Հայերիս համար Շառլ Ազնավուրը հայրենիքը սիրելու և նվիրումով ծառայելու լավագույն օրինակ է. Արայիկ Հարությունյան
Հայերիս համար Շառլ Ազնավուրը հայրենիքը սիրելու և նվիրումով ծառայելու
լավագույն օրինակ է. Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահի նստավայրում մարտի 21-ին պաշտոնապես մեկնարկել են Հայաստանի ազգային հերոս, Ֆրանսիայի Պատվո լեգիոնի շքանշանակիր, աշխարհահռչակ շանսոնյե, հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։
Միջոցառմանը ելույթ է ունեցել Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար, Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, որում մասնավորապես նշել է.
​Ձերդ Գերազանցություն դեսպաններ,
​Ազնավուր ընտանիքի հարգելի ներկայացուցիչներ,
Այսօր, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում մեզ համախմբել է մեծանուն Հայը՝ Շառլ Ազնավուրը (նույն ինքը՝ Վաղինակ Ազնավուրյանը), ում ծննդյան 100-ամյա հոբելյանը համոզված եմ նշելու են ոչ միայն իր երկու Հայրենիքներում՝ Ֆրանսիայում և Հայաստանում, այլև ողջ աշխարհում։
Փարիզի Սեն Ժերմեն դե Պրե թաղամասում, հայ գաղթականներ Միշա և Քնար Ազնավուրյանների ընտանիքում ծնված շանսոնի Լեգենդը  հավասարապես ու մեծ նվիրումով ծառայում էր իր երկու Հայրենիքներին՝ Ֆրանսիային և Հայաստանին, դառնալով մեր երկու երկրները կամրջող հաստատուն օղակ։ Շառլ Ազնավուրը մշտապես ասում էր. «Ես հարյուր տոկոսով ֆրանսիացի եմ և հարյուր տոկոսով հայ»: Մենք կարող ենք հավելել. Նա նաև հարյուր տոկոսով աշխարհի քաղաքացի էր։
Միայն մեծ անհատականությունները կարող են համարվել աշխարհի քաղաքացիներ, նրանք, ովքեր օժտված են համաշխարհային արժեքներ կերտելու ձիրքով:
Իր պատկառելի վաստակով Ազնավուրը վաղուց ի վեր դասվել է աշխարհահռչակ արվեստագետների շարքին: Պատահական չէ, որ տարբեր տարիներին, «CNN»-ը և «Times»-ը  Ազնավուրին հայտարարել են  «Դարի արտիստ», Ֆրանսիան հռչակել է «Ֆրանսիական երգի հայր», իսկ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն՝«Բարի կամքի դեսպան»։
Եթե փորձենք մտովի անցնել մեր Մեծ հայրենակցի անցած ուղին, ապա այն կարող է վերածվել մի հրաշալի ֆիլմի՝ լուսավոր և լի սիրով, մարդասիրությամբ ու տքնաջան աշխատանքով։
Նրա պատկառելի կերպարը, համոզված եմ, օրինակելի է դարձել աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող մարդկանց համար, ովքեր փորձել են նմանվել Ազնավուրի երգերի կամ ֆիլմերի հերոսներին։
Մեզ՝ հայերիս համար, նա նաև Հայրենիքը սիրելու և նվիրումով ծառայելու լավագույն օրինակ է։
Սիրելի բարեկամներ, կարելի է երկար խոսել մեր Մեծ հայրենակցի մասին, ինչը և պատրաստվում ենք առավել հանդիսավորությամբ անել այս ամբողջ տարվա ընթացքում։
Այսօր մենք ազդարարելու ենք հոբելյանական միջոցառումների մեկնարկը, որի շրջանակներում Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս՝ աշխարհի տարբեր երկրներում կայանալու են բազմաթիվ միջոցառումներ՝ համերգներ, կինոցուցադրություններ, ցուցահանդեսներ, որոնք աշխարհին կրկին ներկայացնելու են Շառլ Ազնավուրին։ Այդ միջոցառումները շարունակվելու են մինչև 2025 թվականը։
Հարգելի հյուրեր և սիրելի ներկաներ, ուզում եմ տեղեկացնել, որ հոբելյանական միջոցառումները իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից, Ֆրանսիայի կառավարության և  Ազնավուր հիմնադրամի հետ համատեղ։
Եվ այսօր Ազնավուր հիմնադրամը մեզ բոլորիս կներկայացնի հոբելյանական տարվա միջոցառումների ժամանակացույցը։

Для нас, армян, Шарль Азнавур - лучший образец любви и преданного служения Родине: Араик Арутюнян
В резиденции президента Армении состоялось официальное открытие мероприятий, посвященных 100-летию национального героя Армении, кавалера Почетного легиона Франции, всемирно известного шансонье, общественного деятеля Шарля Азнавура. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Аппарат премьер-министра РА.
На вечере со вступительной речью выступил руководитель Аппарата премьер-министра, председатель юбилейной комиссии мероприятий по случаю 100-летия Шарля Азнавура Араик Арутюнян. «Арменпресс» приводит речь Араика Арутюняна:
Ваши Превосходительства послы,
Уважаемые представители семьи Азнавур,
Уважаемые участники!
Сегодня в резиденции Президента Республики Армения всех нас собрал великий армянин Шарль Азнавур (он же Вагинак Азнавурян), чье 100-летие будет отмечаться не только на двух его родинах, во Франции и Армении, но и во всем мире.
Легенда шансона, родившийся в парижском квартале Сен-Жермен-де-Пре в семье армянских эмигрантов Миши и Лиры Азнавурян, в той же степени и с большой преданностью служил двум своим родинам -Франции и Армении, став прочным связующим звеном, соединяющим наши две страны. Шарль Азнавур всегда говорил: «Я на сто процентов француз и на сто процентов армянин». Мы можем добавить: он также был стопроцентным гражданином мира.
Только великие личности могут считаться гражданами мира, те, кто способен создавать мировые ценности.
Благодаря своим внушительным заслугам Азнавур уже давно причислен к Артистам с мировым именем. Не случайно в разные годы «CNN» и «Times» объявляли Азнавура «Артистом века», Франция - «Отцом французской песни», а ЮНЕСКО - «Послом доброй воли».
Если попытаться мысленно пройти путь нашего великого соотечественника, он может превратиться в замечательный фильм, яркий и полный любви, человечности и трудолюбия.
Я уверен, что его достойный уважения образ был образцом подражания для людей, живущих в разных уголках мира, которые пытались быть похожими на персонажей песен или фильмов Азнавура.
Для нас, армян, он также является лучшим образцом любви к Родине и самоотверженного служения ей.
Дорогие друзья, можно долго говорить о нашем великом соотечественнике, что мы и собираемся сделать с еще большей торжественностью в течение всего этого года.
Сегодня мы объявляем о начале юбилейных мероприятий, в рамках которых будет множество событий в Армении и за рубежом в разных странах мира: концерты, кинопоказы, выставки, которые еще раз представят миру Шарля Азнавура. Они будут проходить до 2025 года.
Уважаемые гости, хочу сообщить, что юбилейные мероприятия проводятся Правительством Республики Армения совместно с Правительством Франции и Фондом Азнавура»