Հայաստանի և Լիտվայի ՆԳ նախարարություններն ամրապնդում են համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ներքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղար Արա Ֆիդանյանը մարտի 19-ին ընդունել է Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր ոստիկանապետի տեղակալ Սաուլիուս Տամուլևիչուսին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից, ողջունելով ներկաներին՝ Արա Ֆիդանյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ կողմից իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների և անվտանգության ոլորտի բարեփոխումներին» ծրագրի շրջանակում ՆԳ նախարարության կազմավորման ու ենթակա կառույցներում ընթացող լայնածավալ բարեփոխումներին լիտվական կողմի ցուցաբերած մասնագիտական աջակցության համար։ ՆԳՆ գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել երկկողմ համագործակցությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ Սաուլիուս Տամուլևիչուսը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրել է Լիտվայի Հանրապետության ՆԳ նախարարության ոստիկանության բյուջետային աջակցության և գնումների գործընթացի վերաբերյալ մանրամասներ։ Նա նաև անդրադարձել է ծառայողների սոցիալական երաշխիքներին, գույքի և տրանսպորտային միջոցների ձեռք բերման գործընթացին, ոլորտում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման առանձնահատկություններին։
Նշվում է, որ լիտվական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել նշված ոլորտներում փորձի փոխանակման շրջանակում ցուցաբերել աջակցություն։

МВД Армении и Литвы укрепляют сотрудничество
Генеральный секретарь МВД Армении Ара Фиданян 19 марта принял заместителя начальника полиции Литовской Республики Саулюса Тамулявичюса.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД Армении, приветствуя присутствующих, Ара Фиданян поблагодарил литовскую сторону за профессиональную поддержку, оказанную литовской стороной масштабным реформам формирования МВД и подведомственных ему структур в рамках программы ЕС “Поддержка реформ правоохранительные органов и сферы безопасности Республики Армения”. Генеральный секретарь МВД высоко оценил двустороннее сотрудничество.
Саулюс Тамулявичюс, поблагодарив за теплый прием, представил подробности о бюджетной поддержке и процессе закупок полиции министерства внутренних дел Литовской Республики. Он также коснулся социальных гарантий работников, процесса приобретения имущества и транспортных средств, особенностей использования новейших технологий в сфере.
Литовская сторона выразила готовность оказать поддержку в рамках обмена опытом в указанных областях.