Ֆրանսիայի Իզերի դեպարտամենտի ղեկավար կազմն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ
ԳԱՎԱՌ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության Իզերի դեպարտամենտի միջեւ ստորագրված  ապակենտրոնացված  համագործակցության շրջանակներում  ապրիլի 21-ին Գեղարքունիքի մարզ են ժամանել Իզերի դեպարտամենտի նախագահ Ժան-Պիեռ Բարբիեն, մշակույթի, ժառանգության, միջազգային համագործակցության հարցերով փոխնախագահ Պատրիկ Կուրտոն, կոմունիկացիայի հարցերով պատասխանատու Մաթյո Կարաբագլին, մշակույթի, ժառանգության, միջազգային համագործակցության հարցերով վարչության պետ Այմերիկ Պերուան, միջազգային համագործակցության ծրագրերի պատասխանատու Սյուզի Գրենեշը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի ուղեկցությամբ հյուրերը  մասնակցել են Գանձակի առողջության առաջնային պահպանման կենտրոնի վերանորոգված շենքի բացման արարողությանը։ Ինչպես ներկայացրել է ԱԱՊԿ տնօրենը, շենքը  վերանորոգվել է 2021-2022 թվականների ընթացքում՝ Իզերի դեպարտամենտի ֆինանսական աջակցությամբ եւ դեպարտամենտի առողջապահական առանցքային ծրագրերի  շրջանակներում։ Այստեղ փոխվել են պատուհանները, շենքը հիմնովին վերանորոգվել է, անցկացվել է ջեռուցման համակարգ, տրամադրվել են  բժշկական տարբեր սարքավորումներ։
Ապա ֆրանսիական պատվիրակության անդամները Գեղարքունիքի մարզպետի ուղեկցությամբ այցելել են Իզերի դեպարտամենտի աջակցությամբ վերանորոգված Կարմիրգյուղի բուժամբուլատորիա, որտեղ  դիտարկել են կատարված աշխատանքները, զրուցել բուժանձնակազմի հետ։ Նույն ծրագրերի շրջանակներում Կարմիրգյուղի բուժամբուլատորիայում փոխվել են  տանիքն ու պատուհանները, մասնակի վերանորոգվել է շենքի առաջին հարկը, ամբողջովին վերանորոգվել են սանհանգույցները,  իրականացվել են ներքին հարդարման աշխատանքներ, անցկացվել են ջեռուցման համակարգ, տրամադրվել է բժշկական որոշ սարքավորումներ։
Այնուհետ հյուրերն այցելել են Գավառի Լեւոն Քալանթարի անվան դրամատիկական թատրոն, որտեղ մշակութային ծրագրերի առանցքի շրջանակներում  ներկայացված են  ֆրանսերեն լեզվի ուսուցման դասընթացների  մասնակից  աշակերտների  նկարչական թեմատիկ աշխատանքները։
Հյուրերի այցը  եզրափակվել է  Գեղարքունիքի երկրագիտական թանգարանում։  Թանգարանի տնօրեն Բյուրեղիկ Հովեյանի  փոխանցմամբ՝ Իզերի դեպարտամենտի կողմից իրականացվող ֆրանսախոսության ծրագրային առանցքի շրջանակներում    2023 թվականից մեկնարկել են թանգարանի ցուցանմուշների թարգմանության աշխատանքները։ Այս պահի դրությամբ թանգարանի  չորս սրահների՝ շուրջ 300 ցուցանմուշների  թարգմանություններն արդեն   ներկայացվել են հայերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն եւ անգլերեն  լեզուներով։ Եվս երկու սրահներում առկա ցուցանմուշների թարգմանության աշխատանքներն ավարտելուց հետո ծրագիրը կհասցվի  ավարտին։
Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզպետարանի եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության Իզերի դեպարտամենտի միջեւ համագործակցության հերթական հուշագիրը կստորագրվի ապրիլի 22-ին։

Руководство департамента Изер Франции посетило Гегаркуникскую область
21 апреля в Гегаркуникскуюобласть в рамках децентрализованного сотрудничества, подписанного между Гегаркуникской областью Республики Армения и департаментом Изер Французской Республики, прибыли президент департамента Изер Жан-Пьер Барбье, вице-президент по культуре, наследию и международному сотрудничеству Патрик Курто, специалист по связям с общественностью Матьё Карабальи, руководитель отдела культуры, наследия и международного сотрудничества Аймерик Перуа, специалист по программам международного сотрудничества СьюзиГренеш.
Как передает Арменпресс, в сопровождении губернатора Гегаркуника Карена Саркисяна гости приняли участие в церемонии открытия отремонтированного здания Центра первичной охраны здоровья Гандзака. Как сообщил директор ЦПОЗ, здание было отремонтировано в течение 2021-2022 годов при финансовой поддержке Изерского отделения и в рамках основных программ здравоохранения отделения. Здесь поменяли окна, капитально отремонтировали здание, установили систему отопления, предоставили различное медицинское оборудование.
Затем члены французской делегации в сопровождении губернатора Гегаркуника посетили отремонтированную при содействии департамента Изер медобъединение Кармиргюха, где рассмотрели проделанные работы, побеседовали с медперсоналом.В рамках тех же программ в больнице Кармиргюх были заменены крыша и окна, частично отремонтирован первый этаж здания, полностью отремонтированы санузлы, выполнены внутренние отделочные работы, проведена система отопления, предоставлено некоторое медицинское оборудование.
Затем гости посетили Гаварский драматический театр имени Левона Калантара, где в рамках культурных программ представлены тематические работы учащихся, участвующих в курсах изучения французского языка.
Визит гостей завершился в Геологическом музее Гегаркуника. По словам директора музея Бюрегика Овеяна, в рамках программы изучения французского языка, реализуемой Департаментом Изера, с 2023 года начались работы по переводу экспонатов музея.На данный момент в четырех залах музея уже представлены переводы около 300 экспонатов на армянский, русский, французский и английский языки. После завершения перевода экспонатов проект будет завершен еще в двух залах.
Очередной меморандум о сотрудничестве между администрацией Гегаркуникской области Республики Армения и департаментом Изер Французской Республики будет подписан 22 апреля.