Վիկտորյա Մելքոնյանը կներկայացնի Հայաստանը Մոսկվայում կայանալիք «Ռոմանսիադա» միջազգային մրցույթում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական լավագույն ռոմանսները, հայ կոմպոզիտորների հայտնի և սիրված ստեղծագործություններն են ներկայացրել երիտասարդ կատարողները Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնում (ՄՄԳԿ) կայացած «Հայկական Ռոմանսիադա» տարածաշրջանային մրցույթում և գալա համերգին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Դոմ Մոսկվի»-ից, Հայաստանում երրորդ անգամ անցկացվող Ռոմանսի երիտասարդ կատարողների միջազգային մրցույթը իրականացվում է Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի, Ռուսական ռոմանսի պահպանման «Ռոմանսիադա» բարեգործական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ՝ Մոսկվայի կառավարության, Մոսկվայի արտաքին տնտեսական միջազգային կապերի դեպարտամենտի, Հայրենակիցների մոսկովյան տան և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթի անցկացման գործում ներդրում են ունեցել  նաև Երևանի Կոմիտասի անվ․ պետական կոնսերվատորիան և Հայաստանի երաժշտական ընկերությունը։
«Մրցույթի նպատակն է՝ որպես երաժշտական ուղղություն տարածել ռուսական ռոմանսի մշակույթն ու զարգացնել ավանդույթները, բացահայտել և աջակցել երիտասարդ տաղանդավոր արտիստներին և կատարողներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Տարեցտարի մրցույթը ավելի մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում ինչպես կատարողների, այնպես էլ հանրության շրջանում։ Մեծ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բոլոր գործընկերներին և մասնակիցներին, որոնց շնորհիվ կայացավ այս երաժշտական տոնը։ Արվեստն ու մշակույթը լավագույն գործիքներն են ժողովուրդների միջև երկխոսության զարգացման և կապերի ամրապնդման համար։  Վստահ եմ, որ նման միջոցառումների շնորհիվ կկարողանանք նպաստել մեր ժողովուրդների միջև մշակութային կապերի առավել ամրապնդմանը», - նշել է Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի  գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը։
Ըստ աղբյուրի՝ այս տարի մրցույթին մասնակցել են Հայաստանի տարբեր երաժշտական հաստատությունների ավելի քան 20 կատարողներ։ Մասնակիցները ցուցադրել են ռուսական և հայկական ռոմանսի կատարման տարբեր ոճեր՝ ակադեմիականից մինչև ժամանակակից։
«Կարևոր է, որ ռոմամնսները կատարում են ոչ միայն մեծահասակները, այլև  երիտասարդները։ Մրցույթին մասնակցում էին նաև 18-ամյա երգիչներ, որոնք իրենց կարիերայի սկզբում ընտրել են ամենադժվարը՝ ժանր, որի կատարման ընթացքում պետք է ցուցադրել բոլոր ունակությունները: Նրանք ցույց տվեցին բարձր մակարդակի կատարողական արվեստ և բեմական կեցվածք: Շնորհակալություն Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնին գործակցության և մրցույթի իրականացման համար։ Այն, ինչ անում է կենտրոնը մշակութային ոլորտը զարգացնելու, մեր երկրների միջև հարաբերությունները խորացնելու համար, արժանի է հիացմունքի», – ընդգծել է ՌԴ արվեստի վաստակավոր գործիչ և արտիստուհի, «Ռոմանսիադա» մրցույթի հիմնադիր Գալինա Պրեոբրաժենսկայան։
Մրցութային  փուլերի հաղթող են ճանաչվել Սեդա Պետրոսյանը, Սոֆյա Սիմոնյանը և Դավիթ Խաչատրյանը (III տեղ), Ռիտա Պետրոսյանը և Արամ Խաչատրյանը (II տեղ), Մարգարիտա Սարգսյանը և Հեղինե Խաչատրյանը (I տեղ):
Ժյուրիի անդամները միաձայն որոշում են կայացրել և սահմանել նաև «Գրան պրի» անվանակարգը, որին արժանացել է Երևանի Կոմիտասի անվ․ պետական կոնսերվատորիայի ուսանողուհի Վիկտորյա Մելքոնյանը։ Նա Հայաստանը կներկայացնի ռուսական «Ռոմանսիադա» երիտասարդ կատարողների մոսկովյան միջազգային մրցույթում։
«Վստահ եմ, որ Վիկտորյան արժանիորեն կներկայացնի Հայաստանը և ցույց կտա, թե ինչպես են հայերը կարողանում երգել ռուսական ռոմանս»,–  հավաստել է ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, երաժշտական ընկերակցության նախագահ Դավիթ Ղազարյանը։
«Ժյուրին սահմանել էր նաև հատուկ մրցանակներ, այդ թվում Գալինա Պրեոբրաժենսկայի անունից։ Մրցանակին արժանացավ Հեղինե Խաչատրյանը, որը հնարավորություն ստացավ մենահամերգով ներկայանալ Մոսկվայի ռոմանսի տանը։
Երեկոյան գալա-համերգին ներկա էին Ռուսաստանի և Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպաններ Սերգեյ Կոպիրկինը և Ալեքսանդր Կոնյուկը, ՀՀ-ում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ռոման Գոլուբիցկին, ՀՀ վետերանների միության նախագահ, գնդապետ Սիմոն Եսայանը, Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերան Ռոզալիա Աբգարյանը, մշակութային գործիչներ»,- հայտնում են «Դոմ Մոսկվի»-ից:
Առաջին անգամ «Հայկական Ռոմանսիադա» մրցույթը կազմակերպվել է 2020-ին։ Ռուսական ռոմանսի երիտասարդ կատարողների մրցույթը 1996-ին ստեղծվել է Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ Գալինա Պրեոբրաժենսկայան։

Виктория Мелконян представит Армению на международном конкурсе "Романсиада" в Москве
Лучшие русские романсы и знаменитые, всеми любимые произведения армянских композиторов прозвучали в исполнении молодых, многообещающих певцов на сцене в МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване, где прошел III конкурс «Армянская Романсиада» и  гала-концерт.
Как сообщили Арменпресс из «Дома Москвы», проходящий в  Армении уже третий раз региональный, армянский этап Московского международного конкурса молодых исполнителей русского романса «Романсиада» организовали Московский культурно-деловой центр «Дом Москвы» в Ереване и Благотворительный фонд сохранения искусства русского романса «Романсиада» при поддержке Правительства Москвы, Департамента внешнеэкономических и международных связей г. Москвы, Московского Дома соотечественников, Министерства науки, образования, культуры и спорта Республики Армения, а также при содействии Ереванской государственной консерватории им. Комитаса и Музыкального общества Армении.
«Цель международного конкурса молодых исполнителей – популяризация русского романса как одного из направлений музыкального искусства, а также поддержка и активизация талантливых артистов», - говорится в  сообщении.
«С каждым годом уровень нашего конкурса повышается, конкурс вызывает больший интерес как у исполнителей, так и у публики, за что мы хотим выразить огромную благодарность всем нашим партнерам и участникам, благодаря которым состоялся этот праздник музыки. Искусство и культура – лучшие инструменты для развития диалога и укрепления тесных связей между народами, и этот конкурс является ярким тому свидетельством. Уверен, что благодаря подобным мероприятиям мы сумеем поспособствовать еще большему упрочению культурных связей между нашими народами», – отметил генеральный директор Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян.
Согласно источнику, в этом году в нем приняли более 20 конкурсантов из разных музыкальных учреждений Армении. Участники продемонстрировали владение разными стилями исполнения русского и национального романса – академического, салонного, современного.
«Очень важно, что романсы поют не только взрослые, но и совсем молодые исполнители. Сегодня на конкурсе участвовали в том числе 18-летние певцы. И это очень значимо, так как на старте своей карьеры они решились взяться за самое трудное – жанр, во время исполнения которого надо показать все ваши способности. И сегодня они показали роскошный, очень высокий уровень. Благодарю Дом Москвы в Ереване за сотрудничество и реализацию конкурса. То, что делает сегодня Дом Москвы в Ереване для развития сферы культуры, углубления взаимосвязей между нашими странами, не может не восхищать всех. Я рада, что немного причастна к деятельности центра», –  отметила сопредседатель жюри, заслуженный деятель искусств РФ, создатель и художественный руководитель Московского международного конкурса молодых исполнителей русского романса «Романсиада»  Галина Преображенская.
В результате конкурсных этапов лауреатами стали: Седа Петросян, Софья Симонян и Давид Хачатрян (III место), Рита Петросян и Арам Хачатурян (II место), Маргарита Саргсян и Эгине Хачатрян (I место).
Члены жюри  приняли единогласное решение учредить номинацию «Гран-при». Награды удостоилась студентка Ереванской государственной консерватории им. Комитаса Виктория Мелконян. Она будет представлять Армению на Московском международном конкурсе молодых исполнителей русского романса «Романсиада».
«Уверен, что Виктория сумеет достойно представить Армению на международном конкурсе «Романсиада» и показать, как армяне поют русский романс», – отметил сопредседатель жюри, заслуженный деятель культуры Армении, председатель Музыкального общества Армении, профессор Ереванской Государственной консерватории им. Комитаса Давид Казарян.
Жюри также учредило специальные призы, в том числе  от имени Галины Преображенской.  Специального приза от имени Галины Преображенской удостоилась Эгине Хачатрян. Ей в качестве награды заслуженная артистка России подарила возможность выступить с сольным концертом в Доме Романса в Москве.
Вечером на гала-концерте конкурса присутствовали Чрезвычайные и Полномочные Посолы России и Беларуси Сергей Копыркин и Александр Конюк, начальник Пограничного управления ФСБ Российской Федерации в Республике Армения генерал-лейтенант Роман Голубицкий, председатель Союза ветеранов РА полковник Симон Есаян, ветеран Великой Отечественной войны Розалия Абгарян, российские соотечественники, деятели культуры.
Впервые конкурс «Армянская Романсиада» был организован в 2020 году. Конкурс молодых исполнителей русского романса был задуман в 1996 году Заслуженной артисткой России Г. С. Преображенской.