Գերմանիան ՄԱԿ-ի միջոցով Գազային տրամադրվող հումանիտար օգնությունն ավելացրել է 10 միլիոն եվրոյով. Բերբոք
Գերմանիան ՄԱԿ-ի միջոցով Գազային տրամադրվող հումանիտար օգնությունն
ավելացրել է 10 միլիոն եվրոյով. Բերբոք
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը Մերձավոր Արևելք կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է, որ Բեռլինը ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) միջոցով Գազայի հատվածին տրամադրվող հումանիտար օգնության ծավալը ավելացրել է ևս 10 միլիոն եվրոյով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բերբոքը հայտարարել է մարտի 26-ին Թել Ավիվում:
«Պատանդների և նրանց ընտանիքների կյանքն արդեն հինգ ամիս է` դժոխքի է վերածվել: Պատանդները պետք է, ի վերջո, ազատ արձակվեն», - Բերբոքի խոսքը X սոցիալական հարթակում մեջբերում է Գերմանիայի ԱԳՆ-ն:
Միևնույն ժամանակ Գազայի հատվածում հումանիտար իրադրությունը, նախարարի խոսքով, դժոխային է։
«Մենք ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ի միջոցով Գազային տրամադրվող մեր հումանիտար օգնության ծավալը ավելացրել ենք ևս 10 միլիոն եվրոյով: Գազայի բնակիչները պետք է վստահ լինեն, որ բառացիորեն բոլոր դռներն ու դարպասները, բոլոր ցամաքային ուղիները բաց են մարդասիրական օգնության համար», - ասել է Բերբոքը:
Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում կտրուկ սրվել է 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ին Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածք պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալների ներթափանցումից հետո, որի հետևանքով 1200 մարդ է զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Ի պատասխան այս հարձակման՝ Իսրայելը ռազմական գործողություններ է սկսել Գազայի հատվածում, որտեղ զոհերի թիվն, ըստ տեղի իշխանությունների, մոտենում է 32 500-ի։

Германия увеличила гуманитарную помощь, предоставляемую Газе через ВВП ООН, на €10 миллионов
В ходе визита на Ближний Восток министр иностранных дел Германии Анналена Бербок заявила, что Берлин увеличил гуманитарную помощь, предоставляемую сектору Газа через Всемирную продовольственную программу ООН (ВПП), еще на €10 миллионов. Как передает «Арменпресс», Бербок сообщила об этом 26 марта в Тель-Авиве.
«Жизнь заложников и их семей уже пять месяцев, как превратилась в ад. Заложники должны быть, наконец, освобождены», - слова Анналены Бербок приведены на странице МИД ФРГ в социальной сети X.
В то же время, по словам министра, гуманитарная ситуация в секторе Газа адская.
«Мы вновь увеличили объем нашей гуманитарной помощи Газе на €10 млн через ВПП ООН. Жителям Газы нужна уверенность в том, что буквально все двери и ворота, все сухопутные пути открыты для гуманитарной помощи», - заявила Бербок.
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после проникновения боевиков радикального палестинского движения ХАМАС из сектора Газа на территорию Израиля 7 октября 2023 года, в результате которого 1 200 человек были убиты и около 250 человек взяты в плен. В ответ на эту атаку Израиль развернул военные действия в секторе Газа, где число жертв, по данным местных властей, приближается к 32 500.