Երկու կողմերին կոչ ենք անում դիվանագիտական ուղիներ գտնել՝ հասնելու տևական, խաղաղ լուծման. ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի ներկայացուցիչ
Երկու կողմերին կոչ ենք անում դիվանագիտական ուղիներ գտնել՝ հասնելու
տևական, խաղաղ լուծման. ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը ծանր հետևանքներ ունեցող իրավիճակ է, որը կարող է մարդասիրական ճգնաժամի վերածվել։  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի ներկայացուցիչը, ով նախագահում էր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը՝ նվիրված Լաչինում իրավիճակի քննարկմանը։
«Գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել նվազեցնել լարվածությունը և ապահովել տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը միջանցքի երկայնքով՝ նախկինում ձեռք բերված համաձայնություններին համապատասխան։ Մենք վերահաստատում ենք մեր աջակցությունը տարածաշրջանում միջնորդական շարունակական ջանքերին։ Մենք մշտապես այն դիրքորոշումն ենք ունեցել, որ նման վեճերը պետք է լուծվեն դիվանագիտության և երկխոսության միջոցով։ Մենք երկու կողմերին կոչ ենք անում դիվանագիտական ուղիներ գտնել՝ հասնելու տևական, խաղաղ լուծման», - ասել է ՄԱԿ-ում Հնդկաստանի ներկայացուցիչը։
Նա հավելել է, որ Հնդկաստանը շարունակում է վերահաստատել, որ համաշխարհային կարգի հիմքում պետք է լինեն միջազգային իրավունքը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և բոլոր պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը։

Мы призываем обе стороны найти дипломатические пути для достижения прочного мирного решения. представитель Индии в ООН
Мы призываем обе стороны найти дипломатические пути для достижения прочного
мирного решения. представитель Индии в ООН
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Блокирование Лачинского коридора — ситуация с тяжелыми последствиями, которая может перерасти в гуманитарный кризис. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил представитель Индии в ООН, председательствовавший на заседании Совета безопасности ООН, посвященном обсуждению ситуации в Лачине.
«Генеральный секретарь призвал к деэскалации и обеспечению свободы передвижения и безопасности по коридору в соответствии с ранее согласованными договоренностями. Мы подтверждаем нашу поддержку дальнейших посреднических усилий в регионе. Мы всегда придерживались позиции, что такие споры должны решаться путем дипломатии и диалога. Мы призываем обе стороны найти дипломатические пути для достижения прочного мирного решения», — заявил представитель Индии в ООН.
Он добавил, что Индия продолжает подтверждать, что международное право, Устав ООН и уважение территориальной целостности и суверенитета всех государств должны быть основой мирового порядка.