Հայ ծրագրավորողների ստեղծած հարթակը պաշտպանում է հաքերային հարձակումներից. ընկերությունից օգտվում են Ferrari-ն, Manchester United-ը, Panasonic-ը
Հայ ծրագրավորողների ստեղծած հարթակը պաշտպանում է հաքերային
հարձակումներից. ընկերությունից օգտվում են Ferrari-ն, Manchester United-ը,
Panasonic-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ հիմնադիրներ ունեցող EasyDMARC ստարտափը, որն ընկերություններին պաշտպանում է phishing հարձակումներից, (կիբեռհանցագործության տեսակ), սպասարկում է 130 երկրի ավելի քան 40 հազար ընկերության 100 հազար դոմեն (համացանցում կայքի հասցե):
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում EasyDMARC-ից տեղեկացրին՝ իրենց հարթակից օգտվում են այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Ferrari-ն, Manchester United-ը, Panasonic-ը, UN Women-ը, Picsart-ը և այլն:
OLD00119.JPG (558 KB)
«Կիբեռհարձակումների 93 տոկոսը սկսում է էլեկտրոնային նամակից: EasyDMARC-ը B2B, SaaS պլատֆորմ է, որը ներդնելով ընկերությունները պաշտպանում են իրենց դոմենը` թույլ չտալով կիբերհանցագործներին իրենց անունից ուղարկել ֆիշինգային նամակներ: Դրա համար կա տեխնիկական լուծում՝ DMARC-ը, սակայն վերջինիս  օգտագործումը ընկերությունների համար ռիսկային է. այն կարող է սահմանափակել ոչ միայն հաքերային հարձակումներն, այլ նաև այն մեյլերը, որոնք ուղարկում են օրինակ՝ մարքեթինգի, վաճառքների թիմերը: Մեր պրոդուկտը մեղմում է ռիսկերը՝ բիզնեսներին հնարավորություն տալով առանց հավելյալ խնդիրների DMARC-ը ներդնել իրենց ընկերությունում»,- ներկայացրեց ստարտափի համահիմնադիր Ավագ Առաքելյանը:
OLD00140.JPG (299 KB)
Նա տեղեկացրեց՝ արհեստական բանականության նոր ալիքը հեշտացրեց կիբեռհանցագործների գործը:
«Նախկինում կիբերհանցագործների գրած նամակները երբեմն տարբերակում էին տեքստերի միջոցով: Արհեստական բանականության տարբեր գործիքներ  այդ տարբերությունը հավասարեցրել են 0-ի: Որովհետև կիբեռհանցագործները, էլ. նամակի բովանադությունը  ստեղծելիս, սկսել են օգտագործել AI գործիքները»,- մանրամասնեց Առաքելյանը:
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ Google-ն ու Yahoo-ն են հասկացել խնդրի մեծությունը, հրատապությունը և արդեն ամբողջ աշխարհի կազմակերպություններին նախորդ տարվանից ստիպում են DMARC ներդնել, իսկ քանի որ DMARC-ը ռիսկային է, EasyDMARC -ն է օգնության գալիս:
OLD00106.JPG (609 KB)
Ընկերությունը ստեղծելու պատմությունը սկսվում է 2016-ից:  Կազմակերպությունը, որին խորհրդատվական ծառայություն էին տրամադրում հիմնադիրներ Գերասիմ Հովհաննիսյանն ու Ավագ Առաքելյանը, ենթարկվում է կիբերհարձակման և կրում զգալի կորուստներ։
Շուկայում առկա լուծումներն ուսումնասիրելով և փորձարկելուց հետո համահիմնադիրները ձեռնամուխ են լինում խնդրի լուծմանը հիմնովին նոր մոտեցում ցույց տալով։ Մեկ տարվա աշխատանքներից հետո ծրագրային ապահովման առաջին տարբերակը սկսում է աշխատել իրական միջավայրում։ Իսկ հրապարակային տարբերակը հասանելի է դառնում 2018 թվականի հունվարին։
OLD00150.JPG (356 KB)
«Մինչև 2020 թվականը սա որպես հոբբի էինք դիտարկում: Դրանից հետո զգացինք մեր պրոդուկտի պահանջարկը, թիմ ներգրավեցինք՝ այն 2 հոգուց ավելի քան 70-ի հասցնելով: Այս պահին էլ ներկայացված ենք աշխարհի 3 երկրում՝ ԱՄՆ, Նիդերլանդներ և Հայաստան: EasyDMARC-ն այսօր ճանաչված է աշխարհում, և մեր մասին գրում են այնպիսի հայտնի պարբերականներ, ինչպիսիք են Forbes-ը, Financial Times-ը, TechCrunch-ը, Tech Radar-ը և InfoSecurity Magazine-ը»,- ասաց Առաքելյանը:
Հարթակը շուկայում ունի մրցակիցներ, և ըստ հիմնադրի՝ այն ցույց է տալիս խնդրի մեծությունը: Նրա համոզմամբ՝ եթե չկան մրցակիցներ, նշանակում է խնդիրն այդքան էլ մեծ չէ: Մրցակիցները, նրա դիտարկմամբ, ամեն օր ավելանում են, սակայն իրենք շարունակում են մնալ թոփ եռյակում՝ առաջարկելով շատ ավելի հեշտ լուծումներ:
OLD00164.JPG (749 KB)
Ստարտափը հասցրել է ներդրումներ գրավել տարբեր հրեշտակ ներդրողներից,  վենչուրային ընկերություններից, որոնք և՛ հայկական են, և՛ միջազգային: Նրա դիտարկմամբ՝  իրենց հաջողությունը ճիշտ ժամանակին շուկա մտնելու, մասնագիտական մեծ փորձ ունենալու և առաջին իսկ օրվանից խնդիրը գլոբալ շուկայի համար լուծելու մեջ է:

Платформа армянских разработчиков защищает от хакерских атак: ее пользователи - Ferrari, Manchester United, Panasonic
Платформа армянских разработчиков защищает от хакерских атак: ее пользователи
- Ferrari, Manchester United, Panasonic
Стартап армянских основателей EasyDMARC защищает компании от фишинговых атак (разновидность киберпреступности), он обслуживает 100 000 доменов (адреса веб-сайтов в интернете) более чем 40 000 компаний в 130 странах.
В беседе с «Арменпресс» в EasyDMARC сообщили, что их платформой пользуются такие компании, как Ferrari, Manchester United, Panasonic, UN Women, Picsart и ряд других.
«93 % кибератак начинаются с электронной почты. EasyDMARC - это платформа B2B, SaaS, с помощью которой компании защищают свой домен, не позволяя киберпреступникам отправлять от их имени фишинговые электронные письма. Для этого используется техническое решение - DMARC, но оно сопряжено с рисками для компаний. Наш продукт снижает эти риски, позволяя предприятиям без дополнительных проблем внедрять DMARC в свою компанию», - представил Аваг Аракелян, соучредитель стартапа.
Он сообщил, что новая волна искусственного интеллекта облегчила работу киберпреступников.
«Раньше электронные письма, написанные киберпреступниками, иногда отличались по тексту. Различные инструменты искусственного интеллекта приравняли эту разницу к 0. Потому что при создании контента электронной почты киберпреступники начали использовать инструменты искусственного интеллекта», - пояснил Аракелян.
По его словам, даже Google и Yahoo осознали масштаб и актуальность проблемы и уже с прошлого года вынуждают организации по всему миру внедрять DMARC, а поскольку DMARC сопряжен с риском, на помощь приходит EasyDMARC.
История создания компании началась в 2016 году. Организация, основатели которой Герасим Ованнисян и Аваг Аракелян предоставляли консалтинговые услуги, подверглась кибератаке и понесла значительные убытки.
Изучив и протестировав решения, доступные на рынке, соучредители приступили к решению проблемы, используя принципиально новый подход. После года работы первая версия программного обеспечения начала работать в реальной среде. А общедоступная версия стала доступна в январе 2018 года.
«До 2020 года мы относились к этому как к хобби. После мы заметили спрос на наш продукт, привлекли команду, увеличив ее с 2 до более чем 70 человек. На данный момент мы уже представлены в 3 странах мира: США, Нидерландах и Армении. EasyDMARC сегодня известна во всем мире, и о нас пишут такие известные издания, как Forbes, Financial Times, TechCrunch, Tech Radar и Infosecurity Magazine», - рассказал он Аракелян.
Платформа на рынке имеет конкурентов, и, по словам основателя, это доказывает масштабы проблемы. По его убеждению, если конкурентов нет, значит, проблема не такая уж велика. Конкурентов, по его наблюдениям, с каждым днем становится все больше, но они продолжают оставаться в тройке лидеров, предлагая гораздо более простые решения.
Стартапу удалось привлечь инвестиции от различных инвесторов-ангелов, венчурных компаний, как армянских, так и международных. Он считает, что их успех заключается в своевременном выходе на рынок, в профессиональном опыте и с первого дня существования в разрешении проблем  глобального рынка.