Իրանը մտադիր է Չաբահար տիեզերակայանը շահագործման հանձնել 2024 թ. երկրորդ կեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հարավ-արևելքում Չաբահար նոր տիեզերակայանի շահագործումը տեղի կունենա 2024 թվականի երկրորդ կեսին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Mehr գործակալությանը հայտնել է Իրանի տիեզերական գործակալության (ԻՏԳ) ղեկավար Հասան Սալարիյեն։
«Չաբահար տիեզերակայանի շինարարությունն այժմ գտնվում է ավարտական ​​փուլում: Տիեզերակայանի առաջին փուլի շահագործումը տեղի կունենա հաջորդ տարի (խմբ․՝ ըստ իրանական տոմարի՝ սկսվում է 2024 թվականի մարտի 21-ից), և այդ ժամանակ էլ կիրականացվեն առաջին արձակումները Չաբահարից», - ասել է նա։
Սալարիյեն նաև նշել է, որ Իրանում տիեզերական սարքեր են արձակում նաև այլ օբյեկտներից, որոնք գտնվում են Իրանի պաշտպանության նախարարության և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի օդատիեզերական ուժերի (ԻՀՊԿ) տնօրինության տակ։
Ըստ ԻՏԳ-ի ղեկավարի՝ Իրանի առաջնահերթ խնդիրն է ընդգրկվել աշխարհի հինգ ուժեղագույն տիեզերական տերությունների ցանկում։ Այսօրվա դրությամբ, իրանցի պաշտոնյայի կարծիքով, Իսլամական Հանրապետությունը «մտնում է առավել զարգացած տիեզերական ծրագրով երկրների տասնյակի մեջ»։ Բացի այդ, գործակալության ղեկավարը նշել է, որ երկրի տիեզերական ճյուղի զարգացման նպատակներից մեկն է «այլ պետությունների համար արբանյակների արձակման, նախագծման և արտադրության ծառայությունների տրամադրման» հնարավորությունը:
Իրանը սկսել է իր տիեզերական ծրագիրն իրականացնել 2004 թվականին։ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ մեկտեղ՝ այն մտնում է աշխարհի ինը երկրների շարքը, որոնք արտադրում են արբանյակներ: Իրանը 1959 թվականին ստեղծված Տիեզերքի խաղաղ նպատակներով օգտագործման ՄԱԿ-ի կոմիտեի 24 հիմնադիր երկրներից մեկն է:

Иран намерен ввести в эксплуатацию космодром Чабахар во второй половине 2024 года
Новый космодром Чабахар, находящийся на юго-востоке Ирана, будет введен в эксплуатацию во второй половине 2024 года. Как передает «Арменпресс», об этом агентству Mehr сообщил глава Иранского космического агентства (ИКА) Хасан Саларийе.
«Строительство космодрома Чабахар сейчас находится на завершающей стадии. Введение в эксплуатацию первой очереди космодрома состоится в следующем году (по иранскому календарю год начнется с 21 марта 2024 года: ред.), и тогда же с Чабахара будут осуществляться первые пуски», - сообщил Хасан Саларийе.
Он отметил, что космические аппараты запускаются в Иране и с других объектов, находящихся под контролем Минобороны Ирана и Воздушно-космических сил Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
По словам главы ИКА, приоритетной задачей Ирана является быть в списке пяти сильнейших космических держав мира. Он добавил, что Исламская Республика Иран на сегодняшний день «входит в десятку стран с наиболее развитой космической программой». Кроме того, глава агентства отметил, что одной из целей развития космической отрасли страны является возможность «предоставления услуг по запуску, проектированию и производству спутников для других государств».
Иран начал осуществлять свою космическую программу в 2004 году. Наряду с Россией и Соединенными Штатами, это одна из девяти стран мира, производящих спутники. Иран является одной из 24 стран-учредителей Комитета ООН по использованию космического пространства в мирных целях, созданного в 1959 году.