Երկու կողմերին կոչ ենք անում դիվանագիտական ուղիներ գտնել՝ հասնելու տևական, խաղաղ լուծման. ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի ներկայացուցիչ
Երկու կողմերին կոչ ենք անում դիվանագիտական ուղիներ գտնել՝ հասնելու
տևական, խաղաղ լուծման. ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը ծանր հետևանքներ ունեցող իրավիճակ է, որը կարող է մարդասիրական ճգնաժամի վերածվել։  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի ներկայացուցիչը, ով նախագահում էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը՝ նվիրված Լաչինում իրավիճակի քննարկմանը։
«Գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել նվազեցնել լարվածությունը և ապահովել տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը միջանցքի երկայնքով՝ նախկինում ձեռք բերված համաձայնություններին համապատասխան։ Մենք վերահաստատում ենք մեր աջակցությունը տարածաշրջանում միջնորդական շարունակական ջանքերին։ Մենք մշտապես այն դիրքորոշումն ենք ունեցել, որ նման վեճերը պետք է լուծվեն դիվանագիտության և երկխոսության միջոցով։ Մենք երկու կողմերին կոչ ենք անում դիվանագիտական ուղիներ գտնել՝ հասնելու տևական, խաղաղ լուծման», - ասել է ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ Հնդկաստանը շարունակում է վերահաստատել, որ համաշխարհային կարգի հիմքում պետք է լինեն միջազգային իրավունքը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և բոլոր պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը։

Closure of Lachin Corridor “has the potential to precipitate into a humanitarian crisis” – India at UN
Closure of Lachin Corridor “has the potential to precipitate into a humanitarian crisis” –
India at UN
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. The closure of Lachin Corridor is a matter of deep concern and has the potential to precipitate into a humanitarian crisis, the representative of India said at the UN Security Council meeting.
“The reports regarding blockade of Lachin Corridor indicate adverse implications on the supply of essential items such as food and medicine to Nagorno Karabakh. This is a matter of deep concern and has the potential to precipitate into a humanitarian crisis. We join the Secretary General in calling for de-escalating tensions, and to ensure freedom and security of movement along the corridor in line with the previously reached agreements. We reaffirm our support to the ongoing mediation efforts in the region. It has been our consistent position that such disputes should be settled through diplomacy and dialogue.
We encourage both sides to pursue diplomatic pathways to arrive at a lasting and peaceful solution. We continue to reiterate that the global order is anchored on international law, the UN Charter and respect for territorial integrity and sovereignty of all states.”