Կտրել են կին զինծառայողի ոտքերը, մատները, մերկացրել նրան. ԳՇ պետը դեսպաններին ներկայացրեց ադրբեջանական վայրագությունները
Կտրել են կին զինծառայողի ոտքերը, մատները, մերկացրել նրան. ԳՇ պետը
դեսպաններին ներկայացրեց ադրբեջանական վայրագությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տարածք ներխուժած ադրբեջանական ուժերը վայրագություններ են կատարել, մասնատել են կին զինծառայողին, կտրել ոտքերը, մատները, մերկացրել նրան. այս ամենը վկայող ապացույցը՝ տեսանյութը ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը խոստացավ ցույց տալ Ջերմուկ այցելած դիվանագետներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ճեպազրույցում ԳՇ պետը նրանց ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների, նրանց զինծառայողների վայրագությունների վրա: «Վայրագություններ են իրագործել մեր մարտական դիրքերում՝ մեր զինծառայողների, այդ թվում նույնիսկ կին զինծառայողների նկատմամբ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ այդ նկարները, տեսանյութը բջջային հեռախոսում ունի, ըստ ցանկության կարող է ցուցադրել դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին:
ԳՇ պետը զգուշացրեց, սակայն, որ այնտեղ կան այնպիսի վայրագություններ, որ մարդիկ նույնիսկ  կարող է չկարողանան դիտել:
Դիվանագիտական ներկայացուցիչները խնդրեցին ներկայացնել, թե կոնկրետ ի՞նչ դաժանությունների են դիմել ադրբեջանական ուժերը:  ԳՇ պետը խոստացավ ճեպազրույցի ավարտից հետո ցույց տալ ապացույց հանդիսացող տեսանյութը: «Բառեր չեմ գտնում նկարագրելու, թե ինչպես են նրանք մասնատել կին զինծառայողին, կտրել են ոտքերը, մատները, մերկացրել, վայրագության վերջին աստիճանն է»,-ասաց Ասրյանը:
ԳՇ պետը շեշտեց՝ ոչ մի պետության ռազմական ուժ, զորք, ստորաբաժանում, զինծառայող իրավունք չունի հակառակորդի նկատմամբ նմանատիպ վայրագրությունների դիմել: Դա միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Պատերազմական հանցագործությունները, ըստ նրա, իրականացվել են հարձակման բոլոր ուղղություններով:
ԶՈՒ ԳՇ պետը վստահեցրեց, որ ԶՈՒ-ն կշարունակի հայրենիքի ռազմական անվտանգության ապահովման բոլոր միջոցառումների իրականացումը:

Отрубили женщине пальцы, ноги, раздели ее: Начальник Генштаба представил послам зверства азербайджанцев
Отрубили женщине пальцы, ноги, раздели ее: Начальник Генштаба представил послам
зверства азербайджанцев
Азербайджанские войска, вторгшиеся на территорию Республики Армения, совершали зверства. Они расчленили женщину-военнослужащую, отрезали ей ноги и пальцы, раздели донага. Доказательством всего этого является видеозапись, которую начальник Генерального штаба ВС РА обещал показать приехавшим в Джермук дипломатам.
Как передает «Арменпресс», в ходе брифинга начальник Генштаба обратил внимание дипломатов на зверства, совершенные подразделениями ВС Азербайджана. «На наших боевых позициях совершались зверства в отношении наших военнослужащих, в том числе даже женщин-военнослужащих», - сказал он, добавив, что у него в мобильном телефоне есть эти фото и видеоматериалы, и при желании он может показать их.
Он предупредил, что на эти зверства невозможно смотреть.
Дипломаты, тем не менее, попросили представить их. Начальник генштаба обещал показать после брифинга. «Я не могу подобрать слов, чтобы описать, как они расчленили женщину-солдата, отрезали ей ноги, пальцы, раздели догола, это последний уровень жестокости», - сказал Асрян.
Начальник Генштаба подчеркнул, что никакое воинское соединение, войско, никакой военнослужащий любого государства не имеет права применять подобное против противника. Это грубое нарушение международного гуманитарного права.
По его словам, военные преступления совершались по всем направлениям наступления.
Начальник Генерального штаба Вооружённых сил Армении заверил, что ВС продолжат реализацию всех мер по обеспечению военной безопасности Родины.