ՀՀ նախագահը և Իրանի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են տարածաշրջանային իրողությունները և զարգացումները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ընդունելության համար և ընդգծել, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կփորձի առավելագույն ջանք ներդնել երկկողմ կապերի առավել ամրապնդման համար:
«Պատիվ ունեմ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի ողջույնները փոխանցել Ձեզ և բարեկամ Հայաստանի ժողովրդին: Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները շատ խորն են: Երկու երկրների հարաբերություններում առկա է մեծ ներուժ և ես իմ ողջ ջանքերը կներդնեմ այդ ներուժի իրացման գործում: Լիահույս եմ, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ կկարողանանք առավել զարգացնել մեր երկկողմ հարաբերությունները»,- նշել է դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Ըստ աղբյուրի՝ նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին և վստահություն հայտնել, որ վերջինիս աշխատանքի արդյունքում մեր երկրների միջև հաստատված ամուր փոխհարաբերություններն առավել մեծ զարգացում կապրեն:
«Շնորհակալություն պարոն Ռայիսիի ողջույների համար: Փոխանցեք իմ և հայ ժողովրդի անունից ողջույնի խոսքեր ու լավագույն բարեմաղթանքները: Հայաստանի Հանրապետությունն այս 30 տարիների ընթացքում մեծ փորձությունների միջով է անցել, և այդ տարիների ընթացքում մեր և Իրանի միջև հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային, իրենց զարգացումն են ապրել»,- նշել է նախագահը:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական բազմաշերտ համագործակցության հարցեր և փոխգործակցության շարունակական զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային նշանակության ծրագրերի իրագործմանն ու առկա ներուժի ամբողջական իրականացմանը:
Զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային իրողությունների և զարգացումների վերաբերյալ: Նորանշանակ դեսպանը այս համատեքստում շեշտել է, որ Իրանը պաշտպանում է երկրների տարածքային ամբողջականության սկզբունքը և աջակցում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության հաստատման գործընթացին:
Մտքեր են փոխանակվել բարձր տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում Հայաստանի և Իրանի միջև համագործակցության և համատեղ ծրագրերի կյանքի կոչման հնարավորությունների վերաբերյալ:

Президент Армении и новоназначенный посол Ирана обсудили региональные развития
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял верительные грамоты Чрезвычайного посла Исламской Республики Иран в Армении Мехди Собхани.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, посол поблагодарил президента за прием и подчеркнул, что в течение срока полномочий постарается приложить максимум усилий для дальнейшего укрепления двусторонних связей.
Имею честь передать Вам и дружественному народу Армении приветствия президента Исламской Республики Иран Сейеда Эбрагима Раиси. Отношения между Ираном и Арменией очень глубокие. В отношениях между двумя странами есть большой потенциал, и я приложу все усилия, чтобы реализовать этот потенциал. Я искренне надеюсь, что благодаря совместной работе мы сможем и дальше развивать наши двусторонние отношения”, - сказал посол Мехди Собхани.
Президент Хачатурян поздравил посла и выразил уверенность, что крепкие отношения, установившиеся между двумя странами, в результате его работы будут и дальше развиваться.
Спасибо за приветствие от господина Раиси. Передаю привет и наилучшие пожелания от себя и армянского народа. Республика Армения за эти 30 лет прошла через большие испытания, и за эти годы отношения между нами и Ираном развились во всех сферах: политической, экономической, культурной”, - отметил президент.
В ходе встречи были обсуждены вопросы многопланового армяно-иранского сотрудничества, возможности и перспективы дальнейшего развития сотрудничества. Были затронуты вопросы реализации программ регионального значения и полной реализации имеющегося потенциала.
Во время беседы президент Хачатурян и посол Ирана Мехди Собхани обменялись мыслями о региональных реалиях и развитиях. В этом контексте новоназначенный посол подчеркнул, что Иран поддерживает принцип территориальной целостности стран и поддерживает процесс установления стабильного мира и безопасности в регионе.
Состоялся обмен мнениями о возможностях сотрудничества и реализации совместных проектов между Арменией и Ираном в сферах высоких технологий, инфраструктуры и энергетики.