Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահն ընդունել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի արդարադատության հարցերով ավագ խորհրդատուին
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահն ընդունել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի
արդարադատության հարցերով ավագ խորհրդատուին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանն ընդունել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի արդարադատության հարցերով ավագ խորհրդատու Մայքլ Վասկոյին, ինչպես նաև Երևանում ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի (ԹՊԻՀ) տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանին ու ԹՊԻՀ քրեական արդարադատության բարեփոխումների ծրագրի ղեկավար Քրիստինա Աֆոյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից, շնորհակալություն հայտնելով ամերիկյան կողմին ԹՊԻՀ գրասենյակի կողմից իրականացվող տարբեր ծրագրերի միջոցով ցուցաբերվող շարունակական աջակցության և սերտ համագործակցության համար՝ Սասուն Խաչատրյանը Մայքլ Վասկոյին ներկայացրել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի գործունեության հիմնական ուղղություններն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարում արձանագրված արդյունքները, անդրադարձել կադրերի ընտրության և համալրման գործընթացին, օպերատիվ ծառայողների պատրաստվածությանն ու կարողությունների զարգացմանը վերաբերող հիմնական խնդիրներին ու առաջնահերթություններին:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների ենթակայության հարցերին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներին, ինչպես նաև նախաքննության իրականացման արդյունավետության բարձրացման նպատակով Կոմիտեի կողմից վերջին շրջանում ներկայացված օրենսդրական նախաձեռնություններին: Քննարկվել են նաև ամերիկյան կողմի աջակցությամբ նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման անհրաժեշտությունն ու դրանց գործարկման նպատակով Կոմիտեի ծառայողների համար վերապատրաստումներ անցկացնելու հնարավորությունները:
Նշվում է, որ ամերիկյան կողմը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել աջակցությունը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կարողությունների զարգացման և ծառայողների  մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործման ուղղությամբ:

Председатель Антикоррупционного комитета Армении принял старшего советника юстиции госдепартамента США
Председатель Антикоррупционного комитета Армении принял старшего советника
юстиции госдепартамента США
Председатель Антикоррупционного комитета Армении Сасун Хачатрян принял старшего советника юстиции государственного департамента США Майкла Васко, а также директора Бюро по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов (INL) посольства США Алексис Хафтвани и главу программ реформ уголовной юстиции INL Кристину Афоян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Антикоррупционного комитета Армении, выразив благодарность американской стороне за постоянную поддержку и тесное сотрудничество, оказываемое в рамках реализуемых офисом INL различных программ, Сасун Хачатрян представил Майклу Васко основные направления деятельности Антикоррупционного комитета и зафиксированные результаты в борьбе с коррупцией, коснулся процесса подбора и найма персонала, обучения и развития потенциала оперативных сотрудников, ключевых вопросов и приоритетов.
В ходе встречи были обсуждены вопросы подведомственности преступлений коррупционного характера, рассматриваемые Антикоррупционным комитетом уголовные производства, а также законодательные инициативы, представленные Комитетом в целях повышения эффективности предварительного расследования. Также были затронута необходимость внедрения при поддержке американской стороны новейших информационных технологий и возможности проведения тренингов для сотрудников Комитета по их применению.
Американская сторона выразила готовность и дальше оказывать поддержку Антикоррупционному комитету в направлении наращивания потенциала и повышения профессиональных знаний его сотрудников.