ԱՀԿ-ի ղեկավարը համաշխարհային առեւտրի աճի կանխատեսումը համարել Է մռայլ Ուկրաինայի հակամարտության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կատարում Է համաշխարհային առեւտրի աճի՝ իր գնահատման վերանայում դեպի նավազեցումը՝ խոստովանելով, որ Ուկրաինայի հակամարտության պատճառով կանխատեսումը մռայլ տեսք ունի: Այս կարծիքն ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Նգոզի Օկոնջո Իվեալան հայտնել Է սեպտեմբերի 27-ին Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այժմ մենք զբաղվում ենք մեր կանխատեսումների վերանայմամբ, բայց դրանք շատ հուսադրող տեսք չունեն: Ամեն ինչ վկայում Է ցուցանիշների նվազումը: Եթե ընդհանուր առմամբ ասենք, ապա կանխատեսումը մռայլ տեսք ունի»,- հայտնել Է կազմակերպության ղեկավարը, կազմակերպություն, որի կենտրոնակայանը գտնվում Է Ժնեւում՝ չհայտնելով ստույգ գնահատումը:
Ապրիլին ԱՀԿ-ն արդեն 2022 թվականի համար համաշխարհային առեւտրի աճի կանխատեսումը վերանայել Է 4,7 տոկոսից մինչեւ 3 տոկոս: Այն ժամանակ ԱՀԿ-ի փորձագետները նշել են, որ առեւտրի եւ արտադրության ծավալի կրճատումն ամենայն հավանականությամբ իր վրա կզգա ամբողջ աշխարհի բնակչությունը «պարենի եւ Էներգիայի ավելի բարձր գների» պատճառով, «ինչպես նաեւ նկատի առնելով Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի կողմից արտահանվող ապրանքների քանակի նվազումը»:
Ըստ որում «մեծ ռիսկի» են ենթարկվում բնակչության մեկ շնչի հաշվով ցածր եկամուտներով պետությունները, քանի որ դրանք պարենի համար ծախսում են իրենց եկամուտների ավելի զգալի մասը, քան հարուստ երկրները: 2023 թվականի համար համաշխարհային առեւտրի աճի կանխատեսումը կազմել Է 3,4 տոկոսի մակարդակում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава ВТО назвала мрачным прогноз роста мировой торговли из-за конфликта на Украине
Всемирная торговая организация (ВТО) проводит пересмотр своей оценки роста мировой торговли в сторону снижения, признавая, что из-за конфликта на Украине прогноз выглядит мрачно. Как передает Арменпресс, об этом  такое мнение генеральный директор ВТО Нгози Оконджо-Ивеала высказала в интервью агентству Reuters во вторник.
"Сейчас мы занимаемся пересмотром наших прогнозов, но они не выглядят очень обнадеживающе. Все указывает на снижение показателей. Если в общих чертах, то прогноз выглядит мрачно", - сообщила глава организации со штаб-квартирой в Женеве, не приведя точной оценки.
В апреле ВТО уже пересмотрела прогноз роста мировой торговли на 2022 год с 4,7% до 3%. Тогда эксперты ВТО указали на то, что сокращение торговли и объема производства скорее всего ощутит на себе население по всему миру из-за "более высоких цен на продовольствие и энергию, а также ввиду снижения количества товаров, экспортируемых Россией и Украиной". При этом "большому риску" подвергаются государства с низкими доходами на душу населения, поскольку они тратят на продовольствие более значительную долю своих доходов, чем богатые страны.