Հայաստանում մեկնարկել է «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում օգոստոսի 15-ին տեղի է ունեցել «Միջազգային բանակային խաղեր-2022» մրցաշարի շրջանակում անցկացվող «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա են եղել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը, ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված արտերկրի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ և ռազմական կցորդներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, ողջունելով մրցույթի մասնակիցներին՝ գեներալ-մայոր Էդվարդ Ասրյանը վստահություն է հայտնել, որ թիմերը կցուցադրեն արհեստավարժություն, մարտական և մարտավարամասնագիտական պատրաստության բարձր աստիճան:
«Մրցույթի մասնակիցները լավագույններն են, նրանք նախնական ընտրության դժվարին ճանապարհ են անցել՝ ազնիվ պայքարում վաստակելով իրենց երկրների զինված ուժերը ներկայացնելու պատիվը: «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը կլինի մարտական եղբայրության և խիզախության իսկական տոն և կնպաստի միջազգային ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը»,-ողջույնի խոսքում ասել է Էդվարդ Ասրյանը:
Ըստ աղբյուրի՝ «Խաղաղության մարտիկ-2022» մրցույթին մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի Հանրապետությունների զինված ուժերի ներկայացուցիչները: Զինծառայողների ռազմամասնագիտական վարպետության «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթն անցկացվում է «Միջազգային բանակային խաղեր» մրցաշարի շրջանակում՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի որոշմամբ և ՌԴ պաշտպանության նախարարության ու ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության պլանների համաձայն: Հինգերորդ տարին անընդմեջ «Խաղաղության մարտիկն» անցկացվում է Հայաստանի Հանրապետությունում:

В Армении стартовал конкурс «Воин мира»
15 августа в Военно-спортивной академии имени Монте Мелконяна состоялась церемония открытия соревнований «Воин мира», проводимых в рамках турнира «Международные Армейские игры-2022», на которой присутствовали начальник  Генштаба ВС РА, генерал-майор Эдуард Асрян, высокопоставленные представителиминистерство обороны и ВС РА, главы иностранных дипломатических миссий, аккредитованных в РА, военные атташе.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства обороны Республики Армения, приветствуя участников конкурса, генерал-майор Эдуард Асрян выразил уверенность, что команды продемонстрируют. профессионализм, высокую степень боевой и тактической профессиональной подготовки
«Участники конкурсанты - лучшие, они прошли сложный путь предварительного отбора, заслужив честь представлять в честной борьбе вооруженные силы своих стран. Конкурс «Воин мира» станет настоящим праздником боевого братства и мужества и будет способствовать укреплению международного военного сотрудничества», - сказал в приветственном слове Эдвард Асрян.
По информации источника, в конкурсе «Воин мира-2022» принимают участие представители вооруженных сил Республики Армения, России, Беларуси и Казахстана. Международный конкурс военно-профессионального мастерства военнослужащих «Воин мира» проводится в рамках турнира «Армейские международные игры», по решению Совета министров обороны государств-участников СНГ и в соответствии с двусторонними планами сотрудничества Министерства обороны Российской Федерации и министерств обороны государств-участников СНГ. «Воин мира» проводится в Республике Армения пятый год подряд.