ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Հնդկաստանի գործընկերոջ հետ հանդիպմանը կարևորել է Երևան -Նյու Դելի ուղիղ չվերթների հարցը
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Հնդկաստանի գործընկերոջ հետ հանդիպմանը կարևորել է
Երևան -Նյու Դելի ուղիղ չվերթների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությունն ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի գլխավորությամբ հանդիպել է Հնդկաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Հարիվանշ Նարայանի գլխավորած խորհրդարանական պատվիրակության հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով Հնդկաստանի պատվիրակությանը, նշել է.
«Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Հնդկաստանի հետ իր գործընկերությունը: Մեր բարեկամական հարաբերությունները դարերի պատմություն ունեն, եւ կարող ենք վստահորեն փաստել, որ այդ ավանդական բարեկամությունն այսօր արտացոլվում է երկու երկրների հարաբերություններում: Հայ-հնդկական հարաբերությունները գտնվում են որակական նոր մակարդակում, եւ երկուստեք ջանքերը պետք է մեկտեղվեն՝ այդ հարաբերություններն էլ ավելի զարգացնելու համար»:
Հակոբ Արշակյանը երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում բարձր է գնահատել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ արդյունավետ երկխոսությունը. «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում գործում է Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խումբը, որը ես պատիվ ունեմ ղեկավարելու»:
ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ առեւտրի, տրանսպորտի եւ կապի, պաշտպանության, առողջապահության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության, տեղեկատվության եւ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւորել է երկու երկրների միջեւ՝ Հայաստան-Նյու Դելի ուղիղ ավիաչվերթների հարցը:
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի գործընթացը եւ խաղաղության հաստատման երեք հիմնական սկզբունքները.
«Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը մեր ճանապարհային քարտեզն է դեպի խաղաղություն: Ծրագիրը նախատեսում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների զարգացում»:
Հնդկաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Հարիվանշ Նարայանին կարեւորել է Հայաստանի եւ Հնդկաստանի միջեւ հարաբերությունների զարգացումը՝ նշելով, որ Հայաստանն իրենց կարեւոր գործընկերներից է. Հայաստանի շուրջ իրադարձությունները գտնվում են իրենց ուշադրության կենտրոնում:
Հարիվանշ Նարայանին իր աջակցություն է հայտնել խաղաղության գործընթացին եւ կարեւորել այս գործընթացում համապարփակ խաղաղության եւ կայունության հաստատումը՝ հույս հայտնելով, որ հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացումը կնպաստի խաղաղության օրակարգի հաստատմանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Հասմիկ Հակոբյանը եւ Ծովինար Վարդանյանը:

YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. Within the framework of the 148th Assembly of the Inter-Parliamentary Union the Armenian National Assembly delegation led by the NA Vice President Hakob Arshakyan met with the parliamentary delegation led by the Deputy Speaker of the Indian Parliament Harivansh Narayan Singh.
According to the readout issued by the press service of the Armenian National Assembly, welcoming the delegation of India, the NA Vice President Hakob Arshakyan noted: “Armenia greatly highlights its partnership with India. Our friendly relations have a centuries-old history, and we can confidently state today that that traditional friendship is reflected in the relations of the two countries. The Armenian-Indian relations are at the new qualitative level, and both sides should get together the efforts for more developing those relations.
In the context of bilateral relations Hakob Arshakyan highly appreciated the effective dialogue between the legislative bodies of the two countries: “The Armenia-India Friendship Group functions in the National Assembly of the Republic of Armenia, which I have an honour to lead.”
According to the source, the NA Deputy Speaker underlined that Armenia is concerned about the development of mutually beneficial cooperation with the friendly India in different spheres, including the trade, transport and communication, defence, health, culture, science and education, information and high technologies, tourism and other spheres.
In this context the NA Vice President emphasized the issue of Yerevan-New Delhi direct flights.
Hakob Arshakyan presented the process of the Peace Treaty between Armenia and Azerbaijan and the three principles of the establishment of peace: “The Crossroads of Peace” project is our roadmap towards peace. The project designs development of regional communications.”
The Deputy Speaker of the Indian Parliament Harivansh Narayan Singh stressed the development of relations between Armenia and India, noting that Armenia is one of their important partners: The events around Armenia are in the centre of their attention.
It is noted that Harivansh Narayan Singh expressed his support to the peace process and attached importance to the establishment of comprehensive peace and stability in this process, expressing hope that the development of the Armenian-Indian relations will promote the establishment of peace agenda.
The members of the Armenian NA delegation to the Inter-Parliamentary Union Hasmik Hakobyan and Tsovinar Vardanyan attended the meeting.