«Ճանապարհ» եռյակը Իտալիայում տվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված 4 համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ օգոստոսի սկզբին «Ճանապարհ՝ հիշատակի ուղի» ծրագրի շրջանակում «Ճանապարհ» եռյակը Իտալիայի մի շարք քաղաքներում տվել է  Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված մի շարք համերգներ (Վենետիկ, Միլան՝ 2 համերգ, Հռոմ)։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
«Այս ծրագիրը մշակութային-սպորտային միջոցառում է՝ կազմակերպված Մարսելի Ֆրանսահայ Երտասարդաց Միության՝ JAF-ի եւ «Վազք հիշատակի համար» CPLM կազմակերպության կողմից: Մտահղացման հեղինակը՝ երաժիշտ Միքայել Վեմյանն է, JAF-ի երաժշտական դպրոցի պատասխանատուն և նվագախմբի ղեկավարը:
Ծրագրի նպատակն է Մարսելից քայլել մինչև Երևան՝ 2500կմ ոտքով կտրել-անցնելով Ֆրանսիան, Իտալիան, Հունաստանն ու Հայաստանը: Քայլարշավը, ինչպես նաև այս ճանապարհին տրվող բոլոր համերգները նվիրված են Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ համերգներից վերջինը տեղի է ունեցել Հռոմում՝ օգոստոսի 14-ին, հայկական Սուրբ Նիկողայոս եկեղեցում։ Համերգին ներկա է եղել նաև դեսպանության անձնակազմը։ Իր խոսքում ՀՀ դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը ողջունել է նախաձեռնությունը, շեշտադրել արվեստի միջոցով ցեղասպանության դեմ պայքարելու և ապագա ցեղասպանությունները կանխարգելելու կարևորությունը։ Նա նաև նշել է, որ այս նախագիծը լավագույնս տեղավորվում է 2021թ. ՀՀ դեսպանության կողմից ձեռնարկված «Արվեստը հանուն կանխարգելման» արշավի շրջանակում՝ սպորտային տարրի համալրմամբ։
Նշվում է, որ «Ճանապարհ՝ հիշատակի ուղի» ծրագրի շրջանակում եռյակի կողմից մի շարք համերգներ են նախատեսվում նաև Հունաստանում և Հայաստանում:

Трио "Дорога" дало в Италии 4 концерта, посвященных жертвам Геноцида армян
В сотрудничестве с посольством РА в Италии в начале августа в рамках программы «Дорога - путь памяти» трио "Дорога" в ряде городов Италии дало ряд концертов, посвященных жертвам Геноцида армян (Венеция, Милан - 2 концерта, Рим).
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщило посольство Армении в Италии.
«Эта программа — культурно-спортивное мероприятие, организованное Французско-армянской молодежной ассоциацией Марселя, JAF и организацией Run for Memory CPLM. Автор идеи – музыкант Микаэл Вемян, руководитель музыкальной школы JAF и руководитель оркестра.
Цель проекта – пройти пешком от Марселя до Еревана, пересекая Францию, Италию, Грецию и Армению пешком на протяжении 2500 км. Само шествие  и все концерты на этом маршруте, посвящены памяти мучеников – жертв Геноцида армян", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, последний из концертов прошел в Риме, 14 августа, в Армянской церкви Святого Николая. На концерте также присутствовали сотрудники посольства. В своем выступлении посол РА Цовинар Амбарцумян приветствовала инициативу, подчеркнула важность борьбы с геноцидом с помощью искусства и предотвращения геноцидов в будущем. Она также отметила, что этот проект лучше всего укладывается в рамки акции «Искусство для предотвращения», проведенной в 2021 г. посольством РА, с добавлением спортивного элемента. Отмечается, что серия концертов трио запланирована также в Греции и Армении в рамках проекта «Дорога: путь памяти».