ՀՀ փոխվարչապետը Լուռու մարզում ծանոթացել է սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացվող աշխատանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը հերթական մարզային այցի շրջանակում եղել է Լոռու մարզի Վանաձոր, Ալավերդի, Թումանյան, Լոռի Բերդ, Ստեփանավան և Գյուլագարակ համայնքներում։ Համբարձում Մաթևոսյանը տեղում ծանոթացել է սուբվենցիայի ծրագրերով, պետական բյուջեի միջոցներով և Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ իրականացվող աշխատանքներին, տվել է մի շարք հանձնարարականներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից, աշխատանքային այցի ընթացքում Համբարձում Մաթևոսյանին ուղեկցել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանը, Ազգային ժողովի պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը, «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը, համայնքապետեր, այլք։
Վանաձոր համայնքում Համբարձում Մաթևոսյանն այցելել է կառուցվող թիվ 8 մանկապարտեզի նոր մասնաշենքի, Աղայան փողոցի 1 կմ հիմնանորոգվող ճանապարհի շինարարական հրապարակներ, ծանոթացել 2021 թվականին սուբվենցիայի ծրագրերով մեկնարկած աշխատանքների ընթացքին, այնուհետև եղել է նույն համայնքի «Սայաթ Նովայի» անվան վերակառուցվող զբոսայգում, որտեղ փոխվարչապետին ներկայացվել են 43000 քմ մակերեսով այգու արդիականացման աշխատանքները։
Փոխվարչապետը Վանաձորի Համերաշխության պուրակում հարգանքի տուրք է մատուցել Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված հերոսների հիշատակին։
Համբարձում Մաթևոսյանի հաջորդ կանգառը եղել է Ալավերդի և Թումանյան համայնքներում, որտեղ Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ հիմնանորոգվել են Սանահին կայարան-Հաղպատ 14,16 կմ երկարությամբ ճանապարհը, այդ թվում՝ Ալավերդի քաղաքը շրջանցող զույգ կամուրջները։ Փոխվարչապետն այցելել է նաև Թումանյան-Սանահին կայարանի 9,69 կմ երկարությամբ ճանապարհի շինհրապարակ, որտեղ ներկայում իրականացվում են միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի վերականգնման և բարելավման աշխատանքներ։
Ալավերդի համայնքի Ակներ բնակավայրում՝ դեպի Սանահին վանական համալիր տանող հատվածում, 2022-2023 թվականների ընթացքում նախատեսվում է հիմնանորոգել զբոսաշրջության զարգացման համար ընտրված, անմխիթար վիճակում գտնվող ճանապարհահատվածը։ Փոխվարչապետ Մաթևոսյանը նաև այդ ճանապարհահատվածում իրականացվող աշխատանքներին է ծանոթացել, որից հետո այցելել է Լոռի Բերդ համայնք, որտեղ ավարտվել են 2021 թվականին մեկնարկած Կողես բնակավայրի 580 մ երկարությամբ ճանապարհի տուֆ քարով սալարկման աշխատանքները։
Համբարձում Մաթևոսյանի՝ Լոռու մարզ կատարած այցի վերջին երկու կանգառները եղել են Ստեփանավան և Գյուլագարակ համայնքներում, որտեղ «ՀՀ պետական բյուջեի պետական նշանակության ավտոճանապարհների հիմնանորոգում» ծրագրի շրջանակում համապատասխանաբար իրականացվում են Ստեփանավան քաղաքի կամրջի և Մ-3 միջպետական ճանապարհի, ինչպես նաև Մ-3, Թուրքիայի սահման-Մարգարա-Վանաձոր-Տաշիր-Վրաստանի սահման կմ 144-020-ում գտնվող կամրջի հիմնանորոգման աշխատանքներ։ Նշված երկու համայնքներում աշխատանքների մեկնարկը տրված են․ դրանք կավարտվեն 2022 թվականի նոյեմբերին։
Փոխվարչապետը համայնքներ կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է նաև տեղի բնակիչներին, զրուցել նրանց հետ մթերումների հետ կապված հարցերի, գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվող պետական աջակցության ծրագրերի մասին՝ հորդորելով օգտվել պետության կողմից տրված այդ հնարավորությունից։

Вице-премьер-министр РА ознакомился с работами, проводимыми в рамках субвенциональных программ в Лорийской области
Вице-премьер-министр РА ознакомился с работами, проводимыми в рамках
субвенциональных программ в Лорийской области
ЕРЕВАН, 4 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Вице-премьер-министр Амбарцум Матевосян в рамках своего очередного регионального визита посетил общины Ванадзор, Алаверди, Туманян, Лори Берд, Степанаван и Гюлагарак Лорийской области. Амбарцум Матевосян ознакомился с работами, проводимыми по программам дотаций, средств государственного бюджета и при поддержке Азиатского банка развития, и дал ряд рекомендаций.
Как сообщили «Арменпресс» в аппарате вице-премьера, Амбарцума Матевосяна во время его рабочего визита сопровождали министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян, губернатор Лорийской области Арам Хачатрян, депутат Национального Собрания Арен Мкртчян, исполнительный директор фонда "Дорожный департамент" Гор Аветисян, главы общин и другие лица.
Амбардзум Матевосян посетил в Ванадзорской общине строительные площадки новой части строящегося детского сада №8, капитально отремонтированной дороги протяженностью 1 км по улице Агаяна, ознакомилась с ходом начатых в 2021 году работ по программам субсидирования, а также затем посетил реконструированный парк имени «Саят-Нова» той же общины, где вице-премьеру были представлены работы по модернизации парка площадью 43 тысячи квадратных метров.
Вице-премьер почтил память героев, погибших в 44-дневной Арцахской войне, в ванадзорском парке Солидарности.
Следующая остановка Амбарцума Матевосяна была в общинах Алаверди и Туманян, где при поддержке Азиатского банка развития была отремонтирована дорога от станции Санаин к Ахпату протяженностью 14,16 км, включая два моста в обход города Алаверди. Вице-премьер также посетил строительную площадку дороги протяженностью 9,69 км станции Туманян-Санаин, где в настоящее время ведутся работы по восстановлению и благоустройству межгосударственного шоссе.
В поселке Акнер общины Алаверди, на участке, ведущем к монастырскому комплексу Санаин, в течение 2022-2023 годов планируется капитальный ремонт ветхого участка дороги, выделенного для развития туризма. Вице-премьер Матевосян также ознакомился с работами, проведенными на этом участке дороги, после чего посетил общину Лори Берд, где завершено начатая в 2021 году укладка 580-метровой дороги поселка Кохес.
Последними двумя остановками визита Амбарцума Матевосяна в Лорийскую область были Степанаванская и Гюлагаракская общины, где в рамках проекта «Капитальный ремонт государственных автомобильных дорог из государственного бюджета РА» соответственно осуществляются работы по капитальному ремонту моста в городе Степанаван и межгосударственной дороги М-3, а также М-3, границы Турции-Маргара-Ванадзор-Ташир-Грузия на 144-020 км. Дано начало работ в указанных двух общинах, они закончатся в ноябре 2022 года.
В ходе визита в общины вице-премьер-министр также встретился с местными жителями, побеседовал с ними по вопросам, связанным с закупками, программами государственной поддержки, реализуемыми в сфере сельского хозяйства, призвав воспользоваться этой возможностью, предоставленной государством.