ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է հարավարևմտյան սահմանագոտի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը փետրվարի 28-ին այցելել է հանրապետության հարավարևմտյան սահմանագոտի:
Նախարար Պապիկյանը շրջել է դիրքում, հետևել մարտական հերթապահության կազմակերպմանը, զրուցել դիտարկող անձնակազմի հետ:
2.jpg (82 KB)
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, զորամիավորման և զորամասի հրամանատարները պաշտպանության նախարարին զեկուցել են սահմանագոտու իրադրության վերաբերյալ: Հրամկազմը պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ներկայացրել է առաջնագծում իրականացված լայնածավալ ինժեներական աշխատանքների, մարտական դիրքերի կահավորման, նոր ենթակառուցվածքների ներդրման ընթացքի մասին, զեկուցելով, որ դրանք շարունակական են լինելու:
10.jpg (118 KB)
«Սուրեն Պապիկյանը հետաքրքրվել է անձնակազմի մարտական պատրաստությամբ, կացարանային պայմաններով, ռազմամթերքի և պարենային բավարարումներով, լսել զեկույցներ անվտանգության կանոնների պահպանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին:
6.jpg (121 KB)
Մարտական հենակետում՝ թեյի սեղանի շուրջ, նախարար Պապիկյանը լսել է պայմանագրային զինծառայողներին, խոսել ատեստավորման արդյունքում սպասվող առավելությունների մասին: Սուրեն Պապիկյանը հորդորել է դիրքապահ անձնակազմին հերթափոխին հաջորդող երկու շաբաթներն օգտագործել ֆիզիկական պատրաստության մակարդակը բարձրացնելու, կրակային հմտությունները կատարելագործելու, մասնագիտական գիտելիքներն ավելացնելու նպատակով, ինչը թույլ կտա ստանալ բարձր գնահատականներ՝ հետագա ծառայությունն առավել արդյունավետ կազմակերպելու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Սուրեն Պապիկյանն այցի ընթացքում հետևել է նաև մարտական դիրքեր տանող ճանապարհների շինարարական աշխատանքներին:
Նշվում է, որ մարտական դիրքերից վերադառնալու ճանապարհին պաշտպանության նախարարը հանդիպել է նաև Անգեղակոթ համայնքի բնակիչների հետ:

YEREVAN, FEBRUARY 28, ARMENPRESS. Defense Minister of Armenia Suren Papikyan visited the southwestern border zone of the country on February 28.
Minister Papikyan toured the position, observed the organization of combat duty, talked with the military personnel.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the commanders of the military corps and the military unit reported to the Minister of Defense on the situation in the border zone. The command staff presented to Minister the progress of large-scale engineering works carried out on the front line, furnishing of combat positions, implementation of new infrastructures, adding that they will be continuous.
Suren Papikyan inquired about the combat training of the personnel, accommodation conditions, ammunition and food supplies, heard reports about the work carried out in the direction of observing security rules.
At a military position, at the tea table, Minister Papikyan listened to the contract servicemen and talked about the advantages expected as a result of the certification. Suren Papikyan urged the post-duty personnel to use the two weeks following the duty to increase the level of physical training, improve their fire skills, and increase their professional knowledge, which will allow them to receive high marks in order to organize the future service more efficiently.
During the visit, Suren Papikyan also observed the construction works of roads leading to combat positions.
It is noted that on the way back from combat positions, the Minister of Defense also met with the residents of Angeghakot community.