Իրանից Հայաստան արտահանումը 3 ամսում աճել է 21 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանից Հայաստան արտահանումն այս տարի 3 ամսում՝ մարտի 21-ից հունիսի 21-ը, աճել է 21 տոկոսով (իրանական օրացույցային տարվա առաջին եռամսյակ):
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է Tehran Times-ը, այս մասին հայտնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության մաքսային վարչության խոսնակ Ռուհոլլահ Լաթիֆին:
Երեք ամսում Իրանը Հայաստան է արտահանել 74 մլն դոլարի ապրանք։
Իրանը և Հայաստանը Երևանում մայիսի կեսին կայացած հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի նիստի արդյունքում ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր։ Հուշագիրը ստորագրել են ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ու  Իրանի էներգետիկայի նախարար Ալի Աքբար Մեհրաբիանը:
Ըստ պաշտոնյաների՝ համատեղ հանձնաժողովի 17-րդ նիստի անցկացման նպատակը երկու երկրների հարաբերությունների իրական և շոշափելի զարգացումն էր։

Экспорт из Ирана в Армению за 3 месяца вырос на 21 процент
ЕРЕВАН, 19 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Экспорт из Ирана в Армению увеличился на 21 процент за 3 месяца этого года, с 21 марта по 21 июня (первый квартал иранского календарного года).
Как передает «Арменпресс», по сообщению Tehran Times, об этом заявил пресс-секретарь Таможенного департамента Исламской Республики Иран Рухолла Латифи.
За три месяца Иран экспортировал в Армению товаров на 74 миллиона долларов.
Иран и Армения подписали меморандум о взаимопонимании по итогам заседания армяно-иранской межправительственной совместной комиссии, состоявшегося в середине мая в Ереване. Меморандум подписали вице-премьер-министр РА Мгер Григорян и министр энергетики Ирана Али Акбар Меграбян.
По словам официальных лиц, целью проведения 17-го заседания совместной комиссии было реальное и ощутимое развитие отношений между двумя странами.