ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի 2023-ի հատկացումների օրինագիծը ներառում է օգնություն Հայաստանին և Արցախին
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի 2023-ի հատկացումների օրինագիծը ներառում է
օգնություն Հայաստանին և Արցախին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի 2023-ի ֆինանսական տարվա պետական, արտաքին գործառնությունների և հարակից ծրագրերի հատկացումների օրինագիծը ներառում է մարդասիրական օգնություն Հայաստանին՝ 60 միլիոն դոլարի չափով և 2 միլիոն դոլար՝ Արցախի համար:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար):
«Զեկույցի տեքստում հայտարարվում է, որ «Հանձնաժողովի առաջարկը ներառում է ոչ պակաս, քան 60,000,000 ԱՄՆ դոլար Հայաստանին՝ տնտեսական զարգացման, մասնավոր հատվածի արտադրողականության, էներգետիկ անկախության, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության և այլ նպատակների համար»:
Բացի այդ, «Հանձնաժողովի առաջարկը ներառում է նաև ոչ պակաս, քան 2,000,000 ԱՄՆ դոլար՝ Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման աշխատանքների համար...(և) մտահոգված է մնում Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության մարդասիրական ազդեցությամբ և դրանից բխող մարտահրավերներով` բնակարանային, պարենային անվտանգության, ջրի և սանիտարական պայմանների, առողջապահական և այլ մարդկային կարիքների ոլորտներում»»,- ասվում է հաղրդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ ի հավելումն Թուրքիայի նախագահական պաշտպանության վարչությանը ապրանքների վաճառքն արգելելուն, օրինագիծը ներառում է Ազատության Աջակցության ակտի 907 Բանաձևի մասին մի հատված: «Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեզը (Դեմոկրատ, Նյու Ջերսի), ինչպես նաև Ներկայացուցիչների պալատի Հետախուզության հանձնաժողովի նախագահ Ադամ Շիֆը (Դեմոկրատ, Կալիֆոռնիա)՝ երկուսն էլ իրենց խիստ մտահոգությունն են հայտնել 907 Բանաձևի կասեցման վերաբերյալ, որը վարչակազմը կասեցրել է անցյալ շաբաթ:
Հանձնաժողովի նախագահ Մենենդեզը հայտարարեց, որ «անիմաստ է ասել, որ ԱՄՆ-ի օգնությունն ու վերապատրաստումը չեն ազդել Հայաստանի հետ իր (Ադրբեջանի) ռազմական հավասարակշռության վրա» և այնուհետև ընդգծել է, որ ինքը «կշարունակի խստորեն վերահսկել Ադրբեջանին տրամադրվող ցանկացած օգնություն և ակնկալում է, որ Պետքարտուղարությունը կգործի լիարժեք թափանցիկությամբ և կտրամադրի բոլոր անհրաժեշտ մանրամասները, որպեսզի Կոնգրեսը գնահատի Բաքվին տրամադրվող ցանկացած աջակցություն»»,- հայտնում են Համագումարից:
Նշվում է, որ հանձնաժողովի նախագահ Շիֆը ասել է, որ Ադրբեջանին ռազմական աջակցություն տրամադրելը «հակասում է մեր երկրի հիմնական ժողովրդավարական արժեքներին» և «կարող է Ալիևի վարչակարգին հնարավորություն տալ՝ շարունակել կամ ավելի ուժեղացնել իր սադրիչ գործողությունները հայերի դեմ»:
«Համագումարն իր երախտագիտությունն է հայտնում հանձնաժողովի նախագահ Բարբարա Լիին և ավագ անդամ կոնգրեսական Հել Ռոջերսին՝ հայ ժողովրդին օգնելու նպատակով այս չափազանց կարևոր ֆինանսավորումն ընդգրկելու համար: Մենք նաև շնորհակալություն ենք հայտնում Կոնգրեսի Հայկական հարցերով հանձնախմբին՝ իրենց առաջնորդության և Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների հանձնաժողովին ուղղված երկկուսակցական նամակի համար, որտեղ ուրվագծված են քաղաքականության հիմնական խնդիրները»,- հայտարարել է Համագումարի Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը:

US House Appropriations legislation includes assistance to Armenia and Artsakh
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. The Fiscal Year 2023 State, Foreign Operations, and Related Programs House Appropriations legislation includes humanitarian assistance to Armenia in the amount of $60 million, and $2 million for Artsakh, ARMENPRESS reports the Armenian Assembly of America (Assembly) informed.
The report language states that the "Committee recommendation includes not less than $60,000,000 for Armenia for economic development, private sector productivity, energy independence, democracy and the rule of law, and other purposes."
In addition, the "Committee recommendation also includes not less than $2,000,000 for demining activities in Nagorno-Karabakh...[and] remains concerned about the humanitarian impact of the conflict in Nagorno-Karabakh and resulting challenges in the areas of housing, food security, water and sanitation, health care and other human needs."
In addition to prohibiting the sale of defense articles to the Turkish Presidential Protection Directorate, the bill includes language on Section 907 of the FREEDOM Support Act. Senate Foreign Relations Committee Chairman Bob Menendez (D-NJ), as well as House Intelligence Committee Chairman Adam Schiff (D-CA), have both expressed their strong concerns regarding the waiver of Section 907, which the Administration waived last week.
Chairman Menendez stated "it makes no sense to say that U.S. assistance and training has not impacted its military balance with Armenia," and further stressed that he "will continue to conduct rigorous oversight of any and all assistance to Azerbaijan and expect the Department of State to operate with complete transparency and provide all necessary details for Congress to assess any assistance provided to Baku."
Chairman Schiff said in part that providing military support to Azerbaijan "runs counter to our nation's core democratic values" and "could empower the Aliyev regime to continue or escalate its provocative actions against Armenians."
"The Assembly expresses its appreciation to Chairwoman Barbara Lee and Ranking Member Rep. Hal Rogers for including this critically important funding to help the Armenian people. We also thank the Congressional Caucus on Armenian Issues for their leadership and bipartisan letter to the House Appropriations Committee outlining key policy issues. We look forward to continuing our work to advance assistance where it is needed most,” stated Assembly Congressional Relations Director Mariam Khaloyan.