Փաշինյանը և Բազրփաշը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ
Փաշինյանը և Բազրփաշը մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային
ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի քաղաքաշինության և ճանապարհաշինության նախարար Մեհրդադ Բազրփաշի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը ողջունել է իրանական պատվիրակության արդյունավետ այցը Հայաստան, որի շրջանակում ստորագրվել է Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու Քաջարան-Ագարակ հատվածի կառուցման շինարարական աշխատանքների իրականացման պայմանագիրը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն երկու երկրների միջև մինչ այժմ իրականացված խոշորագույն ծրագրերից մեկն է լինելու: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ երկկողմ նախագծերի ծավալները շարունակաբար կընդլայնվեն: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունն իրականացնում է կապիտալ խոշոր ծրագրեր և դրանց կյանքի կոչման գործում հայկական կողմը շահագրգիռ է համագործակցել իրանական ընկերությունների հետ:
Ըստ աղբյուրի՝ Մեհրդադ Բազրփաշը նշել է, որ Քաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածի շինարարությունն իրականացնելու է իրանական խոշոր ընկերություններից մեկը, և վստահություն հայտնել, որ ծրագիրը կիրականացվի որակով և ժամանակին: Իրանի քաղաքաշինության և ճանապարհաշինության նախարարի խոսքով` իրանական այլ ընկերություններ ևս պատրաստ են ներգրավվել Հայաստանում ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերում: Միաժամանակ, նա նշել է, որ իրանական կողմն իր հերթին շահագրգիռ է երկրում բնակարանաշինության խոշորածավալ ծրագրերում հայկական ընկերությունների ներգրավմամբ: Մեհրդադ Բազրփաշը համոզմունք է հայտնել, որ Հյուսիս-հարավ տարանցիկ ավտոմայրուղու կառուցումը կնպաստի տարածաշրջանային բեռնափոխադրումների ծավալների ընդլայնմանն ու տնտեսական կապերի զարգացմանը:
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության և փոխադարձության սկզբունքների ներքո տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с министром дорожного строительства и городского развития Ирана
Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с министром дорожного
строительства и городского развития Ирана
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром дорожного строительства и городского развития Ирана Мехрдадом Базрпашем.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян приветствовал результативный визит иранской делегации в Армению, в рамках которого был подписан контракт на строительство участка Каджаран-Агарак автодороги Север-Юг. Премьер-министр отметил, что это будет одним из крупнейших на данный момент проектов, реализованных между двумя странами. Премьер-министр выразил надежду, что объемы двусторонних проектов будут постоянно расширяться. В частности, Никол Пашинян добавил, что правительство Республики Армения реализует крупные капитальные проекты и армянская сторона заинтересована в сотрудничестве с иранскими компаниями в их реализации.
Мехрдад Базрпаш отметил, что строительство участка дороги Каджаран-Агарак будет осуществляться одной из крупных иранских компаний, и выразил уверенность, что проект будет реализован качественно и в срок. По словам министра дорожного строительства и городского развития Ирана, другие иранские компании также готовы участвовать в проектах развития инфраструктуры в Армении. В то же время он отметил, что иранская сторона со своей стороны заинтересована в привлечении армянских компаний к масштабным проектам жилищного строительства в Иране. Мехрдад Базрпаш выразил уверенность, что строительство транзитной магистрали Север-Юг будет способствовать расширению объемов региональных грузоперевозок и развитию экономических связей.
В ходе встречи состоялся обмен идеями о возможностях разблокирования региональных инфраструктур на основе принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и взаимности.