ՀՀ ՄԻՊ-ը ՄԻԵԴ նախագահին է ներկայացրել Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը սեպտեմբերի 27-ին հանդիպել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Ռոբերտ Սպանոյի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՄԻԵԴ դատավոր Արմեն Հարությունյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրությունից, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորության համար՝ Պաշտպանը կարևորել է միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները և համագործակցությունը։ Իր խոսքում Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները և ընդգծել մարդու իրավունքների պաշտպանության ու երաշխավորման կարևորությունը անվտանգության լրջագույն սպառնալիքների համատեքստում:
Գրիգորյանն անդրադարձել է ՄԻԵԴ-ում քննվող գործերով Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես երրորդ կողմ հանդես գալու իրավասությանն ու այդ ուղղությամբ Պաշտպանի հաստատության կողմից տարվող աշխատանքներին:
Գրիգորյանը նաև Դատարանի նախագահին է տրամադրել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հարձակման հետևանքների վերաբերյալ Պաշտպանի արտահերթ զեկույցը, որում ի թիվս այլնի, վերլուծված են ադրբեջանական հարձակման ընթացքում արձանագրված խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի դեպքերը:
Ռոբերտ Սպանոն ներկայացրել է ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի դեմ ներկայացված գործերի վիճակագրությունը՝ անդրադառնալով արձանագրվող հիմնական խախտումներին և դրանց ուղղությամբ Պետության կողմից ձեռնարկվելիք քայլերին:
ՄԻԵԴ նախագահն ընդգծել է Դատարանի գործունեության շրջանակներում Պաշտպանի հաստատության հետ համագործակցության նշանակությունը, Պաշտպանի կողմից փաստարկված տեղեկատվության հավաքագրումն ու տրամադրումը:

Armenian Ombudswoman presents consequences of latest Azerbaijani aggression to ECHR President
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. On September 27, 2022, The Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan held meetings with the President of the European Court of Human Rights Mr. Róbert Spanó. ECHR Judge Armen Harutyunyan also participated in the meeting, the Office of the Ombudswoman said.
Expressing her gratitude for the opportunity of the meeting, the Defender emphasized the importance of the work and cooperation with international partners. Ms. Grigoryan presented the consequences of Azerbaijani aggression and military attack, and emphasized the importance of protecting and guaranteeing human rights in the context of serious security threats. The Defender referred to the competence of the Human Rights Defender to act as a third party in the cases related to Armenia examined at the ECHR and the work carried out by the Defender's Office in that direction.
The Defender also presented to the President of the Court the ad hoc report of the Defender on the consequences of Azerbaijan's military attack on Armenia, in which, the cases of torture, inhuman or humiliating treatment recorded during the Azerbaijani military attack were analyzed.
Mr. Róbert Spanó presented the statistics of the cases against Armenia in the ECHR, referring to the main violations recorded and the measures that must be taken by the State in that direction.
The President of the ECHR underlined the importance of cooperation with the Defender's Office within the Court's activities and the collection and provision of the recorded information by the Defender.