Վրաստանում հայտարարել են, որ երկիրը մինչև 2030 թվականը պատրաստ կլինի անդամակցելու ԵՄ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը մինչև 2030 թվականը լիովին պատրաստ կլինի դառնալու Եվրամիության անդամ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Վրաստանի «Իմեդի» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» իշխող կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Մենք կարող ենք խոսք տալ, որ մինչև 2030 թվականը Վրաստանը պատրաստ կլինի դառնալու Եվրամիության անդամ»,- Կոբախիձեի խոսքերն է մեջբերել ՏԱՍՍ-ը: ։
Քաղաքական գործիչը համեմատել է Վրաստանի և Մոլդովայի հնարավորությունները՝ նշելով, որ իր երկիրը երկու տարվա ընթացքում մի քանի անգամ մեծացրել է տնտեսական ցուցանիշները, որոնք ԵՄ-ին անդամակցության որոշիչ գործոններից են։
«Վերցնենք տնտեսությունը և համեմատենք Վրաստանն ու Մոլդովան: Միայն այս և անցած տարի մենք Մոլդովայի տնտեսության հետ տարբերությունն ավելացրել ենք 8 միլիարդ դոլարով: Սա նշանակում է, որ մենք եվրաինտեգրման ճանապարհին 8 միլիարդ դոլարով առաջ ենք Մոլդովայից: Վերջին հաշվով, երբ օրակարգում դրվի անդամակցության հարցը, գլխավոր չափանիշը, միևնույն է՝  կլինի տնտեսությունը»,- ընդգծել է Կոբախիձեն։
Դեկտեմբերին ԵՄ գագաթնաժողովում որոշում ընդունվեց Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ սկսել անդամակցության բանակցությունները, որոնք կարող են սկսվել 2024 թվականի մարտին  կամ ավելի ուշ։

В Грузии заявили, что страна будет готова к вступлению в ЕС к 2030 году
Грузия полностью будет готова к членству в Евросоюзе к 2030 году. Как передает «Арменпресс», об этом в эфире грузинского телеканала «Имеди» заявил председатель правящей партии «Грузинская мечта -Демократическая Грузия» Ираклий Кобахидзе.
«Мы можем пообещать, что к 2030 году Грузия будет полностью готова стать членом Евросоюза», - ТАСС цитирует Кобахидзе.
Политик сравнил возможности Грузии и Молдовы, отметив, что его страна за два года в несколько раз увеличила свои экономические показатели, которые являются одним из определяющих факторов членства в ЕС.
«Только в этом и в прошлом году мы увеличили разрыв с экономикой Молдовы на 8 миллиардов долларов. Это означает, что мы на 8 миллиардов долларов опережаем Молдову на пути к европейской интеграции. Наконец, когда встанет вопрос о членстве, главным критерием по-прежнему будет экономика», - подчеркнул Кобахидзе.
В декабре саммит ЕС решил начать переговоры о членстве Украины и Молдовы, которые могут начаться в марте 2024 года или позже.