ՆԱՏՕ-ի դռները բաց են. Ստոլտենբերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրավերը, որը ՆԱՏՕ-ի երկրները Մադրիդի գագաթնաժողովում հրապարակել են դաշինքին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի միանալու վերաբերյալ, ցույց Է տալիս, որ ՆԱՏՕ-ի դռները մնում են բաց: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հայտարարել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի հետ համատեղ հայտարարության մեջ:
«Մենք Շվեդիային եւ Ֆինլանդիային հրավիրում ենք միանալ ՆԱՏՕ-ին: Դա ցույց Է տալիս, որ ՆԱՏՕ-ի դռները բաց են: Դա ցույց Է տալիս, որ ՆԱՏՕ-ի դռները փակելը… հաջողությամբ չի պսակվել, դա ցույց Է տալիս հակառակը, որ դաշինքի դռները մնում են բաց»,-ասել Է նա:
Նախօրյակին Թուրքիան, Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան հուշագիր են ստորագրել, որը հաշվի Է առնում Անկարայի բոլոր մտահոգությունները: Թուրքիան, իր հերթին, հանել Է Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության առիթով իր առարկությունները: Սպասվում Է, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների ղեկավարները Մադրիդի հանդիպմանը Շվեդիային եւ Ֆինլանդիային պաշտոնապես կհրավիրեն միանալ, որից հետո կգործարկվի անդամակցության ձեւակերպման գործընթացը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

НАТО демонстрирует открытые двери, заявил Столтенберг
Приглашение, которое озвучат лидеры стран НАТО на саммите в Мадриде по присоединению Швеции и Финляндии, демонстрирует, что двери НАТО остаются открытыми. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявил генсек Йенс Столтенберг в совместном заявлении с президентом США Джо Байденом.
"Мы пригласим Финляндию и Швецию присоединиться к НАТО. Это демонстрирует, что двери НАТО открыты. Это демонстрирует, что цель… закрыть двери НАТО не увенчалась успехом, это демонстрирует обратное, что двери альянса остаются открытыми", - сказал он.
Накануне Турция, Швеция и Финляндия подписали меморандум в области безопасности, который учитывает все озабоченности Анкары. Турция, в свою очередь, сняла свои возражения по поводу вступления Швеции и Финляндии в НАТО. Ожидается, что лидеры стран НАТО на встрече в Мадриде официально пригласят Швецию и Финляндию присоединиться, после чего будет запущен процесс оформления членства.