Կրճատել սննդային թափոնը. 15-ամյա Նարեի մասնակցությամբ նախագիծն արժանացել է միջազգային մրցանակի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հետաքրքրված լինելով  շրջապատի, բնության և էկոլոգիայի պահպանման  խնդիրներով` Այբ դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտուհի Նարե Մհերյանը որոշեց մասնակցել  New York junior academy-ի Կանաչ տներ, Կանաչ դպրոցներ, Կանաչ համայնքներ նախագծին, որի արդյունքում իրենց թիմը պատրաստել է ծրագիր` ուղղված սննդային թափոնի ծավալի նվազեցմանը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Նարեն նշեց՝ ծրագրի շրջանակում կատարված բազմաթիվ հարցումները ցույց են տվել, որ մարդկանց մեծ մասը բավարար չափով իրազեկված չէ, և շատերը չեն պատկերացնում, թե ինչպիսի ազդեցություն ունի սննդային թափոնը մեր շրջապատի, մոլորակի վրա և ինչպես կարելի է այն կրճատել:
MXO_8398.jpg (765 KB)
Նախագծի շրջանակում ձևավորված աշխատանքային թիմում ընդգրկված միակ հայ աշակերտը՝ Նարեն, կարևորում է շրջակա միջավայրի պահպանության գործում երիտասարդների ակտիվությունը։
MXO_8394.jpg (671 KB)
«Շրջակա միջավայրի պահպանության գործում շատ դեպքերում մարդկանցից մեծ ջանք չի պահանջվում, և առօրյայում վարքագծի որոշակի փոփոխությունը կարող է գործնականում մեծ արդյունքի հանգեցնել։ Օրինակ՝ կարելի է առօրյայում առաջացած սննդային թափոնները խառնել հողի հետ և ստանալ պարարտանյութ, որը կարելի է օգտագործել բույսերի և միրգ, բանջարեղեն աճեցնելու համար»,-ասաց Նարեն:
MXO_8373.jpg (622 KB)
Ըստ նրա՝ նախագիծը ստեղծվել է մարդկանց իրազեկելու, ինչպես նաև սովորեցնելու սեփական սննդային թափոնները կիրառելու և բնությանը օգտակար լինելու մեխանիզմները: Ծրագրին մասնակցել է 258 թիմ: Իսկ այն նախագիծը, որը Նարեն և իր թիմը ներկայացրել են, ևս 10 նախագծի հետ արժանացել է Team of distinction մրցանակի։

Сократить пищевые отходы. Проект с участием 15-летней Наре получил международную награду
Интересуясь проблемами сохранения окружающей среды, природы и экологии, ученица 10-го класса школы «Айб» Наре Мгерян решила принять участие в проекте New York junior academy «Зеленые дома, зеленые школы, зеленые сообщества», поскольку в результате чего их команда подготовила программу, направленную на сокращение объемов пищевых отходов.
В беседе с  Арменпресс Наре отметила, что многочисленные опросы, проведенные в рамках проекта, показали, что большинство людей недостаточно информированы, и многие не представляют, какое влияние пищевые отходы оказывают на нашу окружающую среду, на планету и как его можно уменьшить.
Наре - единственная армянская участница, вошедшая в рабочую группу, сформированную в рамках проекта, подчеркивает активность молодежи в деле защиты окружающей среды.
«В большинстве случаев охрана окружающей среды не требует от людей больших усилий, а определенное изменение поведения в повседневной жизни может привести к большому результату на практике. Например, вы можете смешать ежедневные пищевые отходы с почвой и получить удобрения, которые можно использовать для выращивания растений, фруктов и овощей», — сказал Наре.
По ее словам, проект создан для информирования людей, а также для того, чтобы научить их механизмам использования пищевых отходов для пользы природе. В программе приняли участие 258 команд. А проект, представленный Наре и ее командой, получил награду «Команда отличия» вместе с 10 другими проектами.