандум о взаимопонимании. В подписанном документе стороны обязались объединить усилия в сфере образования, поддерживать развитие Французско-армянского центра профессионального обучения. В частности, будет реализована программа реорганизации Кампуса ремесел и квалификаций, которая позволит расширить строительные условия кампуса и воплотить в жизнь новые образовательные программы для профессий, востребованных на рынке труда.
Следует отметить, что в настоящее время около 200 студентов получают профессиональное образование во Французско-армянском центре профессионального обучения, а улучшение условий здания позволит принять больше молодых людей.Подпишитесь на наш канал в Телеграм