Դիվանագիտական խողովակներով անում ենք ամեն ինչ՝ թույլ չտալու ուժի կիրառումը. ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Սյունիքի մարզ
Դիվանագիտական խողովակներով անում ենք ամեն ինչ՝ թույլ չտալու ուժի կիրառումը.
ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Սյունիքի մարզ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է մարզպետարանի տարածած հաղորդագրությունից, դեսպանի հետ Սյունիք էին այցելել նաեւ դեսպանության տնտեսական եւ քաղաքական բաժնի ղեկավարի տեղակալ Քիմ Զապֆելը, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ջոն Ալելոն, գրասենյակի ծրագրերի համակարգող Հայկանուշ Բագրատունյանը։ Մարզպետը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին՝ այցի ու հատկապես սեպտեմբերի 27-ին Սյունիքում գտնվելու համար։
Դեսպանը, հիշատակելով, որ լրանում է 44-օրյա պատերազմի 2-րդ տարելիցը՝ իր հարգանքն է փոխանցել զոհերի հիշատակին ու ցավակցությունը նրանց ընտանիքներին՝ փաստելով, որ, ցավոք, երիտասարդ տղաների կյանքեր խլեց նաեւ վերջին օրերի պատերազմը:
Ռոբերտ Ղուկասյանը, ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի՝ Սյունիք ներխուժման մանրամասները, նշել է․
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ այս ծանր ժամանակահատվածում մեր կողքին եք։ Տեղյակ ենք, տիկի՛ն դեսպան, թե՛ Ձեր, թե՛ ԱՄՆ դիրքորոշման մասին այս ամենի վերաբերյալ, որի համար շնորհակալ ենք։ Բայց վերջին երկօրյա պատերազմը, որ տեղի ունեցավ ՀՀ սուվերեն տարածքում, ցույց տվեց, որ թշնամին ոտնահարում է ոչ միայն մեկ այլ պետության ու մարդու հիմնարար բոլոր իրավունքները, այլեւ հումանիտար տարրերը ու նույնիսկ շտապօգնության մեքենաներն էր թիրախավորում։ Այստեղ մեծ է խաղաղ բնակչության հանդեպ ռազմական գործողությունների ռիսկը։ Այս ամենը պետք է խիստ գնահատականի արժանանա միջազգային հանրության կողմից, ուստի եւս մեկ անգամ բոլորից խնդրում ենք ուշադրություն թշնամու վերջին գործողությունների նկատմամբ եւ հստակ ճնշումներ՝ դրանց կրկնությունը կանխելու համար»։
Դեսպան Թրեյսին ասաց, որ այս հակամարտությունը գտնվում է Միացյալ Նահանգների ուշադրության կենտրոնում՝ նույնիսկ այն պարագայում, երբ ավելի լայն տարածաշրջանում կան զուգահեռ ընթացող հակամարտություններ․
«Ու մենք ամենաբարձր մակարդակներում, նաեւ դիվանագիտական խողովակներով, անում ենք ամեն ինչ՝ թույլ չտալու ուժի կիրառումը, ապահովելու բանակցությունների շարունակականությունը եւ ունենալու խնդրի այնպիսի կարգավորման հեռանկար, որը երկարաժամկետ ու կայուն խաղաղություն կբերի»։
Բարձրաստիճան դիվանագետը նշեց, որ գիտակցում է, թե որքան դժվար է հիմա Սյունիքի, նաեւ մյուս սահմանամերձ մարզերի բնակիչների համար անվտանգության զգացում ունենալ։ Այդ պատճառով էլ մարզ է այցելել գործընկերների հետ՝ տեղում հասկանալու, թե ինչ է կատարվում ու ինչով կարող են օգնել։
Ռոբերտ Ղուկասյանը հյուրերի հետ մարզի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում առաջ եկած մի շարք խնդիրներ քննարկեց, նաեւ շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությանը՝ մինչ այժմ իրականացրած աշխատանքի համար՝ նշելով, որ շարունակվող համագործակցությամբ իրականացվելիք ծրագրերը զարգացումից զատ պետք է ուղղված լինեն դժվարին իրավիճակներին դիմակայելուն։
Քանի որ տիկին Թրեյսին ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում, հանդիպման ավարտին նշեց․
«Իրավիճակը Սյունիքում, առհասարակ Հայաստանում, միշտ իմ մտքում կլինի, եւ եթե կա բան, որ կարող եմ անել ու օգնել այստեղ խաղաղության հաստատմանը, ապագայում եւս կանեմ, անկախ նրանից, թե որտեղ եմ»։

По дипканалам делаем все, чтобы не допустить применения силы: посол США посетила Сюник
Губернатор Сюникской области Роберт Гукасян 27 сентября принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ведомства, посла сопровождали заместитель начальника экономического и политического отдела посольства Ким Запфель, директор армянского офиса USAID Джон Алело, координатор программы офиса Айкануш Багратунян. Губернатор поблагодарил посла за визит и особенно за то, что она посетила Сюник именно 27 сентября.
Отметив, что 27 сентября является 2-й годовщиной 44-дневной войны, посол выразила дань уважения памяти погибших и соболезнования их семьям, заявив, что, к сожалению, война последних дней также забрала жизни молодых людей.
Роберт Гукасян, представляя подробности вторжения Азербайджана в Сюник 13 сентября, отметил: «Для нас очень важно, чтобы Вы с нами в этот сложный период. Нам известна, госпожа посол, и Ваша позиция, и позиция США в отношении всего этого, за что мы выражаем благодарность. Но последние двухдневные военные действия, которые были на суверенной территории Армении, показали, что враг нарушает не только основные права другого государства и все права человека, но и обстреливает гуманитарные элементы и даже машины скорой помощи.
Здесь высок риск военных действий против мирного населения. Все это должно быть строго осуждено международным сообществом, поэтому еще раз просим всех обратить внимание на недавние действия врага и оказать четкое давление, чтобы не допустить их повторения».
Посол Трейси отметила, что этот конфликт находится в центре внимания Соединенных Штатов, несмотря на то что в более широком регионе существуют другие конфликты.
«И мы делаем все на самом высоком уровне, в том числе по дипломатическим каналам, чтобы не допустить применения силы, обеспечить непрерывность переговоров и иметь перспективу такого урегулирования проблемы, которое принесет долгосрочный и стабильный мир», - отметила посол.
Высокопоставленный дипломат отметила, что понимает, насколько сложно сейчас жителям Сюника, как и других приграничных районов, иметь чувство безопасности. Именно поэтому она посетила регион вместе со своими коллегами, чтобы понять, что происходит и чем они могут помочь.
Роберт Гукасян обсудил с гостями ряд вопросов, возникших в контексте событий, происходящих вокруг региона, а также поблагодарил Агентство международного развития США за проделанную до сих пор работу, отметив, что проекты сотрудничества должны быть направлены не только на развитие, но и на управление трудными ситуациями.
Поскольку г-жа Трейси завершает свою дипломатическую миссию в Армении, в конце встречи она отметила: «Ситуация в Сюнике, в Армении в целом всегда будет в центре моего внимания, и если я могу что-то сделать для установления мира здесь, я сделаю это и в будущем, независимо от того, где я нахожусь».