ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը ԵԱՀԿ համաժողովում կարևորել է Արցախի ժողովրդի՝ սեփական ապագան որոշելու իրավունքի իրացումը
ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը ԵԱՀԿ համաժողովում կարևորել է Արցախի ժողովրդի՝ սեփական
ապագան որոշելու իրավունքի իրացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել հունիսի 28-29-ին տեղի ունեցած ԵԱՀԿ Անվտանգության վերանայման տարեկան համաժողովում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, անդրադառնալով ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգության մարտահրավերներին՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը, սպառազինությունների վերահսկման ռեժիմի փաստացի և շարունակական խախտումները, զինված հակամարտություններում օտարերկրյա ահաբեկիչ մարտիկների և վարձկանների օգտագործումը փաստացի հարցականի տակ են դրել ԵԱՀԿ կարողությունը՝ ապահովելու իր պատասխանատվության տարածաշրջանում համապարփակ անվտանգությունը։
«Նշվեց, որ Ադրբեջանի կողմից 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված զինադադարի շարունակական խախտումները, այս տարվա մարտին Արցախում մարդասիրական ճգնաժամ առաջացնելու Ադրբեջանի քայլերը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման նպատակով ստեղծված ԵԱՀԿ ձևաչափերի աշխատանքների խոչընդոտումը վկայում են, որ ԵԱՀԿ տարածքում անվտանգության մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ է մասնակից երկրների արդյունավետ համագործակցությունը  և ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքների և հանձնառությունների վերահաստատումը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ աջակցություն հայտնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է վերջինիս գործունեությունը՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի՝ այդ թվում սեփական ապագան որոշելու իրավունքի իրացման ապահովմանը՝ որպես ԼՂ հակամարտության կարգավորման առանցքային նպատակ։ Կարևորվել է նաև ԵԱՀԿ ներգրավվածությունը հումանիտար հարցերի, ներառյալ՝ հայ ռազմագերիների և պատանդների ազատ արձակման, մշակութային ժառանգության պաշտպանության, բռնի անհետացածների ու անհետ կորածների դեպքերի հասցեագրման գործում։
Նշվում է, որ համաժողովի շրջանակներում նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ։ Քննարկվել է համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ:

Замглавы МИД Армении на конференции ОБСЕ подчеркнул важность реализации прав народа Арцаха
28-29 июня состоялась Ежегодная конференция ОБСЕ по обзору вопросов безопасности, в которой принял участие и выступил с речью заместитель министра иностранных дел Армении Ваге Геворгян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, коснувшись вызовов безопасности в регионе ОБСЕ, заместитель министра иностранных дел заявил, что применение силы или угроза силой, фактические и постоянные нарушения режима контроля над вооружениями, использование иностранных боевиков-террористов и наемников в вооруженных конфликтах поставили под сомнение способность ОБСЕ обеспечивать всеобъемлющую безопасность в регионе.
Было отмечено, что непрекращающиеся нарушения Азербайджаном установленного трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года режима прекращения огня, предпринятые Азербайджаном шаги для провоцирования гуманитарного кризиса в Арцахе в марте этого года, воспрепятствование формату ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта показывают, что для решения проблем безопасности в регионе ОБСЕ необходимо эффективно сотрудничать со странами-участницами и подтвердить их приверженность основным принципам ОБСЕ.
Выразив поддержку формату сопредседательства Минской группы ОБСЕ, заместитель министра иностранных дел Армении назвал деятельность последних, направленную на обеспечение реализации арцахским народом своих прав, в том числе права самостоятельно определять свое будущее, ключевой целью урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Также была подчеркнута важность участия ОБСЕ в решении гуманитарных вопросов, включая освобождение армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, защиту культурного наследия и рассмотрение случаев насильственных исчезновений.
На полях конференции заместитель министра Ваге Геворгян встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид. Был обсужден широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес.