Ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունները 2022թ. հունվարից համարվում են ԱԱՀ վճարող. ՊԵԿ-ը ներդրել է «e-VAT» համակարգ
Ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունները 2022թ. հունվարից համարվում են ԱԱՀ վճարող.
ՊԵԿ-ը ներդրել է «e-VAT» համակարգ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրենսդրական փոփոխության համաձայն՝ 2022 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունում ԱԱՀ վճարող են հանդիսանում նաև ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունները, որոնք էլեկտրոնային ծառայություններ են մատուցում ՀՀ ֆիզիկական անձանց։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՊԵԿ-ից, նշելով, որ գործընթացն արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով ներդրվել «e-VAT»  համակարգ: Այն հնարավորություն է ընձեռում ոչ ռեզիդենտ կազմակերպություններին րոպեների ընթացքում գրանցվել և ներկայացնել անհրաժեշտ հաշվետվությունները, բանկային փոխանցման համար անհրաժեշտ ռեկվիզիտների միջոցով վճարել հարկերը։
Համակարգը կառուցված է հնարավորինս պարզ և հարմար՝ ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների կողմից կիրառելու համար։ Համակարգի միջոցով հարկային մարմնում հաշվառումն իրականացվում է պարզեցված եղանակով, ինչպես նաև՝ «ԷԿԵՆԳ» ՓԲԸ-ի կողմից հատուկ օտարերկրյա կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար մշակվել է էլեկտրոնային ստորագրության տրամադրման պարզ ընթացակարգ, քանի որ այդ կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ՀՀ-ում հաշվառված չեն և չունեն կացության քարտ։
Համակարգում տեղադրված են 5 տարբեր արտարժույթներով բանկային վավերապայմաններ, որոնց միջոցով ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունները կարող են վճարել իրենց գործունեությունից ձևավորված ավելացված արժեքի հարկը։ Նախատեսվում է ներդնել նաև քարտային վճարման հնարավորություն, որի միջոցով կազմակերպությունների վճարումը կիրականացվի համակարգի միջոցով՝ հաշված րոպեների ընթացքում ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային քարտերով։
2022թ. հունիսի 27-ի դրությամբ «e-VAT» համակարգի օգտվող է հանդիսանում 30-ից ավել խոշոր միջազգային կազմակերպություն։ 2022 թվականի առաջին եռամսյակի համար վերոնշյալ կազմակերպությունների կողմից հաշվարկվել և վճարվել է շուրջ 170 միլիոն դրամ ավելացված արժեքի հարկ։
Պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակական աշխատանքներ է իրականացնում «e-VAT» համակարգից օգտվողների շրջանակն ընդլայնելու ուղղությամբ, և այդ նպատակով ակտիվ երկխոսություններ են տարվում ՀՀ-ում էլեկտրոնային ծառայություններ մատուցող ոչ ռեզիդենտ կազմակերպությունների հետ:

Организации-нерезиденты с января 2022 г. считаются плательщиками НДС: КГД внедрил систему «e-VAT»
Согласно законодательной поправке, с 1 января 2022 года организации-нерезиденты, оказывающие электронные услуги физическим лицам в Республике Армения, являются плательщиками НДС в Республике Армения.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Комитет государственных доходов, отмечая, что для эффективной организации процесса внедрена система «e-VAT». Она позволяет организациям-нерезидентам в считанные минуты зарегистрироваться, подать необходимую отчетность, оплатить налоги посредством банковских реквизитов.
Система максимально проста и удобна для ее использования организациями-нерезидентами. Бухгалтерский учет в налоговом органе осуществляется посредством системы в упрощенном порядке, ЗАО «ЭКЭНГ» разработало простой порядок выдачи электронных подписей представителям специальных иностранных организаций, так как они не зарегистрированы в Армении и не имеют вида на жительство.
В системе есть банковские реквизиты в 5 разных валютах, с помощью которых организации-нерезиденты могут уплачивать налог на добавленную стоимость своей деятельности. Также планируется ввести возможность карточной оплаты, посредством которой оплата организаций будет производиться через систему в течение нескольких минут как местными, так и международными картами.
По состоянию на 27 июня 2022  года пользователями системы «e-VAT» являются более 30 крупных международных организаций. За первый квартал 2022 года вышеуказанные организации подсчитали, что ими уплачено около 170 млн драмов налога на добавленную стоимость.
Комитет государственных доходов постоянно работает над расширением круга пользователей системы «e-VAT», с этой целью ведется активный диалог с организациями-нерезидентами, предоставляющими электронные услуги в Армении.