Ֆինլանդիան պլանավորում Է բազմակի կրճատել ռուսաստանցիներին այցագրեր տալը. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիան պլանավորում Է ռուսաստանցիներին համար կրճատել հայտեր տալու եւ Շենգենյան այցագրեր ստանալու հնարավորությունները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 16-ին YIe-ի եթերում հայտարարել Է Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Պեկկա Հաավիստոն: Նախարարը պատմել Է, որ «ֆիննական այցագրեր ստանալու համար ռուսաստանցիներից ամեն օր ստացվում Է շուրջ հազար դիմում, եւ ապագայում այդ թիվը կարելի Է կրճատել՝ օրական հասցնելով 100-200-ի»:
Նրա խոսքով՝ Ֆինլանդիայի ԱԳՆ-ն պատրաստում Է հատուկ մոդել, որի առաջնահերթությունը կտրվի այն հայտատուներին, ովքեր այցագրի համար դիմում են ընտանեկան հանգամանքների, աշխատանքի կամ ուսման հարցով: «Ես կարծում եմ, որ նման որոշումը միանգամայն խելամիտ կլիներ»,-հավելել Է նա: Հաավիստոյի խոսքով՝ ռուսաստանցիների համար այցագրերի հարցի շուրջ կարեւոր Է մշակել ԵՄ-ի մակարդակով ընդհանուր դիրքորոշում: Միեւնույն ժամանակ նա նշել Է, որ «Ֆինլանդիան կարող Է որոշում ընդունել ազգային մակարդակով» եւ որ նրա որոշումը հայտնի կդառնա օգոստոսին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Глава МИД Финляндии заявил о планах в разы сократить выдачу виз россиянам
Финляндия планирует сократить возможности для подачи заявки и получения Шенгенской визы для россиян, как передает Арменпресс, об этом заявил во вторник в эфире Yle глава МИД Финляндии Пекка Хаависто.
Министр рассказал, что "на получение финской визы от россиян ежедневно поступает около тысячи заявлений, и в будущем это число можно сократить до 100-200 в день". По его словам, МИД Финляндии готовит специальную модель, приоритет в которой будет отдаваться заявителям, которые обращаются за визой по семейным обстоятельствам, работе или учебе.
"Я считаю, что такое решение было бы вполне разумным", - добавил он.
По словам Хаависто, по вопросу виз для россиян важно выработать общую позицию на уровне ЕС. В то же время он отметил, что "Финляндия может принимать решения на национальном уровне" и что ее решение будет известно в августе.