ՀՀ նախագահը ԱՊԼ գլխավոր քարտուղարին իր մտահոգություններն է հայտնել Ալիևի ելույթի հակահայկական դրվագների վերաբերյալ
ՀՀ նախագահը ԱՊԼ գլխավոր քարտուղարին իր մտահոգություններն է հայտնել Ալիևի
ելույթի հակահայկական դրվագների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովի շրջանակում հանդիպել է ունեցել Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբուլ Ղեյթի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ հայ-արաբական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն և զարգանում են քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային բազմաշերտ փոխգործակցությամբ։ Նախագահն ընդգծել է, որ արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունները մշտապես գտնվում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում։
Ահմեդ Աբուլ Ղեյթը նշել է, որ արաբական աշխարհում Հայաստանը սիրված գործընկեր և բարեկամ է, որի հետ պատրաստակամ են հնարավորինս ջանքեր ներդնել՝ առավել սերտ փոխգործակցության հարթակներ ստեղծելու համար։
«Զրույցի ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր մտահոգություններն է հայտնել վերջերս Արաբական պետությունների լիգայի գագաթնաժողովում Ադրբեջանի նախագահի ելույթի մի շարք հակահայկական և իրականության հետ կապ չունեցող դրվագների վերաբերյալ, որոնցում Ադրբեջանի նախագահը փորձել է այլախեղել Ղարաբաղյան հակամարտության բովանդակությունը և այն ներկայացնել որպես կրոնական հակամարտություն։ Նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը բազմաթիվ բարեկամներ ունի մուսուլմանական աշխարհում, Հայաստանի Հանրապետությունը ժողովրդավարական երկիր է, որտեղ բացառվում է կրոնական կամ խտրականության, անհանդուրժողականության որևէ դրսևորում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ միանշանակորեն շահագրգիռ է քայլեր ձեռնարկել թյուրընկալումները հնարավորինս հարթելու ուղղությամբ և նպաստել սեփական դիրքորոշումը ներկայացնելու հայկական կողմի իրավունքի ապահովմանը։

Armenian President expresses concerns to Ahmed Aboul Gheit regarding the anti-Armenian points in Aliyev's speech
Armenian President expresses concerns to Ahmed Aboul Gheit regarding the anti-Armenian
points in Aliyev's speech
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. The President of Armenia Vahagn Khachaturyan had a meeting with the Secretary General of the League of Arab States Ahmed Aboul Gheit within the framework of the 27th Conference of the Parties of the UNFCCC (COP 27).
As ARMENPRESS was informed from the office of the President of the Republic of Armenia, President Khachaturyan noted that Armenian-Arab relations have centuries-old history and are developing through political, economic and cultural multi-layered interaction. The President emphasized that relations with the Arab world are always among the priorities of Armenia's foreign policy.
Ahmed Abul Gheit noted that in the Arab world, Armenia is a beloved partner and friend, with which they are ready to make maximum efforts to create closer interaction platforms.
During the conversation, President Vahagn Khachaturyan expressed his concerns regarding a number of anti-Armenian and untrue episodes of the Azerbaijani president's speech at the recent Arab League summit, in which the Azerbaijani president tried to distort the content of the Karabakh conflict and present it as a religious conflict. The Armenian President stressed that Armenia has many friends in the Muslim world, the Republic of Armenia is a democratic country, where any manifestation of religious or any other discrimination, intolerance is excluded.
The Secretary General of the League of Arab States emphasized that he is definitely interested in taking steps to smooth out misunderstandings as much as possible and contribute to ensuring the right of the Armenian side to presenting its own position.