Թուրքիայի ամենահին հայկական օրաթերթի խմբագիրը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում վատատես չէ
Թուրքիայի ամենահին հայկական օրաթերթի խմբագիրը հայ-թուրքական
հարաբերությունների կարգավորման հարցում վատատես չէ
ՍՏԱՄԲՈՒԼ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը կարծում է, որ Թուրքիայի նախագահի ընտրություններում այս կամ այն թեկնածուի հաղթանակը որևէ կերպ լրջորեն չի ազդելու հայ համայնքի գործունեության վրա։
Ընտրությունների երկրորդ փուլում, որը կկայանա մայիսի 28-ին, նախագահի պաշտոնի համար պայքարելու են առաջին փուլում ամենաշատ ձայներ հավաքած երկու թեկնածուները՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և ընդդիմության թեկնածու, քեմալական Հանրապետաժողովրդական կուսակցության ղեկավար Քեմալ Քըլըչդարօղլուն։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Գոչունյանը հավանական համարեց, որ ընտրություններում վերջնական հաղթանակ կտանի Էրդողանը։ «Նախագահ Էրդողանի՝ ավելի քան երկու տասնամյակ տևած կառավարման տարիներին Թուրքիայում փոքրամասնություններն ու մանավանդ հայ համայնքն իրենց կենցաղի, պետության հետ հարաբերվելու ձևերի տեսանկյունից որոշ դյուրություններ և երաշխիքներ են ունեցել»,- նկատեց նա՝ դրական գնահատելով մինչ օրս Էրդողանի որգեդրած քաղաքականությունը Թուրքիայի փոքրամասնությունների և մասնավորապես հայերի նկատմամբ։
«Ժամանակ»-ի գլխավոր խմբագիրն ուրախալի համարեց հանգամանքը, որ նորընտիր խորհրդարանում կա մեկ հայ պատգամավոր՝ Սևան Սըվաջըօղլուն, ով իշխանական ճամբարից է՝ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունից, որն ընտրություններում խորհրդարանական մեծամասնություն է կազմել։
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարների մասին՝ Գոչունյանը նկատեց, որ այս հարցում այնքան էլ վատատես չէ։ «Ես հոռետես չեմ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում։ Հոռետես եմ մեր համայնքների ներքին զարգացումներից բխած խնդիրների հարցում։ Այն, ինչ կախում չունի համայնքի ներսից, ի վերջո համակերպվում ես դրա հետ»,- ասաց Թուրքիայում ամենահին հայկական տպագիր պարբերականի գլխավոր խմբագիրը։
«Ժամանակ» օրաթերթը տպագրվում է 1908 թվականից։ Այն ոչ միայն Թուրքիայում, այլև ամբողջ աշխարհում տարիներ ի վեր անընդմեջ լույս տեսնող ամենահին հայկական տպագիր մամուլն է։

Редактор старейшей армянской газеты Турции не пессимистичен в вопросе урегулирования армяно-турецких отношений
Редактор старейшей армянской газеты Турции не пессимистичен в вопросе
урегулирования армяно-турецких отношений
Главный редактор армянской ежедневной газеты «Жаманак», издающейся в Стамбуле Ара Гочунян считает, что победа того или иного кандидата на президентских выборах в Турции не отразится серьезно на деятельности армянской общины.
Во втором туре выборов, который состоится 28 мая, за пост президента будет бороться два кандидата, набравшие наибольшее количество голосов в первом туре, лидер правящей Партии справедливости и развития Реджеп Тайип Эрдоган и кандидат от оппозиции, лидер Республиканской народной партии Кемаль Кылычдароглу.
В беседе с «Арменпресс» Гочунян победу Эрдогана на выборах счел вполне вероятной. «При более чем двух десятилетиях правления президента Эрдогана меньшинства в Турции и особенно армянская община имели определенные льготы и гарантии в отношении их образа жизни и отношений с государством», - отметил он, положительно оценивая политику, проводимую Эрдоганом в отношении национальных меньшинств Турции и особенно армян.
Главный редактор «Жаманака» привел тот факт, что в новоизбранном парламенте есть один армянский депутат Севан Сваджоглу, который принадлежит к правящей партии, сформировавшей парламентское большинство.
Говоря о перспективах нормализации армяно-турецких отношений, Гочунян отметил, что он не столь пессимистичен в этом вопросе. «Я не настроен пессимистично в отношении урегулирования армяно-турецких отношений. Я пессимистично отношусь к проблемам, возникающим из-за внутренних разногласий наших общин. То, что не зависит от общины, в конце концов, с этим можно смириться», - заявил главный редактор старейшего армянского печатного издания в Турции.
Ежедневная газета «Жаманак» издается с 1908 года. Это старейшее армянское печатное издание, которое уже много лет издается не только в Турции, но и во всем мире.