Զբոսաշրջությունը միայն ննջատեղերի և հյուրանոցների առկայությունը չէ․ Ապրեսյանը՝ ոլորտի խնդիրների մասին
Զբոսաշրջությունը միայն ննջատեղերի և հյուրանոցների առկայությունը չէ․
Ապրեսյանը՝ ոլորտի խնդիրների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կորոնավիրուսից ու պատերազմից հետո զբոսաշրջության ոլորտը Հայաստանում հետզհետե վերականգնվում է, ինչն ինքնին բնական գործընթաց է, թեև, միաժամանակ, իրականացվել են նաև մեծածավալ աշխատանքներ՝ երկիրը հավուր պատշաճի գովազդելու և տվյալ ոլորտը պետական ու մասնավոր միջոցների շնորհիվ խթանելու նպատակով։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց Հայաստանի զբոսաշրջության ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ հիմա ավելի շատ ուշադրություն պետք է դարձնել կազմակերպված զբոսաշրջությանը, որը դեռևս ամբողջությամբ կայուն վերականգնման փուլ չի թևակոխել։ Թեև այստեղ ևս որոշ չափով աշխուժություն կա, սակայն այդ հանգամանքը պայմանավորված է գլխավորապես անհատական այցելություններով։ Կազմակերպված զբոսաշրջությունն ավելի պատասխանատու ոլորտ է, հետևաբար, մեր տարածաշրջանում տիրող ոչ այնքան կայուն իրավիճակն արտասահմանցիներին ստիպում է ավելի զգուշավոր լինել։
«Մյուս կողմից եվրոպական և այլ շուկաներում Հայաստանի մասին տեղկատվությունը չափազանցված է ներկայացվում, ինչը նույնպես ազդում է մեր երկրի գրավչության վրա։ Հատկապես եվրոպական շատ երկրներում Հայաստանը տեղի իրավասու կայքերում ներկայացվում է կարմիր գոտիներով, ինչը ենթադրում է ոչ անվտանգ և ոչ ապահով միջավայրի առկայություն։ Դա բացասական հետևանքներ է ունենում, որովհետև տուրօպերատորները չեն ուղարկում զբոսաշրջային հայտեր։ Այս ուղղությամբ դեռ պետք է աշխատանքներ իրականացվեն ինչպես պետական-դիվանագիտական, այնպես էլ ոլորտը ներկայացնող կազմակերպությունների մակարդակով, որպեսզի միջազգային հանրությանը մատուցվի ճշգրիտ և օբյեկտիվ տեղեկատվություն Հայաստանի մասին»,- ասաց Ապրեսյանը։
Ուրախացնում է այն իրողությունը, որ զգալիորեն և աշխուժորեն զարգանում է ներքին տուրիզմը, այստեղ վերջին շրջանում գրանցվել է դինամիկ աճ, շատացել են ուղղությունները։ Մասնավոր հատվածն անգործ չի եղել նաև համավարակի ժամանակաշրջանում և մշակել է նոր պրոդուկտներ, որովհետև պահանջարկն էլ չէր ուշանում: Հետևաբար, ոլորտը գործել է հիմնականում ներքին զբոսաշրջության հաշվին՝ տալով դրական արդյունքներ։
Ապրեսյանը տեղեկացրեց, որ վերջին շրջանում զարգանում է նաև արկածային, էքստրեմալ տուրիզմը, որի համար Հայաստանում կան բնական պայմաններ, ռեսուրսներ, ու մեր երկիրն այդ առումով չի զիջում աշխարհի շատ պետություններին։ Բայց այս ուղղությունը նույնպես պետք է ինստիտուցիոնալացվի, այսինքն՝  պետք է սահմանել չափանիշներ, մշակել զբոսաշրջային արահետներ, ունենալ մասնագիտացված բարձրակարգ զբոսավար-ուղեկցորդներ, նրանց պետք է կրթել՝ ստեղծելով համապատասխան դպրոց։
Խոսելով ենթակառուցվածքների զարգացվածության մասին՝ Ապրեսյանն ընդգծեց, որ դա ավարտուն կամ ստատիկ պրոցես չէ, ենթակառուցվածքները միշտ պետք է զարգանան պահանջարկին զուգընթաց։ Եթե կանխատեսումների համաձայն դինամիկ աճը շարունակվելու է, դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների թվաքանակն ավելանալու է, ուրեմն մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք մեծացող պահանջարկն ապահովելու։ Եթնակառուցվածքները միայն ննջատեղերն ու հյուրանոցները չեն։ Դրանց քանակն ապահովելուն զուգընթաց՝ անհրաժեշտ է բարձր թողունակությամբ որակյալ ճանապարհներ ու ավտոկայանատեղիներ, կանգառներ կառուցել զբոսաշրջային տեսանկյունից գրավիչ բոլոր վայրերում։ Նրա խոսքով՝ զարգացում կա, բայց ճանապարհների կահավորվածության առումով դեռ անելիքներ կան։
«Մենք, իհարկե, ունենք շատ բարձր մակարդակի տուրօպերատորներ, որոնք սեփական կարողություններով ողնաշարային դերակատարություն ունեն հատկապես կազմակերպված զբոսաշրջության ոլորտում, սակայն բարեխիղճ տուրօպերատորների կողքին կան նաև պրոֆեսիոնալիզմից շատ հեռու սուբյեկտներ, որոնք նույնիսկ գրանցված չեն և հարկեր չեն վճարում, աշխատում են կանխիկ շրջանառությամբ՝ մատուցելով ցածրորակ ծառայություններ, խաթարելով մրցակցային միջավայրը, հարվածելով երկրի իմիջին, բացասական ազդեցություն ունենալով նաև ներդրումային ծրագրերի իրականացման վրա»,- ասաց Ապրեսյանը։
Զբոսաշրջության ֆեդերացիայի նախագահի պնդմամբ՝ շատ կարևոր են իրենց կողմից առաջարկվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները։ Այդ հարցում կա ընդհանուր ընկալում Կառավարության հետ։ Ներկայացվել է օրենքի նախագիծ, որի միջոցով պետք է լուծվեն շատ խնդիրներ և ավելի գրավիչ կդառնա գործարար միջավայրը, քանի որ անհրաժեշտ կարգավորումներ կմտցվեն այս ոլորտում։ Մասնավորապես, նախատեսվում է ծանուցման ենթակա գործունեության տեսակներ սահմանել տուրօպերատորի, գործակալի և զբոսավարի ծառայությունների մասով, նաև պարտադիր որակավորման ենթակա դարձնել զբոսաշրջային տրանսպորտը։
Կայուն զարգացում ապահովելու համար, օրենսդրական բարեփոխումներին  զուգահեռ, անհրաժեշտություն կա լիցենզավորելուց բացի իրականացնել նաև հարկային ճկուն քաղաքականություն։ Այդ առումով առաջարկվում է արտոնագիր ստացած տուրօպերատորների կողմից իրացվող ներգնա զբոսաշրջային փաթեթների նկատմամբ կիրառել ավելացված արժեքի հարկման զրոյական դրույքաչափ, ինչն, Ապրեսյանի համոզմամբ, զգալիորեն կբարելավի մրցակցային գործարար միջավայրն ու կամբողջացնի բարեփոխումների փաթեթը։

Туризм - это не только наличие мест и отелей: председатель Федерации туризма Армении о проблемах сферы
Туризм - это не только наличие мест и отелей: председатель Федерации туризма
Армении о проблемах сферы
После пандемии и войны сфера туризма в Армении постепенно стала восстанавливаться, что само по себе является закономерным процессом, хотя, для этого были проведены и масштабные работы, чтобы должным образом представить страну и продвигать эту отрасль посредством и государственных и частных вложений.
Такое мнение в беседе с корреспондентом «Арменпресс» высказал председатель Федерации туризма Армении Мехак Апресян.
На его взгляд, сейчас больше внимания следует уделять организованному туризму, который в полной мере еще не вышел на стадию устойчивого восстановления. Хотя есть и некоторая активность, но это  обусловлено в основном индивидуальными посещениями. Организованный туризм - более ответственная сфера, поэтому не очень стабильная ситуация, царящая в нашем регионе, заставляет иностранцев быть более осторожными.
«С другой стороны, негативная информация об Армении на европейском рынке и на других рынках довольно преувеличена, что также влияет на привлекательность нашей страны. На местных сайтах Европы Армения представлена ​​в красных зонах, что подразумевает наличие небезопасной среды. Это имеет свои негативные последствия, так как туроператоры не отправляют туристические заявки. В этом направлении необходимо вести работу как на государственном, дипломатическом уровне, так и на уровне организаций, представляющих сектор, чтобы обеспечить международное сообщество точной и объективной информацией об Армении», - сказал Апресян.
Радует тот факт, что внутренний туризм значительно и энергично развивается, здесь в последнее время фиксируется динамичный рост, увеличилось количество направлений. Частный сектор не простаивал даже во время пандемии и разрабатывал новые продукты, потому что спрос не уменьшался. Поэтому отрасль работала в основном за счет внутреннего туризма, давая положительные результаты.
Апресян сообщил, что в последнее время развивается приключенческий и экстремальный туризм, для которого в Армении есть природные условия и ресурсы, и наша страна в этом отношении не уступает многим странам мира. Но и это направление должно быть институционализировано, то есть должны быть установлены стандарты, разработаны туристические маршруты, обеспечены специализированные качественные гиды-экскурсоводы, которых нужно обучать, создав соответствующую школу.
Говоря о развитии инфраструктур, Апресян подчеркнул, что это не окончательный или статический процесс, инфраструктуры всегда должны развиваться в соответствии со спросом. Если, согласно прогнозам, продолжится динамичный рост, увеличится количество туристов в Армению, то мы всегда должны быть готовы удовлетворить растущий спрос. Инфраструктура - ​​это не только места и гостиницы. Наряду с обеспечением их количества необходимо строительство качественных дорог и автостоянок с высокой пропускной способностью, автобусных остановок во всех привлекательных с туристической точки зрения местах. По его словам, развитие есть, но еще есть над чем работать в плане дорожной техники.
«Конечно, у нас есть много туроператоров высокого уровня, которые своими возможностями играют системообразующую роль в сфере организованного туризма, но рядом с добросовестными туроператорами есть и непрофессиональные субъекты, которые даже не зарегистрированы и не платят налоги. Они работают по наличному обращению, оказывая некачественные услуги, подрывая конкурентную среду, нанося удар по имиджу страны, оказывая негативное влияние, в том числе, и на реализацию инвестиционных программ», - сказал Апресян.
По словам президента Федерации туризма, предложенные ими институциональные реформы очень важны. Есть общая точка зрения и с правительством. Представлен законопроект, посредством которого должны быть решены многие проблемы и бизнес-среда станет более привлекательной, так как в этой сфере будут введены необходимые нормативные акты. В частности, планируется определить виды деятельности, подлежащие уведомлению, в части туроператорских, агентских и экскурсионных услуг, а также ввести обязательную квалификацию туристического транспорта.
Для обеспечения устойчивого развития, наряду с законодательными реформами, помимо лицензионной необходима и реализация гибкой налоговой политики. В связи с этим предлагается применять нулевую ставку налога на добавленную стоимость к въездным туристическим путевкам, реализуемым лицензированными туроператорами, что, по мнению Апресяна, значительно улучшит конкурентную бизнес-среду и завершит пакет реформ.