Հայ ռեժիսորի ֆիլմն ընդգրկվել է Իտալիայի միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական մրցութային ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռեժիսոր Միքայել Ա. Գուրջյանի «Ամերիկացի» ֆիլմն ընդգրկվել է Իտալիայի SALERNO միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական մրցութային ծրագրում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը հայտնում է, որ պետական ֆինանսավորում ստացած ֆիլմի ցուցադրությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 1-ին։
Կինոնկարը պատմում է Հայոց ցեղասպանությունից հրաշքով ողջ մնացած և Միացյալ Նահանգներ գաղթած հայ երիտասարդի՝ Չարլիի մասին, որի ընտանիքը, ցավոք, այդ ոճրագործության զոհ է դարձել: Պատմությունն սկսվում է 1947 թվականին, երբ Չարլին վերադառնում է Հայաստան և բախվում խորհրդային կոմունիզմ կոչվող դաժան իրականությանը:
Ռեժիսորը և սցենարիստը Միքայել Ա. Գուրջյանն է, օպերատորը՝ Ղասեմ Էբրահիմյանը: Դերերում՝ Հովիկ Քէուչկերեան, Միխայիլ Տրուխին, Նելլի Ուվարովա, Ժան-Պիեր Նշանյան: Պրոդյուսերներն են Արման Նշանյանը, Սոլ Տրիոնը, Պատրիկ Մալխասյանը, Անի Որսկանյանը, արտադրող ընկերությունը People Of Ar Productions-ն է:

Фильм армянского режиссера включен в конкурсную программу международного кинофестиваля в Италии
Фильм режиссера Майкла А. Гурджяна «Американец» включен в конкурсную программу Международного кинофестиваля Салерно в Италии.
Как передает «Арменпресс», Национальный киноцентр Армении сообщает, что показ фильма, снятого при финансировании правительства, состоится 1 декабря.
Фильм рассказывает историю Чарли, молодого армянина, чудом пережившего Геноцид армян и иммигрировавшего в США, члены семьи которого, к сожалению, стали жертвами этого преступления. История начинается в 1947 году, когда Чарли возвращается в Армению и сталкивается с суровой реальностью под названием советский коммунизм.
Режиссер и сценарист фильма Майкл А. Гурджян, оператор Гасем Эбрагимян. В ролях: Овик Кеучкериан, Михаил Трухин, Нелли Уварова, Жан-Пьер Ншанян. Продюсеры: Арман Ншанян, Сол Трион, Патрик Малхасян, Ани Ворсканян, продюсерская компания: «People Of Ar Productions».