ԵՄ-ում օրինագիծ է պատրաստվել ռուսական ակտիվներից շահույթը հուլիսին Ուկրաինային փոխանցելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը պատրաստել է օրենքի նախագիծ, ըստ որի Ուկրաինան կկարողանա սկսել ռուսական սառեցված սուվերեն ակտիվներից շահույթ ստանալ արդեն հուլիսին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը։
Օրինագծով նախատեսված է հարկ սահմանել ռուսական միջոցներից ստացված շահույթի նկատմամբ «նպատակ ունենալով տարեկան մոտավորապես 3 միլիարդ եվրո օգտագործել Ուկրաինային զենքի մատակարարումը ֆինանսավորելու և նրա պաշտպանական արդյունաբերությունը խթանելու համար»:
Գործակալությունը նշում է, որ օրինագծի համաձայն՝ փետրվարի 15-ից ստացված եկամուտների մասնաբաժինը տարեկան երկու անգամ կփոխանցվի ԵՄ՝ մինչև Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումը։
Սկզբում միջոցները կհատկացվեն Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամին, որը վճարում է Կիևին զենք մատակարարելու համար, և Ուկրաինայի աջակցության հիմնադրամին։
Bloomberg-ը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը «G7-ի դաշնակիցներին դրդում է անհապաղ արգելանքի տակ դնել սառեցված ակտիվները և ցանկանում է առաջընթաց տեսնել մինչև ղեկավարների հունիսյան գագաթնաժողովը»։
Սակայն մի քանի եվրոպական երկրներ, այդ թվում՝ Գերմանիան և Ֆրանսիան, ինչպես նաև Եվրոպական կենտրոնական բանկը, «պատրաստակամություն չեն ցուցաբերում», գրում է գործակալությունը։

ЕС подготовил законопроект о передаче Украине в июле прибыли от российских активов
Европейский союз подготовил законопроект, согласно которому Украина сможет начать получать прибыль от замороженных российских суверенных активов уже в июле. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Bloomberg.
Законопроект предусматривает введение налога на прибыль от российских средств «с целью использования примерно 3 млрд евро в год для финансирования поставок оружия Украине и стимулирования ее оборонной промышленности».
Агентство отмечает, что согласно законопроекту, часть доходов, полученных с 15 февраля, будет перечисляться в ЕС два раза в год до отмены санкций против России.
Первоначально средства будут переданы Европейскому фонду мира, который оплачивает поставку оружия  Киеву и Фонду поддержки Украины.
Агентство Bloomberg напоминает, что администрация президента США Джо Байдена «подталкивает союзников по G7 к немедленному аресту замороженных активов и хочет увидеть прогресс до июньского саммита лидеров».
Однако несколько европейских стран, в том числе Германия и Франция, а также Европейский центральный банк «не проявляют готовности», пишет агентство.