Փաշինյանը Մակրոնի հետ զրույցում պատրաստակամություն է հայտնել լարվածությունը նվազեցնելուն ուղղված հրատապ քննարկում ունենալ Ալիևի հետ
Փաշինյանը Մակրոնի հետ զրույցում պատրաստակամություն է հայտնել
լարվածությունը նվազեցնելուն ուղղված հրատապ քննարկում ունենալ Ալիևի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են Հայաստանի կառավարությունից՝ քննարկվել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ադրբեջանական զորքերի կուտակման, Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին լարվածության աճի միտումներին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է իր հավատարմությունը 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի և 2023 թվականի մայիսի 14-ի Բրյուսելի պայմանավորվածություններին և բոլոր հարցերը բացառապես դիվանագիտական եղանակներով ու կառուցողական մթնոլորտում լուծելու մոտեցումներին:
Նախագահ Մակրոնն ընդգծել է, որ սահմանների երկայնքով լարվածության նվազումն անհրաժեշտ է: Վարչապետ Փաշինյանը պատրաստակամություն է հայտնել լարվածությունը նվազեցնելուն ուղղված հրատապ քննարկումներ ունենալ Ադրբեջանի նախագահի հետ:
Նախագահ Մակրոնն իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցել տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին:

Pashinyan speaks by phone with Macron, expresses readiness to hold urgent discussions with Aliyev on de-escalation
Pashinyan speaks by phone with Macron, expresses readiness to hold urgent discussions
with Aliyev on de-escalation
YEREVAN, SPETEMBER 9, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan spoke by phone on Saturday with French President Emmanuel Macron.
Issues related to the deteriorating humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of the illegal blocking of the Lachin Corridor, the buildup of Azerbaijani troops around Nagorno-Karabakh, and the increasing tension on the Armenia-Azerbaijan state border were discussed, Pashinyan’s office said in a readout.
Prime Minister Pashinyan reaffirmed his commitment to the Prague agreements of October 6, 2022 and the Brussels agreements of May 14, 2023, and to the approach of solving all issues exclusively through diplomatic means and in a constructive atmosphere.
President Macron emphasized that the reduction of tension along the borders is a necessity. Prime Minister Pashinyan expressed readiness to hold urgent discussions with the president of Azerbaijan aimed at reducing the tension.
President Macron expressed his willingness to support the efforts aimed at establishing peace and stability in the region.