Հայաստանը միասնական տաղավարով կմասնակցի «73-րդ միջազգային տիեզերագնացության համաժողով»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հայտարարում է սեպտեմբերի 18-22-ը Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում կայանալիք «73-րդ միջազգային տիեզերագնացության համաժողովի» (73rd International Astronautical Congress) մասնակցության հայտերի ընդունման մեկնարկի մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, համաժողովի շրջանակներում  կանցկացվի նաև «Տիեզերքը բոլորի համար» (Space for All) խորագրով ցուցահանդեսը:
Բացի տիեզերական ոլորտում գործունեություն ծավալող կազմակերպություններից, ցուցահանդեսին կարող են մասնակցել նաև բարձր տեխնոլոգիական ոլորտների այն կազմակերպությունները, որոնք կարող են ընդլայնել իրենց գործունեությունը նաև տիեզերական բնագավառում:
Հաշվի առնելով միջոցառման մասշտաբայնությունն ու ձևաչափը՝ նախարարությունը նախատեսում է միջոցառման ընթացքում կազմակերպվող ցուցահանդեսին ներկայանալ միասնական տաղավարով՝ ներկայացնելով հայկական լուծումները տիեզերական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Ցուցահանդեսին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել դիմում-հայտը՝ անցնելով հետևյալ հղումով:
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը օգոստոսի 5-ն է:
Ցուցահանդեսի մասին առավել մանրամասն կարելի է ծանոթանալ միջոցառման պաշտոնական կայքում:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հոգում է միայն տաղավարի վարձակալության, կառուցապատման և ցուցահանդեսի մուտքի ապահովման ծախսերը:

Армения в 73-м Международном конгрессе по космонавтике будет участвовать единым павильоном
Министерство высокотехнологичной промышленности объявляет о начале приема заявок на участие в 73-м Международном конгрессе по космонавтике (73-rd International Astronautical Congress), который состоится с 18 по 22 сентября в столице Франции Париже.
Как передает «Арменпресс», в рамках конгресса будет открыта выставка под названием «Космос для всех» (Space for all).
Помимо организаций, осуществляющих деятельность в космической сфере, в выставке могут принять участие и те высокотехнологичные организации, которые способны расширить свою деятельность и в космической сфере.
Учитывая масштабность и формат мероприятия, министерство планирует принять участие на выставке единым павильоном, представив армянские разработки в области космических и высоких технологий.
Для участия в выставке необходимо заполнить заявку, перейдя по следующей ссылке
Крайний срок подачи заявок - 5 августа.
Подробнее о выставке можно ознакомиться на официальном сайте мероприятия.
Министерство высокотехнологичной промышленности покроет лишь расходы на аренду павильона, организацию показа экспонатов и обеспечение выхода на выставку.