ՀՀ և Ֆրանսիայի հարաբերությունները գտնվում են առանձնահատուկ դինամիկ փուլում. Ելիսեյան պալատում կայացել է Փաշինյանի և Մակրոնի հանդիպումը
ՀՀ և Ֆրանսիայի հարաբերությունները գտնվում են առանձնահատուկ դինամիկ
փուլում. Ելիսեյան պալատում կայացել է Փաշինյանի և Մակրոնի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում հանդիպումից առաջ ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Ֆրանսիայի նախագահն իր խոսքում նշել է.
«Պարոն վարչապետ,
Տիկնայք և պարոնայք նախարարներ,
Շնորհակալություն թանկագին Նիկոլ, այս կարևոր օրվա առիթով Փարիզում լինելու համար: Փետրվարի 21-ն այն օրն է, երբ Միսաք Մանուշյանը և դիմադրության շարժման նրա ընկերները սպանվեցին Ֆրանսիայի ազատության համար, և հայրենիքը նրանց լիովին ճանաչեց ու նրանք ամփոփվելու են պանթեոնում: Միսաք Մանուշյանն իր կնոջ՝ Մելինեի հետ կամփոփվի պանթեոնում, որտեղ Ֆրանսիան իր մեծ մարդկանց է ամփոփում: Սա նաև երախտագիտությունն է Ֆրանսիայի այն պայքարի համար, որը տրվել է ազատության համար:
Ձեր ներկայությունն այսօր շատ կարևոր է բոլորիս համար: Ես ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ Ձեր առջև ասել, կրկնել, որ Դուք կարող եք ապավինել Ֆրանսիայի աջակցությանը Հայաստանին, նրա անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը, ժողովրդավարական ընթացքին և խաղաղության ձգտումներին:
Ցանկանում եմ նաև ողջունել, թանկագին Նիկոլ, Ձեր անձնական խիզախությունը և հաստատակամությունն այդ ճանապարհով առաջ շարժվելու համար: Այս հանձնառության փայլուն օրինակ է նաև Միջազգային քրեական դատարանին Հայաստանի անդամակցությունը: Այս պահին, երբ մենք նշում ենք Միսաք և Մելինե Մանուշյանների հիշատակը, պատերազմական հանցագործությունները շարունակվում են Եվրոպա մայրցամաքում, և հանուն ազատության պայքարն, առավել քան երբևէ, պահանջում է պայքար անպատժելիության դեմ:
Մեր հանդիպումը թույլ կտա խոսել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քննարկումների մասին: Վերջերս Սյունիքում տեղի ունեցած միջադեպերը վկայում են, որ էսկալացիայի վտանգն իրական է մնում: Ֆրանսիան ցավում է, որ փետրվարի 12-ի կրակոցի հետևանքով վիրավորվել է ադրբեջանցի, ինչն ընդունել է նաև Հայաստանի ղեկավարությունը լիակատար թափանցիկությամբ, բայց Ֆրանսիան ափսոսանք է հայտնում Ադրբեջանի անհամաչափ պատասխան հարվածի համար, որի հետևանքով հայկական կողմն ունեցավ չորս զոհ և մեկ վիրավոր: Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել արդար և կայուն խաղաղությանն ուղղված ջանքերին: Մենք համոզված ենք, որ դրան կարելի է հասնել միայն միջազգային իրավունքի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության հարգման դեպքում:
2022 թվականին Պրահայում կայացած հանդիպման ժամանակ Դուք Ալիևի հետ վերահաստատեցիք Ձեր հանձնառությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրին, և անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանը փարատի երկիմաստությունը: Կարծում եմ՝ առավել քան անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության առումով Ադրբեջանը փարատի երկիմաստությունը, ինչ վերաբերում է քարտեզներին, ապա բարեխիղճ աշխատանք կատարվի սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման համար, ինչը հիմք կծառայի սահմանի երկուստեք ուժերի հետ քաշման համար:
Մենք նաև կոչ ենք անում ի կատար ածել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի որոշումը: Համաձայն այս որոշման՝ Ադրբեջանը պետք է ապահովի, որպեսզի այն անձինք, ովքեր լքել են Լեռնային Ղարաբաղը 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից և ովքեր ցանկանում են վերադառնալ, կարողանան դա անել անվտանգ, անարգել և արագորեն:
Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հարավային Կովկասը լինի խաղաղության, ինտեգրման և համագործակցության տարածաշրջան ու անհրաժեշտ է, որպեսզի հաղորդակցական ուղիները նույնպես լինեն ինտեգրման գործոններ, և ոչ թե պառակտման: Ես այցելել եմ Կենտրոնական Ասիա և ցանկանում եմ, որպեսզի Կենտրոնական Ասիայի, Հարավայի Կովկասի և Եվրամիության միջև հաղորդակցական կապերը զարգանան: Եվ ողջունում եմ այս ընդհանուր հավակնության մեջ Ձեր «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը:
Մենք այնուհետև կքննարկենք նաև երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված հարցերը: Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել ենթակառուցվածքների զարգացմանը Հայաստանում մեր ձեռնարկությունների մասնակցությամբ: Կշարունակենք նաև զարգացնել համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում: Ֆրանսիան տվել է իր համաձայնությունը պաշտպանական զինտեխնիկայի առաքման համար: Եվ Ֆրանսիան կշարունակի այդ ոլորտում իր պատասխանատվության ոգով՝ չցանկանալով որևիցե էսկալացիա:
Ֆրանսիան նաև շարունակում է իր մարդասիրական հանձնառությունն՝ ի նպաստ Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների՝ 2023 թվականին տրամադրելով 29 մլն եվրոյի օգնություն:
Ֆրանսիան կշարունակի վճռականորեն աջակցել Եվրամիության և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացմանը: Այստեղ նույնպես արձանագրում ենք առաջընթաց՝ ի նպաստ ինքնիշխանության և մեր ընդհանուր ռազմավարական շահերի: Եվրամիության դիտորդական առաքելությունն այսուհետ ամրապնդված է: Այն նպատակ ունի նպաստել կայունությանը, միջազգային հանրության անաչառ տեղեկատվությանը և ռազմական շփման գոտիներում խոցելի բնակչության ապահովությանը: Հայաստանը նույնպես պետք է օգտվի խաղաղության եվրոպական գործիքներից: Եվրամիությունը և Հայաստանը ցանկանում են նոր գործընկերության ժամանակացույց:
Ահա, այն մի քանի ուղիները, որոնք ուզում էի հիշեցնել: Եվ գիտեք, որ բառերից այն կողմ, Ֆրանսիան Հայաստանի կողքին է, որովհետև արդարադատությունը, ազատությունը և միջազգային իրավունքը մեզ համար կարևոր են:
Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ ողջունել խիզախությունը, և այս առանձնահատուկ օրվա առիթով վերահաստատում եմ Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին և բոլոր հայերին»:
Իր հերթին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Շնորհակալ եմ, մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել։ Նախևառաջ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այսօրվա հրավերի և ինձ և Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությանն այս հիրավի դարակազմիկ և էմոցիոնալ իրադարձությանը մասնակից դարձնելու համար։
Այսօր մենք ներկա ենք գտնվելու ֆրանսիական Դիմադրության շարժման հերոսներից` մեր հայրենակից Միսաք Մանուշյանի աճյունը ֆրանսիական մեծագույն քաղաքացիների պանթեոնում ամփոփելու արարողությանը, և իսկապես մեծ պատիվ է մեզ համար այսօրվա միջոցառմանն ու արարողությանը ներկա գտնվել։ Կարծում եմ` նաև այսօրվա իրադարձությունը ցույց է տալիս մեր երկրների և ժողովուրդների առկա հարաբերությունների խորքը, որովհետև դրանք ոչ միայն քաղաքական, տնտեսական, մարդկային, մշակութային են, այլ կարծում եմ` մեզ կապում է խորը, էմոցիոնալ կապը։ Եվ ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Ձեզ` կայացրած որոշման համար, որովհետև իսկապես սա ևս մեկ անգամ ընդգծում է ոչ միայն մեր բարեկամությունը և հարաբերությունների խորությունը, այլև յուրահատուկ և առանձնահատուկ գնահատանք է Ֆրանսիայի կայացման գործում ներդրում ունեցած հայերին, ինչը մեզ համար պատիվ է, մեծ հպարտություն։
Ուզում եմ երախտագիտությունս հայտնել այդ ներդրումն ընդգծելու համար։ Պիտի Ձեր թույլտվությամբ ընդգծեմ նաև, որ մենք այս տարի նման մի շատ խորը կոնտեքստ ունեցող իրադարձություն ունենք։ Այս տարի լրանում է Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակը, և ես հույս ունեմ, որ սեպտեմբերին Երևանում մենք միասին կմասնակցենք Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված գալա համերգին։ Եվ ուզում եմ, պարոն նախագահ, ևս մեկ անգամ ընդգծել իմ հրավերը` պետական այցով Հայաստանի Հանրապետություն այցելելու։
Պիտի նաև արձանագրեմ, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները գտնվում են առանձնահատուկ դինամիկ փուլում։ Եվ այստեղ, իհարկե, առանձնահատուկ է Ձեր անձնական դերը, պարոն նախագահ, և ուզում եմ դա շեշտել, և շնորհակալություն հայտնել մեր հարաբերությունների զարգացման ու խորացման նկատմամբ Ձեր ցուցաբերած մոտեցման համար։ Մեր կապերը խորանում են տնտեսության բնագավառում, մեր կապերը խորանում են քաղաքական առումով։ Եվ պիտի ընդգծեմ նաև Հայաստանի շուրջ բարենպաստ միջավայր ձևավորելու գործում Ձեր ներդրումը։
Դուք հիշատակեցիք 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայի քառակողմ հանդիպումը, որտեղ, ըստ էության, տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության անկյունաքարային սկզբունքներ ընդգծվեցին։ Համոզված եմ, որ այդ սկզբունքներին հավատարմության դեպքում իսկապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը հասանելի է և իրատեսական։ Եվ ևս մեկ անգամ ընդգծում եմ մեր հավատարմությունը ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։
Պարոն նախագահ, հատուկ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի դիմադրողականության գործում Ձեր ցուցաբերած աջակցության համար։ Դուք ընդգծեցիք, որ պաշտպանության ոլորտում, ըստ էության, մենք նոր հարաբերություններ ենք հաստատել, ինչն էապես է տարածաշրջանում անվտանգություն և կայունություն ապահովելու համար։ Այդ առումով հայտնի է, որ կան քննադատություններ, և ես ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչպես և ասացի` ճանաչում է իր բոլոր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը։ Եվ այս առումով, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանական կարողությունների զարգացումը որևէ մեկի մոտ չի կարող անհանգստություններ առաջացնել, որովհետև մեր միակ խնդիրը տարածաշրջանում ճիշտ բալանս ձևավորելն է և միայն ու միայն Հայաստանի Հանրապետության լեգիտիմ, ինքնիշխան, միջազգային հանրության կողմից ճանաչված տարածքը, սահմանները, տարածքային ամբողջականությունը, անկախությունը պաշտպանելն է և մեր երկրի դիմադրողականությունը մեծացնելը։
Նաև ուզում եմ ընդգծել, որ առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ ուզում Ձեզ հայտնել Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին Ձեր աջակցության համար։ Այս համատեքստում, իսկապես մենք նոր դինամիկ փուլ ենք մտնում նաև Եվրամիության հետ մեր հարաբերություններում։ Եվ այստեղ էլ պիտի ընդգծեմ Ֆրանսիայի և Ձեր անձնական աջակցումն այս գործում, որովհետև Եվրամիությունը նաև մեր երկրի ժողովրդավարական բարեփոխումների և ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման համար ունի առանցքային նշանակություն։
Իհարկե, ես այսօր առիթ կունենամ նաև Ձեզ հետ կիսել մտքեր մեր տարածաշրջանի, միջազգային իրավիճակի մասին։ Վերջին անգամ մենք քննարկում ենք ունեցել Գրանադայում, և այս ընթացքում որոշ իրադարձություններ են տեղի ունեցել։ Նաև որոշ տեղեկություններ կուզեմ Ձեզ հետ կիսել օրեր առաջ Մյունխենում տեղի ունեցած հանդիպման և այլ քննարկումների մասին։ Եվ իհարկե, մեր օրակարգի բազմաթիվ հարցեր կան ու, բարեբախտաբար, մեր օրակարգը երկկողմ հարաբերությունների և միջազգային հարթակներում մեր համագործակցության շատ լավ է, շատ ընդարձակ։ Եվ կարևոր է այստեղ այս առիթն ունենալու, չնայած չենք մոռանում, որ այսօրվա մեր հիմնական առաքելությունը պատվելն է Ֆրանսիայի անկախության և պետականության համար իրենց կյանքը նվիրաբերած և ներդրում ունեցած բոլոր հերոսների հիշատակին։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ հաջորդիվ տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի և Ֆրանսիայի նախագահի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Ֆրանսիա բազմոլորտ համագործակցության հետևողական զարգացմանն ու ամրապնդմանը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ:

Отношения между Арменией и Францией находятся на особенно динамичном этапе: состоялась встреча Пашиняна и Макрона
Отношения между Арменией и Францией находятся на особенно динамичном этапе:
состоялась встреча Пашиняна и Макрона
Премьер-министр Никол Пашинян и президент Франции Эммануэль Макрон перед встречей в Елисейском дворце выступили с заявлениями для представителей СМИ.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, президент Франции в своей речи отметил:
“Господин премьер-министр,
Дамы и господа министры,
Спасибо, дорогой Никол, за визит в Париж в этот важный день. 21 февраля – это тот день, когда Мисак Манушян и его друзья из движения Сопротивления были убиты за свободу Франции, и Родина полностью признала их и они будут захоронены в Пантеоне. Мисак Манушян и его жена Мелине будут захоронены в Пантеоне, где похоронены великие деятели Франции. Это также благодарность Франции за борьбу за свободу.
Ваше присутствие сегодня очень важно для всех нас. Я еще раз хочу сказать в Вашем присутствии, повторить, что Вы можете рассчитывать на поддержку со стороны Франции Армении, ее независимости, территориальной целостности, демократическим процессам и стремлению к миру.
Хочу также приветствовать, дорогой Никол, Ваше личное мужество и решимость двигаться вперед по этому пути. Членство Армении в Международном уголовном суде также является ярким примером этой приверженности. В этот момент, когда мы чтим память Мисака и Мелине Манушян, военные преступления на европейском континенте продолжаются, и борьба за свободу, как никогда, требует борьбы с безнаказанностью.
Наша встреча позволит нам поговорить об обсуждениях, направленных на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном. Недавние инциденты в Сюнике доказывают, что опасность эскалации остается реальной. Франция сожалеет, что в результате стрельбы 12 февраля был ранен азербайджанец, что также было признано руководством Армении с полной прозрачностью, но Франция выражает сожаление по поводу непропорционального ответного удара со стороны Азербайджана, в результате которого с армянской стороны погибло четыре военнослужащих, а один военнослужащий получил ранение. Франция продолжит поддерживать усилия, направленные на достижение справедливого и прочного мира. Мы убеждены, что этого можно достичь только путем уважения международного права, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ.
На встрече в Праге в 2022 году Вы с Алиевым подтвердили свою приверженность Алма-Атинской декларации, и нужно, чтобы Азербайджан развеял двусмысленность. Думаю, что более чем необходимо, чтобы Азербайджан развеял двусмысленность относительно территориальной целостности Армении, относительно карт, затем должна быть проведена добросовестная работа по делимитации и демаркации границ, что послужит основой для отвода сил с обеих сторон границы.
Мы также призываем к выполнению решения Международного суда ООН от 17 ноября 2023 года. Согласно этому решению, Азербайджан должен обеспечить, чтобы лица, покинувшие Нагорный Карабах с 19 сентября 2023 года и желающие вернуться, могли сделать это безопасно, беспрепятственно и быстро.
Мы хотим, чтобы Южный Кавказ был регионом мира, интеграции и сотрудничества, и необходимо, чтобы каналы связи были факторами интеграции, а не разделения. Я посетил Центральную Азию и хочу, чтобы коммуникационные связи между Центральной Азией, Южным Кавказом и Европейским союзом развивались. И в рамках этой общей повестки я приветствую Вашу инициативу “Перекресток мира”.
Мы также обсудим вопросы укрепления двустороннего сотрудничества. Франция продолжит поддерживать развитие инфраструктуры в Армении с участием наших предприятий. Мы также продолжим развивать сотрудничество в сфере обороны. Франция дала согласие на поставку оборонной военной техники. И Франция будет продолжать действовать в духе своей ответственности в этой области, не желая никакой эскалации.
Франция также продолжает свою гуманитарную помощь беженцам Нагорного Карабаха, предоставив в 2023 году помощь в размере 29 млн евро.
Франция продолжит решительно поддерживать развитие отношений между Европейским союзом и Арменией. Здесь мы также фиксируем прогресс в пользу суверенитета и наших общих стратегических интересов. Наблюдательная миссия Европейского союза отныне усилена. Ее цель – способствовать стабильности, объективному информированию международного сообщества и обеспечению безопасности уязвимого населения в зонах военных столкновений. Армения также должна воспользоваться европейскими инструментами мира. Европейский союз и Армения хотят составить график нового партнерства.
Вот несколько путей, о которых я хотел напомнить. И Вы знаете, что Франция поддерживает Армению не на словах, потому что для нас важны справедливость, свобода и международное право.
Я еще раз хочу приветствовать мужество, и по случаю этого особенного дня подтверждаю поддержку Армении и всем армянам со стороны Франции”.
В свою очередь, премьер-министр Никол Пашинян отметил:
“Спасибо, уважаемый господин президент, дорогой Эммануэль. Прежде всего, хочу поблагодарить за сегодняшнее приглашение и за то, что Вы сделали меня и делегацию Республики Армения участниками этого поистине исторического и эмоционального события.
Сегодня мы будем присутствовать на церемонии перезахоронения останков одного из героев французского движения Сопротивления, нашего соотечественника Мисака Манушяна в Пантеон величайших граждан Франции, и для нас действительно большая честь присутствовать на сегодняшнем мероприятии и церемонии. Я думаю, что сегодняшнее событие также показывает глубину существующих между нашими странами и народами отношений, потому что они не только политические, экономические, человеческие, культурные, но я думаю, что нас связывает также глубокая, эмоциональная связь. И я также хочу поблагодарить Вас за это решение, потому что это еще раз подчеркивает не только нашу дружбу и глубину наших отношений, но и уникальную и особую признательность армянам, которые внесли свой вклад в становление Франции, что является честью и большой гордостью для нас.
Хочу выразить благодарность за то, что Вы подчеркнули этот вклад. С Вашего позволения, я должен также подчеркнуть, что в этом году нас ждет событие с очень глубоким контекстом. В этом году исполняется 100-летие Шарля Азнавура, и я надеюсь, что в сентябре в Ереване мы вместе примем участие в гала-концерте, посвященном 100-летию Азнавура. И я хочу, господин президент, еще раз подчеркнуть мое приглашение посетить Республику Армения с государственным визитом.
Должен также констатировать, что отношения между Арменией и Францией находятся на особенно динамичном этапе. И здесь, конечно, Ваша личная роль, господин президент, особенная, и я хочу это подчеркнуть и поблагодарить Вас за Ваш подход к развитию и углублению наших отношений. Наши связи углубляются в области экономики, наши связи углубляются в политическом плане. И я также должен подчеркнуть Ваш вклад в создание благоприятной среды вокруг Армении.
Вы упомянули состоявшуюся в Праге 6 октября 2022 года четырехстороннюю встречу, где, по сути, были подчеркнуты краеугольные принципы регионального мира и стабильности. Уверен, что при соблюдении этих принципов мир между Арменией и Азербайджаном действительно достижим и реалистичен. И еще раз подчеркиваю нашу приверженность достигнутым договоренностям.
Господин президент, я особенно хочу поблагодарить Вас за Вашу поддержку в повышении устойчивости Армении. Вы подчеркнули, что в сфере обороны у нас фактически установлены новые отношения, что существенно в плане обеспечения безопасности и стабильности в регионе. В этой связи известно, что есть критика, и я хочу подчеркнуть, что Республика Армения, как я уже сказал, признает территориальную целостность всех своих соседей. И в этом плане развитие оборонных способностей Республики Армения не может ни у кого вызывать беспокойства, поскольку наша единственная задача – сформировать правильный баланс в регионе, только и только защитить легитимную, суверенную, признанную международным сообществом территорию, границы, территориальную целостность и независимость Республики Армения, а также повысить устойчивость нашей страны.
Также хочу подчеркнуть, что хочу выразить Вам особую благодарность за Вашу поддержку демократическим реформам в Армении. В этом контексте мы действительно вступаем в новую динамичную фазу в наших отношениях с Европейским союзом. И здесь я должен подчеркнуть поддержку Франции и Вашу личную поддержку в этом деле, потому что Европейский союз также имеет ключевое значение для развития демократических реформ и институционального потенциала нашей страны.
Конечно, сегодня у меня также будет возможность поделиться с Вами мыслями о нашем регионе и международной ситуации. В последний раз у нас была дискуссия в Гранаде, и за это время произошли некоторые события. Также я хочу поделиться с Вами некоторой информацией о встрече и других обсуждениях, которые состоялись в Мюнхене несколько дней назад. И, конечно, в нашей повестке много вопросов, и, к счастью, наша повестка двусторонних отношений, наше сотрудничество на международных площадках очень хорошая, очень обширная. И эта возможность очень важна, хотя мы не забываем, что наша главная миссия сегодня – почтить память всех героев, отдавших свою жизнь и внесших свой вклад в независимость и государственность Франции.
Затем состоялась встреча премьер-министра Армении и президента Франции, в ходе которой были обсуждены последовательное развитие и укрепление многоотраслевого сотрудничества между Арменией и Францией, происходящие в регионе Южного Кавказа процессы и представляющие взаимный интерес другие темы.