Անակնկալներով լի ընտրություններ Թուրքիայում. անկախ դրանց արդյունքներից՝ Հայաստանի մասով ծրագիրը նույնն է
Անակնկալներով լի ընտրություններ Թուրքիայում. անկախ դրանց արդյունքներից՝
Հայաստանի մասով ծրագիրը նույնն է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում ավարտվել է նախագահի թեկնածուների առաջադրման ժամկետը, իսկ վերջնական ցուցակը կհրապարակվի մարտի 31-ին, որից հետո կսկսվի նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավը։ Ընտրություններն այս անգամ տեղի կունենան բավական բարդ իրավիճակում. փետրվարի 6-ի ավերիչ երկրաշարժը խնդիրների առջեւ կանգնեցրեց գործող իշխանությանը եւ յուրօրինակ «նվեր» մատուցեց ընդդիմությանը սեփական վարկանիշը բարձրացնելու համար։ Այլ հարց է, թե որքան արդյունավետ կկարողանան օգտագործել ընձեռված հնարավորությունը։ Էրդողանը, որը կառավարում է երկիրը վերջին 9 տարիներին որպես նախագահ, իսկ մինչ այդ 11 տարի երկրի վարչապետն էր, չի պատրաստվում իշխանության ղեկը զիջել որեւէ մեկին։ Նա կառավարող «Ժողովրդական դաշինքի» նախագահի թեկնածուն է, իսկ Էրդողանի հիմնական մրցակիցը միասնական ընդդիմությունից Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն է։ Թուրքիայի բարձրագույն ընտրական հանձնաժողովը մարտի 11-ին հայտնել էր, որ մայիսի 14-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին թույլատրել է մասնակցել 36 կուսակցության։
Երկրի բարձրագույն պետական պաշտոնի համար պայքարելու են այլ քաղաքական գործիչներ եւս, մասնավորապես Մուհարեմ Ինջեն, խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, «АТА» (Թուրքիայի հիմնադիր Աթաթյուրքի կրճատ անվանումը) քաղաքական դաշինքի առաջնորդ Սինան Օգանը, «Թուրքիա» նախընտրական դաշինքի ղեկավար, նախկին նախագահ Թուրգութ Օզալի որդին՝ Թեւֆիկ Ահմեդ Օզալը, Թուրքիայի նախկին վարչապետ Նեջմեթթին Էրբաքանի որդին՝ Մոհամմեդ Ալի Ֆաթիհ Էրբաքանը եւ մի քանի այլ անձինք, սակայն սոցիոլոգները նրանց հաղթելու հնարավորությունը ցածր են գնահատում։ Նախընտրական հարցումները դեռ չեն բացահայտում այս ընտրությունների հստակ ֆավորիտներին, սակայն փորձագետներն ասում են, որ իշխող կուսակցության համար այն կարող է բավականին դժվար լինել ավերիչ երկրաշարժերի պատճառով, որոնք խլել են մոտ 50 հազար մարդու կյանք: Վերլուծաբանները չեն բացառում, որ Թուրքիայում նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան երկու փուլով։
Իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունում վստահ են, որ Էրդողանը կվերընտրվի մեծ թվով ձայներով։ Նշենք, որ նախորդ՝ 2018 թ. կայացած նախագահական ընտրություններին Էրդողանը հաղթել էր՝ հավաքելով ձայների 52․6 տոկոսը։ Նման լավատեսությունը ինչ-որ չափով պայմանավորված է քաղաքական մրցակիցների շարքերում առկա հակամարտությամբ։ Ընդդիմադիր Ժողովրդական դաշինքի միասնական թեկնածուն բավականին բարդ պայմաններում է ընտրվել, վեց կուսակցությունների կողմից փոխզիջման ցուցանիշը խիստ պայմանական էր, լուրջ հակասություններ կան առաջատար ընդդիմադիր՝ Ժողովրդահանրապետական կուսակցության եւ «Լավ» կուսակցության միջեւ։ Ի դեպ, միասնական թեկնածուի անունը հրապարակելուց ընդամենը մեկ օր առաջ «Լավ» կուսակցության առաջնորդ Մերալ Աքշեները հայտարարել էր, որ իրենք չեն բացառում դաշինքից դուրս գալու հավանականությունը, քանի որ այն «այլեւս չի արտահայտում ժողովրդի իրական շահերը»։ Վերլուծաբանները չեն բացառում, որ առկա հակասությունները կարող են դրսեւորվել նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում եւ խոցելի դարձնել ընդդիմության միասնական թեկնածուի դիրքերը։ Այդ առումով իշխող ուժի դիրքերն ավելի ամուր են, եւ այն ավելի կոնսոլիդացված է թվում, քան ընդդիմությունը։ Ինչ վերաբերում է 74-ամյա Քեմալ Քըլըչդարօղլուին, ապա, չնայած այն հանգամանքին, որ նա չի համարվում ամենախարիզմատիկ քաղաքական գործիչը, նրա կերպարին լուրջ են վերաբերվում նույնիսկ Էրդողանի ճամբարում։
Ընդդիմությունն էլ բարձր է գնահատում Քեմալ Քըլըչդարօղլուի հաղթելու հավանականությունը, մի շարք գործոնների առկայության դեպքում, ինչպես օրինակ՝ քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության աջակցությունը ստանալու պարագայում։ ԺԴԿ-ի համանախագահ Միթհաթ Սանջարն ավելի վաղ չէր բացառել Քըլըչդարօղլուին սատարելը, եթե կոնսենսուս ձեռք բերվի։ Ընտրություններին կուսակցության մասնակցությունը կասկածի տակ է հայտնվել դատական հայցի պատճառով, ինչի արդյունքում կուսակցության գործունեությունը կարող է արգելվել։ Օրեր առաջ կայացել էր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության նախագահ, նախագահի թեկնածու Քեմալ Քըլըչդարօղլուի եւ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության համանախագահներ Փերվին Բուլդանի եւ Միթհաթ Սանչարի հանդիպումը։ Քըլըչդարօղլուն հայտարարել էր, որ «քրդական խնդրի լուծումը Թուրքիայի խորհրդարանում քննարկումների միջոցով է», իսկ Սանջարը «հանդիպումը կառուցողական էր» համարել։ Քաղաքագետ, Թուրքիայի գծով փորձագետ Իվան Ստարոդուբցեւի գնահատմամբ` եթե քրդամետ կուսակցությունը չունենա նախագահի իր թեկնածուն, ապա կուսակցությանը սատարող քրդերը նախագահական ընտրություններում ձայն կտան Քըլըչդարօղլուին։ Այն նվազագույնը ենթադրում է 8, իսկ առավելագույնը՝ 13 տոկոս։
Վերադառնալով Մուհարեմ Ինջեին, պետք է նշել, որ նա մասնակցել է 2018 թ. ընտրություններին որպես ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (CHP) թեկնածու եւ, ստանալով ձայների ավելի քան 30 տոկոսը, զբաղեցրել էր երկրորդ տեղը։ Հետագայում, սակայն, բաժանվել է ԺՀԿ-ից եւ ստեղծել «Memleket» կուսակցությունը եւ այս անգամ հանդես է գալիս որպես այդ կուսակցության նախագահի թեկնածու: Ալանիա եւ Սամսուն քաղաքներում անցկացված հարցումների համաձայն՝ Ինջեն համապատասխանաբար հավաքել է ձայների ավելի քան 14 եւ 19 տոկոսը։ Անձամբ Ինջեն հայտարարել է, թե եթե տեսնի, որ զիջում է միասնական ընդդիմադիր թեկնածուին, ապա ընտրություններից մի քանի օր առաջ դուրս կգա մրցապայքարից՝ հօգուտ Քըլըչդարօղլուի։ Չնայած դրան, Ինջեն բարձր է գնահատում իր հնարավորությունները՝ համարելով, որ կհավաքի ձայների առնվազն 30 տոկոսը, իսկ երկրորդ փուլ լինելու դեպքում՝ նույնիսկ 60 տոկոսը, եւ կհաղթի Էրդողանին։ Ձայներ կխլի Էրդողանից, թե Քըլըչդարօղլուից, ցույց կտան միայն ընտրության արդյունքները, սակայն նրա մասնակցությունը կմեծացնի երկրորդ փուլի հավանականությունը։
Հայտնի է, որ Էրդողանի գլխավորած դաշինքին չի միանալու «Ենիդեն Ռեֆահ» կուսակցությունը («Yeniden Refah Partisi»), ինչի մասին հայտարարել է կուսակցության ղեկավար Ֆաթիհ Էրբաքանը։ «Սաբահ» թերթի սյունակագիր Հիլալ Քափլանը բավականին կտրուկ է արձագանքել Էրդողանի հետ կոալիցիայի մեջ չմտնելու Էրբաքանի որոշմանը։ Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ կրտսեր Էրբաքանը չի համաձայնել միանալ Էրդողանին այն պատճառով, որ իշխող կուսակցությունը զիջումների չի գնացել եւ չի համաձայնել խորհրդարանում 20 տեղ տալ «Յենիդեն Ռեֆահի» ներկայացուցիչներին։ Սակայն նման որոշումը մեկնաբանվել է գեղեցիկ փաթեթավորմամբ՝ կրոնական-գաղափարական։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե որ թեկնածուն է նախընտրելի Արեւմուտքի կամ Ռուսաստանի համար, անհրաժեշտ է նշել, որ Էրդողանի թեկնածությունը միանշանակ չէ Արեւմուտքի համար։ Վերջինս բավականին ինքնուրույն խաղացող է, եւ նախընտրելի կլիներ վստահելի, բայց ավելի «փափուկ» քաղաքական ղեկավար։ Արեւմուտքի համար ընդունելի չէ նաեւ այն, որ Էրդողանը բավականին սերտ համագործակցում է Ռուսաստանի հետ եւ չի շտաապում միանալ պատժամիջոցներին։ Ի դեպ, Քեմալ Քըլըչդարօղլուն եւս չի շտապում հեռանալ Ռուսաստանի հետ համագործակցային դաշտից՝ հայտարարելով, որ Անկարայի եւ Մոսկվայի հարաբերություններում փոփոխությունների պատճառ չկա, եւ երկրների միջեւ կապերը միայն կամրապնդվեն։ «Ռուսաստանը մեր կարեւոր հարեւանն է եւ, երբ հանգամանքները պահանջում են, գործընկեր է տարածաշրջանում համագործակցության համար։ Իհարկե, մենք կարող ենք ունենալ կարծիքների որոշակի տարաձայնություններ, թեեւ միասին աշխատում ենք տարածաշրջանային խաղաղության եւ կայունության ապահովման ուղղությամբ։ Չեմ կարծում, որ որեւէ պատճառ կա փոխելու մեր հարաբերությունները, որոնք հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա։ Եվ ես կարծում եմ, որ դրանք էլ ավելի կուժեղանան»,- «ՏԱՍՍ»-ի տեղեկացմամբ՝ ասել է Քըլըչդարօղլուն կիրակի օրը տված հարցազրույցում։
Ամփոփելով՝ նշենք, որ մայիսի 14-ին կայանալու են վերջին երկու տասնամյակների ամենաանկանխատեսելի ընտրությունները՝ պայմանավորված ներքին եւ արտաքին գործոններով։ Հայաստանի համար առանձնապես էական չի լինելու, թե ով կընտրվի Թուրքիայի նախագահ։ Այն հույսերը, թե «չար Էրդողանի» փոխարեն «բարի նախագահի» դեպքում Թուրքիայի հակահայկական քաղաքականությունը կմեղմանա, արդարացված չեն։ Այդ պետությունն ունի իր հստակ ծրագրերը տարածաշրջանի ու Հայաստանի մասով, եւ դրանք բնավ հայանպաստ չեն։

Полные неожиданностей выборы в Турции: программа в отношении Армении, вне зависимости от результатов, останется той же
Полные неожиданностей выборы в Турции: программа в отношении Армении, вне
зависимости от результатов, останется той же
В Турции завершился период выдвижения кандидатов в президенты, 31 марта будет опубликован окончательный список, после чего начнутся кампании президентских и парламентских выборов. В этот раз выборы пройдут в довольно сложной обстановке. Разрушительное землетрясение 6 февраля  действующей власти принесло много проблем, а оппозиции преподнесло своеобразный подарок для повышения рейтинга. Вопрос в том, насколько эффективно они смогут использовать предоставленную возможность Эрдоган, который правил страной в течение последних девяти лет в качестве президента, а до этого 11 лет был премьер-министром страны, не собирается уступать кому-либо бразды правления. Он кандидат в президенты от правящего «Народного альянса», а главный соперник Эрдогана - лидер Народно-республиканской партии (НРП) от объединенной оппозиции Кемаль Кылычдароглу. 11 марта Высшая избирательная комиссия Турции сообщила, что на парламентских выборах, которые состоятся 14 мая, разрешено участвовать 36 партиям.
За высший государственный пост страны будут бороться и другие политики, в частности Мухарем Индже, бывший член Парламента, лидер политического альянса «АТА» (сокращенное имя основателя Турции Ататюрка) Синан Оган, сын главы предвыборного блока «Турция», бывшего президента Тургута Озала Тевфик Ахмед Озал, сын бывшего премьер-министра Турции Неджметтина Эрбакана Мохаммед Али Фатих Эрбакан и несколько других. Однако эксперты их шансы на победу считают низкими. Предварительные опросы пока не выявили явных фаворитов этих выборов, но эксперты говорят, что правящей партии довольно сложно будет добиться победы из-за разрушительных землетрясений, унесших жизни около 50 000 жизней. Аналитики не исключают, что президентские выборы в Турции пройдут в два этапа.
Правящая партия «Справедливость и развитие» уверена, что Эрдоган будет переизбран с большим количеством голосов. Следует отметить, что в предыдущем, 2018 г. Эрдоган победил на состоявшихся президентских выборах, набрав 52,6 % голосов. Такой оптимизм отчасти обусловлен существующим конфликтом в рядах политических соперников. Объединенный кандидат от оппозиционного Народного союза выбирался в достаточно сложных условиях, индекс компромисса шести партий был весьма условным, существуют серьезные противоречия между ведущей оппозиционной партией, Партией Народной Республики и партией «Хорошо». Кстати, буквально за день до оглашения имени объединенного кандидата лидер партии «Хорошо» Мерал Акшенер заявил, что не исключают возможности их выхода из альянса, поскольку он «уже не отражает истинные интересы народа». Аналитики не исключают, что существующие противоречия могут проявиться в ходе предвыборной кампании и сделать уязвимыми позиции кандидата от объединенной оппозиции. В этом смысле позиции правящей власти сильнее и она кажется более консолидированной, чем оппозиция. Что касается 74-летнего Кемаля Кылычдароглу, то, несмотря на то, что он не считается самым харизматичным политиком, к его имиджу относятся серьезно даже в лагере Эрдогана.
Оппозиция высоко оценивает вероятность победы Кемаля Кылычдароглу при наличии ряда факторов, таких как получение поддержки прокурдской Демократической партии народов. Сопредседатель ДПН Митхат Санджар ранее не исключил поддержки Кылычдароглу, если, будет достигнут консенсус. Но, участие партии в выборах находится под вопросом из-за судебного процесса, в результате которого деятельность партии может быть запрещена. Несколько дней назад состоялась встреча председателя Народно-республиканской партии, кандидата в президенты Кемаля Кылычдароглу и сопредседателей Демократической партии народов Первина Булдана и Митхата Санчара. Кылычдароглу заявил, что «решение курдской проблемы осуществляется путем обсуждения в турецком парламенте», а Санджар посчитал «встречу конструктивной». По словам политолога и эксперта по Турции Ивана Стародубцева, если у прокурдской партии не будет своего кандидата в президенты, курды, поддерживающие партию, на президентских выборах проголосуют за Кылычдароглу. Он предполагает минимум 8 и максимум 13 %.
Возвращаясь к Мухарему Индже, следует отметить, что он участвовал в выборах 2018 г., был кандидатом от оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП) и, набрав более 30 % голосов, занял второе место. Однако позже он отделился от Народной партии и создал партию «Мемлекет», и в этот раз выступает кандидатом в президенты этой партии. Согласно опросам, проведенным в городах Аланья и Самсун, Индже набрал более 14 и 19 % голосов соответственно. Сам Индже заявил, что если увидит, что проигрывает кандидату от объединенной оппозиции, то за несколько дней до выборов выйдет из борьбы в пользу Кылычдароглу. Индже высоко оценивает свои шансы, считая, что он наберет не менее 30 % голосов, а в случае второго тура и 60 %, и победит Эрдогана. Отберет ли он голоса у Эрдогана или у Кылычдароглу, покажут только результаты выборов, однако его участие увеличивает вероятность второго тура.
Известно, что партия «Йениден Рефах Партиси» («Yeniden Refah Partisi») не присоединится к альянсу возглавляемому Эрдоганом, о чем заявил лидер партии Фатих Эрбакан. Обозреватель газеты «Сабах» Хилал Каплан достаточно резко отреагировал на решение Эрбакана не вступать в коалицию с Эрдоганом. По слухам, Эрбакан-младший не согласился присоединиться к Эрдогану, потому что правящая партия не пошла на уступки и не согласилась предоставить 20 мест в парламенте представителям Йениден Рефах. Однако такое решение было интерпретировано в красивой религиозно-идеологической упаковке.
Возвращаясь к вопросу о том, какой кандидат предпочтительнее для Запада или для России, необходимо отметить, что кандидатура Эрдогана неоднозначна для Запада. Он является вполне самостоятельным игроком, и предпочтительнее был бы надежный, но более «мягкий» политический руководитель. Также для Запада неприемлемо, что Эрдоган достаточно тесно сотрудничает с Россией и не спешит присоединяться к санкциям. Кстати, Кемаль Кылычдароглу также не спешит покидать поле сотрудничества с Россией, заявляя, что причин для изменений в отношениях между Анкарой и Москвой нет, а связи между странами будут только укрепляться. «Россия - наш важный сосед и, когда того требуют обстоятельства, партнер по сотрудничеству в регионе. Конечно, у нас могут быть определенные разногласия, хотя мы вместе работаем над обеспечением мира и стабильности в регионе. Я не думаю, что есть какие-то причины менять наши отношения, основанные на взаимном уважении. И я думаю, что они станут крепче», - как передает ТАСС, заявил Кылычдароглу в интервью, данном в воскресенье.
Подводя итог, отметим, что 14 мая состоятся самые непредсказуемые выборы за последние два десятилетия, обусловленные внутренними и внешними факторами. Для Армении не существенно, кто будет избран президентом Турции. Надежды на то, что антиармянская политика Турции смягчится в случае «хорошего президента» вместо «злого Эрдогана», не оправдались. Это государство имеет свои определенные программы относительно региона и Армении, и они отнюдь не проармянские.